Największe centrum handlowe w Polsce powstanie we Wrocławiu. Zbuduje je Ikea

Już w 2014 roku mieszkańcy Wrocławia i całego regionu będą mogli robić zakupy w największym w Polsce centrum handlowym - rozbudowanym i zmodernizowanym Parku Handlowym ?Bielany?. Inwestor, firma Inter IKEA Centre Group Poland, przedstawiła szczegóły inwestycji - informuje Portalspozywczy.pl.
Niemal dwa razy większa powierzchnia handlowa, około 200 sklepów różnych branż, rozbudowana część restauracyjna, miejsca do relaksu i organizacji eventów oraz kino Helios z ośmioma salami projekcyjnymi.

O zmianach w Bielanach mówi się już od kilku miesięcy, gdy zaczęła się budowa nowej siedziby Ikei - między Obi a Castoramą. Wiosną przyszłego roku ma tam być gotowy największy i najnowocześniejszy sklep Ikei w Polsce, o pow. handlowej 27,7 tys. m kw., z restauracją na 600 osób i parkingiem na 1,5 tys. aut.

- Ta inwestycja ma dla nas ogromne znaczenie, przygotowywaliśmy się do niej od dłuższego czasu. Po jej zakończeniu Park Handlowy "Bielany" będzie miał niemal trzy razy więcej najemców i niemal 150 tys. m kw. powierzchni handlowej. Stanie się największym centrum handlowym w Polsce, a naszym klientom będziemy mogli zaproponować bogatą ofertę handlową i rozrywkową - mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Trwa już budowa nowego sklepu Ikea na terenie za marketem Obi. Dotychczasowy budynek tej szwedzkiej sieci (po przeniesieniu się Ikei do nowej lokalizacji) zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowa część Parku Handlowego "Bielany".

Istniejąca część centrum handlowego zostanie przebudowana i połączona z nową w jednolitą całość, z zupełnie inną fasadą oraz aranżacją wnętrz. Powiększony i rozbudowany Park Handlowy "Bielany" zajmie 170 tys. m kw. powierzchni całkowitej, a nowa galeria będzie miała trzy kondygnacje: dwa poziomy handlowe oraz parking podziemny.

W rozbudowanym Parku Handlowym "Bielany" zaprojektowano nowy foodcourt z restauracjami i kawiarniami, a także nowoczesne kino z ośmioma salami projekcyjnymi, którego operatorem będzie Helios. Pojawią się strefy spotkań skierowane do różnych grup: osób młodych, a także dla rodzin z dziećmi.

Choć trwają już prace przy modernizacji wewnętrznych dróg dojazdowych, to przebudowa obiektu rozpocznie się na dobre w momencie przeprowadzki sklepu Ikea do budowanego właśnie nowego budynku. Według planów nastąpi to na wiosnę 2013 roku. Po wyburzeniu dotychczasowego sklepu Ikea inwestor przystąpi do budowy nowej części centrum handlowego oraz do przebudowy istniejącego centrum.

Następnie przeprowadzona zostanie przebudowa ulicy Czekoladowej na odcinku pomiędzy rondem przy Parku Handlowym "Auchan Bielany" i sygnalizacją świetlną przy Makro Cash & Carry (budowa dwóch dodatkowych pasów jezdnych pod wiaduktem, ścieżki rowerowej i przejścia dla pieszych). Zostaną też zmodernizowane parkingi.

- Planujemy, że pierwsze zakupy w nowym, większym centrum handlowym klienci będą mogli zrobić w 2014 roku - mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Koszt budowy nowego Parku Handlowego "Bielany", który działa we Wrocławiu już od 14 lat, ma wynieść 205 mln złotych.

Wrocław potrzebuje więcej

- Z naszych badań wynika, że Wrocław w stosunku do innych polskich miast, jak Łódź czy Poznań, ma niedobór powierzchni handlowej, dlatego zdecydowaliśmy o rozbudowie. Gdy w 1998 roku w Bielanach powstały Tesco i Ikea, było to najważniejsze miejsce zakupowe dla wrocławian. Po rozbudowie chcemy przywrócić Bielanom taki sam status - tłumaczy Dariusz Węglicki z Inter IKEA Centre Group, odpowiedzialny za projekt rozbudowy Parku Handlowego "Bielany". - Wiemy, że właściciele niektórych obiektów handlowych we Wrocławiu mają kłopoty ze znalezieniem najemców, ale my mamy dobry dział handlowy. Do rozpoczęcia budowy został nam jeszcze rok, ale już prowadzimy rozmowy z potencjalnymi najemcami. Są bardzo zainteresowani naszą nową galerią.

Komentarze (47)
Największe centrum handlowe w Polsce powstanie we Wrocławiu. Zbuduje je Ikea
Zaloguj się
 • kostuh

  Oceniono 245 razy 205

  "eventów "
  "foodcourt "
  co to ma być? po kiego diabła zabieracie za pisanie skoro nawet języka nie znacie? co to za potworki? Rzygać się chce od tych potworków, lunche contenty, happeningi, briefingi, deweloperzy, HR, PR ...
  banda osłów

 • rosolina

  Oceniono 61 razy 55

  "event" to raczej nie jest po polsku.

 • robgordon

  Oceniono 15 razy 15

  Nie mam nic przeciw samym galeriom handlowym, ktoś wykłada na nie pieniądze, jego sprawa. Ale taka mała dygresja: wciąż czytam, że jakieś miasto ma niedobór powierzchni handlowej. A są takie które mają jej nadwyżkę? Jak to jest?

 • 1234qwerty

  Oceniono 21 razy 13

  No to jest powód do chwały.

 • dasiek111

  Oceniono 9 razy 9

  I to jest właśnie cała polska gospodarka - galerie, galerie, galerie. Ciekawe jak długo.

 • globalneocipienie

  Oceniono 5 razy 5

  1. Największe centrum handlowe to Silesia City Center, nawet jeśli powstanie to wrocławskie
  2. Polskie galerie handlowe są beznadziejnie nudne - wszędzie te same sklepy franczyzowe. Może inwestorzy z Wrocławia wytłumaczą mi po co mam odwiedzić ich biznes skoro te same Reserved, Pizza Hut, Saturn mam pod nosem?
  3. Supermarketom i galeriom zawdzięczamy to, że centra się wyludniają i znikają rodzinne sklepy spożywcze. Bezrobocie poszło do góry, mały biznes upada (większa część PKB państwa), zamiast tego mamy pracę kasjerki od firmy zewnętrznej za minimum minimum (najlepiej, żeby jeszcze obsługiwała na stojąco). Niech jeszcze wprowadzą do końca automatyczne kasy to już w ogóle będzie raj. Oczywiście radni i prezydenci miast dalej będą się upierać, że generują miejsca pracy.

 • doroszu

  Oceniono 6 razy 4

  Artykuł spełnił już swoją funkcję. Wywołał zainteresowanie firmą na "I" . Pieniądze zostały przelane na konto autora, lub GW, a może obu.

 • 1sizeer1

  Oceniono 3 razy 3

  Nawet po rozbudowie tego parku handlowego bielany do 170 tys. metrów kw. będzie mniejsza od krakowskiej bonarki która już stoi i ma 234 tys. m kw.

  Typowe wrocławskie bicie piany. To co tam się buduje już dawno jest w innych miastach.

 • kloszu

  Oceniono 2 razy 2

  eeee myślałem że to we Włoszczowej obok peronu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX