Solorz stawia na inteligentne domy. Wielka inwestycja, która zmieni Polskę?

Znany miliarder buduje "inteligentny dom". W tej wizji jego grupa będzie dostarczała w ramach jednego rachunku prąd, telewizję i internet - informuje "Parkiet"
- Mam wizję tzw. inteligentnego domu. Będziemy oferować klientowi wszystko: internet, telefon, telewizję - mówi "Parkietowi" Zygmunt Solorz-Żak, właściciel telewizji Polsat i sieci komórkowej Polkomtel, którą kupił w ubiegłym roku za ponad 15 mld zł - było to największe przejęcie 2011 roku w Europie.

Czytaj więcej na ten temat w "Parkiecie": Wizja e-domu kieruje Solorzem

W "Parkiecie" czytamy, że do koncepcji inteligentnego domu pasuje też np. prąd, dlatego Solorz rozważa powiększenie portfela o kolejne firmy energetyczne. Kontroluje już m.in. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, nie posiada on jednak systemu przesyłowego. Mają go za to państwowe koncerny, jak Enea czy Energa. Miliarder nie precyzuje, czy właśnie ich przejęciem byłby zainteresowany. - Na dziś nie ma takiego tematu - mówi Solorz.W ramach tej koncepcji rozwijać będzie się należąca do Solorza sieć Plus, która pracuje nad własnym sklepem z aplikacjami i własną bankowością. Jednak w tym projekcie niekoniecznie będzie brał udział wchodzący w skład jego grupy Invest Bank. - Były plany związane z Invest Bankiem i Aliorem, ale nic z tego nie wyszło. Nie wykluczam jednak współpracy. Alior to prężnie rozwijający się bank - mówi Zygmunt Solorz.

Informuje też, że Plus i Cyfrowy Polsat zwiększają liczbę klientów mobilnego internetu i superszybkiego dostępu do sieci LTE. Nie zdradza, ilu klientów internetu ma obecnie Plus. Dane te podał jednak bank HSBC - według jego wyliczeń pod koniec czerwca Plus miał 571 tys. abonentów szerokopasmowego internetu.Inteligentne domy: Dość droga zabawa

Systemy inteligentnego zarządzania domem rozwijają się na naszym rynku od ponad dziesięciu lat. W Polsce wciąż pozostają jednak stosunkowo mało znane i popularne, głównie ze względu na koszt instalacji, które niektórych może przyprawić o zawrót głowy.

Inteligentny dom to system, dzięki któremu zautomatyzujemy większość urządzeń w naszym domu i umożliwimy ich zdalną kontrolę za pośrednictwem pilota, komputera, tabletu czy nawet smartfona. Sterowaniu podlegać mogą m.in. alarm, klimatyzacja, oświetlenie, ogrzewanie, okna, rolety czy sprzęt RTV i AGD. Główną zaletą inteligentnych systemów zarządzania domem jest możliwość kontrolowania całego systemu na odległość, czyli spoza domu. Dzięki temu, siedząc np. w pracy czy na wakacjach nad morzem, można włączyć lub wyłączyć ogrzewanie, odłączyć dopływ wody w całym domu czy włączyć światło w ogrodzie. Nie jest to jednak tania zabawa - instalacja pełnego systemu inteligentnego zarządzania domem to koszt ok. 100 tys. zł.

Tańszym rozwiązaniem pozostaje kupno sterowników i urządzeń potrzebnych do podłączenia domu do inteligentnego systemu na własną rękę. - W przypadku domu 300-metrowego trzeba się liczyć z kosztami rzędu 20 tys. zł. Na mniejszy dom wydamy ok. 15 tys. Do tych cen trzeba jednak doliczyć koszty montażu systemu - podkreśla Robert Jarząbek, właściciel firmy iSys.

Czy jesteś gotów zapełnić swój dom gadżetami elektronicznymi pozwalającymi na jego automatyzację?
Więcej o:
Komentarze (82)
Solorz stawia na inteligentne domy. Wielka inwestycja, która zmieni Polskę?
Zaloguj się
 • eryk.pl

  Oceniono 107 razy 97

  gorzej będzie jak inteligentny dom przewyższy inteligencją właściciela

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 70 razy 64

  Zygmuś! Ja chciałbym tylko telefon i Internet. Co mi po Twoich inwestycjach, LTE, superinteligencjach, skoro u mnie zasięg jest jak za Twojego poprzednika, supermana finansów, Bauca. U mnie nawet rozmowy telefoniczne przerywa. Piaseczno pod Warszawą, 2 km od centrum :-(

  Z drugiej strony nie zaryzykuję inteligentnego domu na Plusie. Odkręcę wodę, a tu padnie zasięg i nie będzie można zakręcić. Inteligentny dom-tak, ale nie z Tobą, Kochanieńki.

 • stengir

  Oceniono 76 razy 56

  Proponuję zacząć od przedstawienia wizji sponsorowania Śląska Wrocław. Bez tego dalej będę traktował Solorza jako clowna , u którego nic nie kupię.
  PS. Jestem kibicem Legii

 • zalamanydokonca

  Oceniono 77 razy 49

  Propozycja dla ludzi bez podstawowej wiedzy ekonomicznej i bez śladów inteligencji...
  Do przemyślenia dla tych, co już chcą kupować:
  1. Co się stanie, jeśli firma pana Solorza postanowi podnieść rachunki za usługi?
  2. Jak będzie wyglądała możliwość ewentualnej rezygnacji z cześci usług (np. prąd dostarczany przez firmę pana Solorza jest za drogi to czy można wybrac innego dostawcę?A co jeśli system jest tak zaprogramowany,że można tylko z jednego źródła a np. zmiana dostawcy wiąże się z przeróbkami generującymi ogromne koszty?
  3. Czy inteligentny człowiek zgodzi się mieć na karku monopolistę na wszystkie usługi potrzebne do życia?
  Niestety obawiam się,że w erze lemingów, którzy lecą na każdą nową, fajną zabawkę z pakietu nowych technologii naiwni się znajdą. I niech się dobrze bawią, w końcu na kimś trzeba zarabiać.

 • flugufrelsarinn

  Oceniono 42 razy 38

  Ostatnia inwestycja Pana Solorza:staw rybny koło stadionu miejskiego we Wrocławiu-pełna klapa...

 • bolek_i_jego_worek

  Oceniono 46 razy 32

  "Bdziemy oferować klientowi wszystko: internet, telefon, telewizję - mówi "Parkietowi" Zygmunt Solorz-Żak.." Ja nigdy nie sprzedawałem zniczy i może dlatego nie mam łba do interesów i moje stwierdzenia wyda się głupie. Już są takie firmy co oferują internet, telefon i telewizję.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 36 razy 16

  w cywilizowanym kraju może pozwoliłbym sobie na sterowanie własnym domem przez komórkę, niestety w kraju dzikim - nie jest to możliwe. Trzeba dbać o swoją prywatność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX