Orlen wprowadza samoobsługowe tankomaty jak Neste. Będzie tańsze paliwo?

Na trzech stacjach Orlenu w Warszawie płocki koncern pilotażowo testuje tzw. tankomaty - urządzenia umożliwiające płacenie za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze. Jeszcze dalej Orlen idzie w Czechach, gdzie sieć testuje koncept całkowicie samoobsługowych stacji
Obiekty, które od maja br. zostały objęte programem pilotażowym, to stacje w Warszawie przy ulicach Migdałowej, Postępu i Prądzyńskiego. - Z pierwszych sygnałów, jakie do nas docierają, wynika, że klienci przybywający na stacje tylko w celu zakupu paliwa, cenią sobie przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu, jaką daje obsługa przy tankomacie. W przyszłym roku planujemy rozszerzenie pilotażu tankomatów na kolejne stacje - mówi Beata Karpińska, kierownik biura prasowego PKN Orlen.

Tankomaty w Warszawie umożliwiają realizację płatności za paliwo kartami płatniczymi lub kartami Flota i OpenDrive - międzynarodową kartą flotową Orlenu. Cała transakcja dokonywana jest bez udziału obsługi stacji, w formie samoobsługowej. Tankomaty nie przyjmują jednak gotówki.

Na razie klienci korzystający z tankomatów nie mogą liczyć na tańsze tankowanie. Taka możliwość istnieje np. na stacjach 1-2-3 należących do koncernu Statoil. Klienci mogą tam płacić za benzynę zarówno przy okienku, jak i bezpośrednio przy dystrybutorze, jednak wybierając korzystanie z automatu, otrzymują do 10 groszy rabatu na litrze zatankowanego paliw.

PKN Orlen testuje także nowe rozwiązania w innych krajach. - Nieustannie badamy rynek i dopasowujemy swoją ofertę do potrzeb kierowców, sięgając po innowacyjne rozwiązania - mówi Karpińska. W Czechach wdrażany jest projekt stacji samoobsługowych. Niewykluczone, że również takie stacje pojawią się w ramach koncernu także w Polsce.

Wojna o Neste

Największe działające na polskim rynku koncerny paliwowe chcą rozwijać koncept stacji samoobsługowych. Wskazuje na to zainteresowanie, z jakim firmy powitały informacje o możliwości wyjścia z Polski Neste. Ta fińska spółka jest jedną z największych samoobsługowych sieci stacji paliw w Polsce - obecnie ma w całym kraju 106 obiektów. Gdy kilka miesięcy temu pojawiły się plotki o możliwości wyjścia Nestem, media informowały, że możliwość przejęcia stacji tej sieci rozważają wszyscy najwięksi gracze: w tym Lotos, Orlen, Łukoil, Statoil i Shell. - Grupa Lotos SA bierze udział w przetargu na sprzedaż stacji benzynowych Neste w Polsce - powiedział pod koniec października tego roku Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki. Sieć stacji Neste wyceniana jest na około 200 mln zł. W Finlandii i krajach bałtyckich, gdzie także działa Neste, jest jednym z liderów rynku, tymczasem w Polsce sieć plasuje się pod koniec pierwszej dziesiątki i ma małe szanse na poprawienie pozycji rynkowej.

Wydaje się, że do boju o ponad sto stacji fińskiego koncernu włączą się przede wszystkim Orlen i Lotos. PKN Orlen zakłada, że zwiększy liczbę stacji paliw o 160 do 2017 roku, choć przy dobrej okazji inwestycyjnej nie wyklucza akwizycji. Prezes Orlenu Jacek Krawiec podkreślił niedawno, że jeśli na rynku pojawi się okazja do przejęć, to Orlen może z niej skorzystać. Krawiec nie chciał jednak komentować, czy Orlen jest zainteresowany nabyciem sprzedawanej w Polsce sieci stacji Neste.

Na koniec III kwartału Orlen miał 1759 stacji w Polsce, 335 w Czechach i 35 na Litwie oraz 566 w Niemczech.

Więcej o:
Komentarze (36)
Orlen wprowadza samoobsługowe tankomaty jak Neste. Będzie tańsze paliwo?
Zaloguj się
 • yabadabadou

  Oceniono 39 razy 35

  Będzie taniej? Jasne, tak samo jak na Neste było taniej - czasami i to o kilka groszy.
  Taniej będzie jak będzie konkurencja w hurcie czyli... nigdy.

 • polokokt

  Oceniono 54 razy 34

  Dokładnie tak, nie chodzi o tansze paliwo, tylko któreyś menadżerek doszedł do wniosku, że muszą ciąć własne koszty aby osiągnąć większe zyski (= wieksze premie). A jak ciac koszty wlasne? likwidujac cala tą obsluge, która w wielu wypadkach w niczym nie pomaga.

  Inna sprawa, to to, że ja np wole jechac na samoobslugowa, bo najgorzej mnie wkurza, jak pojedzie sie na Orlen czy BP i stoi się w długiej kolejce, bo ktoś postanowił kupić dwa hot-dog'i i trwa namietna dyskusja jaki ma byc sos i jaka kiełbaska.... Niech sie koncerny paliwowe zdecydują, albo chcą mieć budę z hot-dogami albo sprzedawać paliwo. Dwóch srok za ogon złapać sie nie da. Albo niech jasno wydzielą stanowiska i osoby od sprzedazy paliwa niech nie dotykaja hotdogów. Trzeba wybrac jakis priorytet.

 • uhr

  Oceniono 32 razy 26

  Do stacji paliw jadę po paliwo, a nie po hot-doga czy jakieś punkty. NESTE to jedyne stacje, gdzie nie muszę się wykręcać od kupienia hot-doga czy jakiś zdrapek, punktów i innego marketingowego badziewia.

 • thorngorn

  Oceniono 32 razy 18

  Będzie tańsze paliwo?

  Nie - będą większe premie dla członków zarządu. Bo tak działa kapitalizm made in Poland.

 • matyldas1234

  Oceniono 20 razy 8

  coś mi tu nie gra..:(
  agencie Tomek - proszę przygotować walizkę pieniędzy, górę od bikini ( nie może się Pan pokazywać bez "'góry", żeby nie zdekonspirować akcji ), okularki Ray-Ban, pasek do spodni D&G, legitymację v-ce prezesa Orlen SA, samochód Porsche Cayenne z silnikiem dużego fiata ( albo odwrotnie )....i do dzieła!..
  zdjęcia proszę robić tylko operacyjne, tzn koledzy niech pstrykają Sony Cyber-Shot T-99 ..:)
  Tomek - GET THEM!!!

 • skolmi

  Oceniono 19 razy 7

  Wcale nie musi być taniej. Ważne, że szybciej. Że nie będę stał w kolejce do kasy za 3 żulami, którzy na stację przyszli tylko po browara.

 • ulanzalasem

  Oceniono 14 razy 6

  Samoobsługa...często wygląda tak - klient wykonuje pracę za którą kiedyś ktoś dostawał pensję, pracę, a teraz to sam konsument robi za frajer, może łaskawie zaoszczędzi tyle, że nawet nie zauważy ;)

 • tajemnicapanstwowa

  Oceniono 15 razy 5

  jezeli ktos mysli, ze dzieki temu bedzie tansze paliwo to jest w bledzie...
  myslicie, ze dlaczego neste chce sie wycofac z Polski?

  bo nie ma na czym zarabiac, na samym paliwie obslugiwanym bezgotowkowo (wysokie prowizje przy niskich kwotach tankowan praktycznie pozeraja caly zysk) i bezobslugowo nie mozna zarobic tak jak kiedys.
  dzisiaj glownym przychodem stacji nie jest paliwo, a sklepy na nich dzialajace i np. myjnie, odkurzacze itp.
  na paliwie zarobisz moze 2-3gr/l o ile ktos nie zaplaci karta (stad akcja z tanszym tankowaniem w okreslony dzien przy platnosci gotowka)., bo platnosci karta to niemile widziany sposob platnosci na stacjach zwlaszcza, gdy oprocz paliwa, ktos kupuje papierosy...

 • milu100

  Oceniono 6 razy 4

  Zapomniałeś o wpisaniu komentarza :)

  nie, nie zapomniałem wpisać komentarza. tylko sie nie zgodziłem na publikacją na facebooku

  barany, ruszcie dupy i poprawcie ten błąd w dodawaniu komentarzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX