Tesco ma problemy w USA - możliwa sprzedaż lub likwidacja sklepów

Brytyjskie Tesco - trzecia co do wielkości sieć detaliczna na świecie - zamierza uruchomić nową strategię dla prowadzonej w Stanach Zjednoczonych sieci Fresh & Easy. W grę wchodzi sprzedaż lub nawet likwidacja sklepów - podało CNBC
Podczas publikacji wyników za III kwartał przedstawiciele sieci poinformowali, że decyzję odnośnie do przyszłości swojego amerykańskiego oddziału zamierza ogłosić podczas publikacji wyników za pełen rok obrotowy w kwietniu przyszłego roku. Na obecną chwilę wszystkie opcje brane są pod uwagę, a w ostatecznej decyzji pomoże firma Greenhill.

Tesco podało, że już zgłaszają się różne podmioty zainteresowane przejęciem całej lub tylko części sieci. Licząca 200 sklepów sieć Fresh & Easy od momentu powstania w 2007 roku pochłonęła prawie 1mld funtów i od tego czasu nie wypracowała dodatniego wyniku. Problemy sprawia bardzo zacięta konkurencja na rynku detalicznym w Stanach Zjednoczonych. W związku z problemami sieci z firmą pożegnał się prezes Fresh & Easy Tim Mason, który w Tesco pracował od 30 lat.

Tesco poinformowało również, że kwartalna sprzedaż w brytyjskich sklepach ponownie spadła, co rodzi wątpliwości odnośnie do skuteczności programu restrukturyzacji. Sieć, która inkasuje jednego funta za 10 wydanych w brytyjskich sklepach, podała, że sprzedaż z wyłączeniem paliw i podatku VAT w brytyjskich sklepach otwartych przez minimum rok spadła o 0,6 proc. w III kwartale fiskalnym, zakończonym 24 listopada. To zła informacja dla sieci Tesco, ponieważ dwie trzecie całej sprzedaży i trzy czwarte zysku pochodzi właśnie z brytyjskiego rynku.

Więcej o: