Portugalczycy zbudują sieć aptek. W planach ponad 100 placówek

W czasach gdy rynek się kurczy, Grupa Moja Farmacja zamierza uruchomić nawet 140 placówek. Sukces Jeronimo Martins - właściciela Biedronki - sprawia, że kolejne portugalskie firmy nie boją się dużych inwestycji w naszym kraju - podaje ?Puls Biznesu?
W planach Grupy Moja Farmacja jest budowa sieci liczącej do 140 aptek. Gdyby Portugalczycy dotrzymali słowa, wskoczyliby na czwarte miejsce na liście dystrybutorów. Przed nimi znajdowałyby się sieci: Dbam o Zdrowie (Pelion), Mediq i Cefarm (Farmacol), za nimi apteki Dr Max i Super-Pharm. - Do tej pory otworzyliśmy pierwszą aptekę w Poznaniu. W przyszłym roku mamy w planach uruchomienie od 4 do 10 placówek. Nie wykluczamy też przejęć pojedynczych lokali - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Pedro Bandeira, współwłaściciel i członek zarządu Grupy Moja Farmacja.

Sieć aptek Mediq, licząca około 250 placówek, nie obawia się nowego konkurenta. Adam Błażeczek, członek zarządu ACP Pharmy, spółki zarządzającej apteczną grupą, zwraca uwagę, że dzisiaj liczy się znana i rozpoznawalna marka, którą nowy gracz będzie musiał dopiero wypracować.

Problemów Portugalczykom może przysporzyć ustawa refundacyjna, która doprowadziła do spadków na rynku - zmniejszyła się sprzedaż oraz marże farmaceutów. Jak przypomina "Puls Biznesu", nowemu prawu nie podołała nawet Jeronimo Martins ze swoją siecią aptek Bliska (ponad 30 placówek). Grupa zmieniła strategię, a apteki będą działały przy drogeriach Hebe.

Mimo to współwłaściciel Grupy Moja Farmacja jest dobrej myśli. - Farmaceuci mogą przecież nadrobić spadki na lekach bez recepty, suplementach diety czy kosmetykach - zaznacza Bandeira w rozmowie z "Pulsem Biznesu". Część ekspertów uważa jednak, że portugalska firma spóźniła się z wejściem na nasz rynek. - Rynek jest przesycony i nie ma już miejsca na kolejnych graczy. Liczba aptek w kolejnych latach powinna się skurczyć do 9 tys., bo ponad 13 tys. to stanowczo za dużo - uważa Krzysztof Jeżowski, ekspert z Pharmed Consulting w rozmowie z "PB". Jeżowski dodaje, że tylko droga akwizycyjna wydaje się właściwa, ponieważ budowanie od podstaw może być zbyt czasochłonne. Dodajmy, że inwestor będzie mógł przebierać, ponieważ wiele farmaceutycznych biznesów szuka inwestora, również sieciowych. Pod młotek idą m.in. apteki Phoenixa i grupa Apteka Medyczna.

Więcej o:
Komentarze (11)
Portugalczycy zbudują sieć aptek. W planach ponad 100 placówek
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli kolejny wyplyw kasy z pomrocznej. Biedny ten Vincent czym załata tą rosnącą dziurę budżetową jak mu podatki będą znikały.

 • art_102

  Oceniono 15 razy 5

  Po ilości aptek w Polsce, kótre jak widać wciąż mają sie dobrze, a nawet powstają cieci kolejnych, wiadomo, ze u nas na lekach robi sie duży biznes. Łupią biednych chorych tak, że jak mówił jeden z lekarzy, lek niezbedny podczas operacji szpital kosztuje ponad 3 tys. a w Czechcach można go kupić za 700 zł. To dlazcego polki szpital nie może go tam zakupić, a bo nie może, takie przepisy...! Kto by nie chciał ze swoich pineidzy mieć 500% zysku, a że ludzie umierają, bo ich na leki nie stac, no cóż, każdy kiedyś tak skończy, taka wola nieba....

 • lactum

  Oceniono 4 razy 4

  A jak ludzie beda zdrowi i co za tym idzie, nie beda sie leczyc to klapa?

 • cichwoda

  Oceniono 6 razy 2

  ho, ho, ho "gigantyczna siec aptek" 100 sztuk, to prawie jak McDonald's co prawda nie gigantyczny ale ma okolo 33 000 sklepikow. Adas, Adas nie posikaj sie...

 • yazek

  Oceniono 14 razy 2

  Tak, walka o GMO trwa, karmi się półprawdami i interesami producentów, ale nikt nie reaguje w przypadku farmacji.
  Ekspansja aptek na wzór sieci spożywczych nie ma nic wspólnego z dostępnością leków, za to - wprost mówiąc, jest świadomym niszczeniem naszego zdrowia i to naszym kosztem.
  Kolejna sieć aptek = kolejne reklamy i wciskanie kitu = kolejny specyfik niepotrzebnie trafi do żołądków tych, którzy nie dostali się do lekarza, więc przeczytali ulotkę i skonsultowali się z farmaceutą.
  Za ich leczenie zapłacimy wszyscy, tak jak płacimy za palaczy, pijaków i narkomanów.
  To jest normalny rynek?

 • walkaklas

  Oceniono 3 razy 1

  Polska to dziwny kraj - żremy najwięcej, najdroższych leków w Europie,
  niestety nie żyjemy najdłużej.
  Żremy więc leki czy truciznę w pastylkach? :-)

 • artie40

  Oceniono 3 razy 1

  yazek
  Ekspansja aptek na wzór sieci spożywczych nie ma nic wspólnego z dostępnością leków, za to - wprost mówiąc, jest świadomym niszczeniem naszego zdrowia i to naszym kosztem.
  Kolejna sieć aptek = kolejne reklamy i wciskanie kitu

  Wybacz yazek, ale nie masz pojęcia o czym piszesz, a właściwie mylisz pewne zjawiska. Apteki jako takie mają zakaz reklamowania się. Za złamanie zakazu reklamy (czyli np. umieszczenie reklamy w prasie, bilbord na mieście, ulotki, etc) - 50 tys. zł. Jest to swego rodzaju schizofrenia naszego prawa, bo jednocześnie w mediach mogą reklamować się producenci danego leku, i to raczej o tym piszesz.
  Kolejna sprawa - dostępność leków - tak się akurat składa (czym rząd się nie chwali) że za sprawą ustawy refundacyjnej dpstępność leków zmalała, aptekarzom nie opłaca się trzymać dużych magazynów przy marży 8 % (leki refundowane), a lepiej nie będzie bo w 2013 ma być 7%. Tak więc żale proszę wylewac do Urzędu Rady Ministrów :-).
  Pijacy i palacze, z tego co wiem, to raczej dostarczają środki do budżetu (VAT, akcyza) niż z niego pobierają. Ponadto umierają szybciej, pomagając ZUSowi, więc po raz kolejny trafiłeś kulą w płot :-).

 • kesik001

  0

  Kolejny prawie prawie Polski sukces.
  I znów dostaną ulgi podatkowe na zachętę(a widział ktoś tak obdarowanego szarego przedsiębiorcę z Polsaki?)
  Kolejne apteki to to czego nam brakowalo w życiu.....<drwina>

 • ankow5

  Oceniono 2 razy 0

  Czy może ktoś z Was zna może adres e- mail, lub telefon do tej firmy?Nie mogłem znaleźć w googlach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX