Rekordowy eksport polskiej żywności. Wszystko dzięki sieciom handlowym

Nasze produkty przyjęły się lepiej w Portugalii niż portugalskie w Polsce. Sieci handlowe wyeksportowały polskie jedzenie za 5 mld zł - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?
Padł rekord pod względem eksportu polskiej żywności za pośrednictwem sieci handlowych. - W 2012 roku jego wartość przekroczyła 5 mld zł - szacuje Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Oznacza to podwojenie w ciągu ostatnich trzech lat. Tym samym rośnie udział sieci w ogólnym eksporcie żywności, który w 2012 roku szacowany jest na ponad 17 mld euro.

Jednym z największych eksporterów jest Tesco - w 2012 roku sieć wyeksportowała żywność za 1,7 mld zł. Głównie do Wielkiej Brytanii.

Więcej eksportują także inne sieci handlowe. Wśród nich jest m.in. Lidl, który polskie produkty wysyła do Czech, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii czy na Węgry. Coraz większym eksporterem są też Biedronka, Kaufland, Carrefour czy Auchan.

Więcej o:
Komentarze (49)
Rekordowy eksport polskiej żywności. Wszystko dzięki sieciom handlowym
Zaloguj się
 • m-kow

  Oceniono 129 razy 69

  I to jest jakiś powód żeby Europie zaprezentować Polskę jako kraj GMO-free, niezależnie od kabotyńskich, a akademickich dyskusji między "obozem postępu" walczącym z przesądami prostego ludu z zaścianka a ekowojownikami opisującym jak trafimy w łapy Monsato z łuską na plecach.
  Gospodarkaaaaaaaaaaa głupcy!

 • bigos_na_winie

  Oceniono 40 razy 14

  Do sieci należy dodać np. ogrom polskich sklepów. Można się cieszyć z ilości, natomiast jakość tych towarów bardzo często pozostawia ogromnie wiele do życzenia. "Oszukane" słoiki, np. ze śledziami, gdzie połowa to cebula, z ogórkami, gdzie małe i apetycznie wyglądające są przy szkle a w środku dwa wielkie, żółte, ser topiony "z szynką", którą się dostrzega dopiero przez lupę, konserwy "mięsne" z połową tłuszczu - to niestety norma. Jakościowo tez nie najlepiej. Kiedyś, jeśli kupowało się polski produkt eksportowy, jego jakość można było pochwalić w ciemno. Dziś - szkoda gadać. Jeszcze trochę a te liczby zaczną dramatycznie spadać, bo ile można ludzi robić w prącie?

 • jozek48

  Oceniono 56 razy 12

  proszę podać bilans handlu w sieciach, 5mld eksportu przy nieznanej skali importu trochę mało mówi.

  Jak np patrzeć przy eksporcie na poziomie 5mld gdyby import wynosił 12mld i rósł szybciej od eksportu?

 • hansfakir

  Oceniono 46 razy 10

  Rekordowy eksport polskiej żywności - z tego wynika ,że południe Europy jest coraz biedniejsze i zaczyna jeść Polską sól drogową z dodatkiem kiełbasy.

 • rabbinhood

  Oceniono 16 razy 10

  Niestety powoli się to zmienia, bo rodacy za granicą są bardziej smakoszami niż patriotami i dlatego kupują to co ma najlepszą relację jakości do ceny. Nasze towary żywnościowe nie są już bezkonkurencyjne, ale siłą inercji część ludzi kupuje wciąż to do czego się przyzwyczaiła. Tylko skrupulatne trzymanie parametrów i rozsądna cena są w stanie utrzymać popyt na nasze produkty.

 • swinton

  Oceniono 27 razy 3

  Najblizszy wiekszy sklep obok mnie (na zmywaku) to Lidl. Od czasu do czasu maja cos polskiego. Raz kupilem 'krakowska'. Wielka pomylka. Maja czasami Tyskie, o 40% drozej niz u Hindusa obok.
  W Tesco i Asda maja wiecej polskich produktow ale ceny i jakosc niektorych produktow odstraszaja.

 • kontik_71

  Oceniono 2 razy 2

  Wyjatkowo glupi tytul. Calowita wartosc exportu zywnosci to ponad 60 mld zl, Gdzie tu miejsce na stwierdzenie "wszystko dzieki sieciom handlowym"?

 • judaszowy

  Oceniono 3 razy 1

  tia........... ale po cenach dumpingowych, czyli czasami po cenie produkcji, z czego polscy producenci G maja, tego już nie napisał redaktor

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX