W centrum handlowym jak u Orwella! Sklepy śledzą każdy ruch i wiedzą o tobie prawie wszystko. Jak?

Korzystasz ze smartfona w galerii handlowej, używając bezpłatnej sieci wi-fi, czy może tylko płacisz za zakupy kartą kredytową? Dzięki temu sieci handlowe dokładnie wiedzą, co kupujesz, jakie towary oglądasz i jakie masz preferencje. Aby dowiedzieć się o konsumencie jak najwięcej, amerykańskie sieci handlowe stosują najbardziej wymyślne triki - pisze serwis Business Insider
Szpiegowanie przez sklepy swoich klientów to proces przybierający na sile wraz z rozwojem nowych technologii. W USA o mniej lub bardziej dyskretnych metodach śledzenia konsumentów jest już na tyle głośno, że sprawę bada Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commision). W marcu ubiegłego roku rządowa agencja wydała nawet specjalny raport, w którym przestrzega sieci handlowe przed stosowaniem takich praktyk i nawołuje je do przestrzegania prywatności ich konsumentów. Ostrzega też klientów, aby ostrożnie podchodzili do kwestii udostępniania swoich danych osobowych. - Jeśli sieci handlowe zastosują dobre praktyki, które rekomendujemy, będą w stanie stworzyć nowe usługi, które będą atrakcyjne dla konsumentów bez konieczności narażania ich na utratę prywatności - komentuje Jon Leibowitz, przewodniczący FTC.

Czytaj więcej w serwisie Business Insider.

Na razie to jednak tylko mrzonka, a wielu konsumentów nawet nie zdaje sobie sprawy, jak dużo wiedzą o nas sklepy i centra handlowe. W jaki sposób uzyskują tę wiedzę?

Jednym z podstawowych sposobów obserwacji klientów są tzw. trackerzy, czyli specjalnie wyszkoleni antropolodzy, którzy wtapiają się w tłum i incognito śledzą zachowania klientów. To najstarsza, ale wciąż skuteczna i często stosowana metoda przez sklepy - przekonuje Paco Underhill, autor książki dotyczącej zachowań konsumentów "Why We Buy".

Znacznie bardziej zaawansowanym sposobem jest technologia rozpoznawania twarzy, dzięki której sklepy budują portret konsumenta i wyciągają informację na temat demografii odwiedzających dany sklep klientów. Podobnym rozwiązaniem są montowane w sklepach czujniki ruchu, na podstawie których sklepy analizują, w które miejsca sklepu klienci chodzą najchętniej. Pomaga to sieciom handlowym w jak najlepszym umiejscowieniu towarów na sklepowych półkach. Oprócz czujników ruchu często do takich badań wykorzystuje się też nagrania z kamer przemysłowych umieszczanych w sklepach.

Sami wpadamy w sieciowe pułapki

Często sami podkładamy się sklepom, ułatwiając im zdobycie interesujących je danych. Flagowym przykładem są karty lojalnościowe, na podstawie których sieci badają, co kupujemy, za ile i jak często. W serwisie Business Insider czytamy, że na tej podstawie sieci wybierają odpowiednie produkty do promocji pod konkretną grupę docelową. Podobnie jest z płaceniem kartą kredytową - niektóre sklepy na podstawie naszych rachunków tworzą specjalne profile, które mają wykazać, jakie mamy nawyki zakupowe.

W służbie sklepów działają też smartfony, a mówiąc ściśle - specjalne aplikacje tworzone przez sieci handlowe. W Polsce takich nowinek jeszcze nie ma, ale w USA wypuściły je na rynek m.in. znane sieci marketów Target i Walgreens. Aplikacje pozwalają klientom na zorientowanie się w rozstawie produktów w wielkich hipermarketowych halach - dzięki temu łatwiej są oni w stanie zlokalizować szukany przez siebie produkt. Jednak coś za coś, bo sklep dokładnie widzi, jakich produktów klient szuka i po których alejkach sklepowych chodzi najchętniej.

Smartfon prawdę ci powie

Amerykanie posuwają się dalej - tuż przed ostatnim czarnym piątkiem - tradycyjnym dniem największych przedświątecznych wyprzedaży w USA, dwie duże galerie handlowe z Kalifornii i Richmond w stanie Wirginia ogłosiły, że będą monitorować zachowania klientów na podstawie... sygnałów wysyłanych przez ich telefony komórkowe. Jak Czytaj więcej w serwisie tłumaczyli przedstawiciele sklepów w serwisie CNN , badanie ma odpowiedzieć na wiele kwestii dotyczących działalności galerii, np. ile czasu klienci spędzają w salonie z bielizną Victoria's Secret lub czy w centrum handlowym są jakieś mało popularne miejsca, do których zaglądają rzadko lub wcale. Jednocześnie sklepy zapewniały, że prywatność klientów nie będzie naruszona, a badanie będzie całkowicie anonimowe. - Nie będziemy się przyglądać poszczególnym klientom. To będzie bardziej jak obserwowanie migracji ptaków - chcemy obserwować, co najbardziej interesuje klientów - mówiła w rozmowie z CNN Stephanie Shriver-Engdahl, wiceprezes spółki Forest City, do której należą oba centra handlowe.

Jak to działa? System nazywa się FootPath Technology i opiera się na kilkunastu antenach zainstalowanych na terenie całego sklepu, które przechwytują numery identyfikacyjne przyporządkowane do każdego telefonu (działa to podobnie jak adresy IP komputerów) i monitorują ich ruch. System nie może robić zdjęć ani zbierać danych na temat tego, co klienci nabywają w czasie zakupów. - Taka wiedza nie jest nam do niczego potrzebna - uspokaja Shriver-Engdahl.

Jednak trudno o spokój, kiedy mechanizmy obserwacji są coraz bardziej wymyślne. Kilka miesięcy temu firma Boingo - jeden z największych operatorów sieci wi-fi w USA, ogłosiła, że testuje technologię, dzięki której możliwe będzie śledzenie klientów nawet wtedy, gdy wyjdą z centrum handlowego. Aby zostać śledzonym, wystarczy skorzystać z obsługiwanego przez firmę sklepowego wi-fi. Znajdziemy się wówczas w specjalnej bazie, która będzie informowała sklep o tym, kiedy będziemy w innym obsługiwanym przez Boingo hotspocie, np. na lotnisku.

Darmowe wi-fi w galeriach handlowych ma często jeszcze jeden ukryty cel - sieci handlowe bardzo chcą wiedzieć, na jakie strony internetowe wchodzimy. Do czego im to potrzebne? Według "WSJ" robią tak, by móc reklamować się w najbardziej popularnych wśród klientów danego centrum handlowego serwisach.

Więcej o:
Komentarze (33)
W centrum handlowym jak u Orwella! Sklepy śledzą każdy ruch i wiedzą o tobie prawie wszystko. Jak?
Zaloguj się
 • dziki_dziki

  Oceniono 63 razy 51

  czyli karta i smartphone i jesteś na widelcu, dlatego gotówka musi zostać

 • grudziaz

  Oceniono 37 razy 37

  Rozumiem, że jest to publikacja na zasadzie "łap złodzieja"?
  Portal, który na każdym kroku ładuje tracking cookies, inne świństwa i jest załadowany po grydykę reklamami i masą innego marketingowego chłamu oburza się na innych. Jak tylko to wyślę zapragniecie połączyć się z Facebookiem, po czym zaproponujecie mi, że będziecie stroną startową mojej przegladarki, a potem znowu coś tylko po to żeby tłuc mamonę.

 • curious2003

  Oceniono 47 razy 37

  Orwell w grobie się przewraca. Za free wykladanie sie na tacy w marketach. I za free wszystkie dane osobowe i gusta na fejsbuku. Kiedys to nazywalo sie totalitaryzmem, dzis czyms trendy.

 • shadowthrone

  Oceniono 22 razy 22

  Najlepsze zdanie w tekście: "Jak Czytaj więcej w serwisie tłumaczyli przedstawiciele sklepów w serwisie CNN," Skąd zerżnęliście ten tekst? Nawet nie chciało wam się wyciąć odnośników do następnej strony?

 • nogamuchy2

  Oceniono 43 razy 15

  Odkrywcze - sklepy wiedzą co kupujemy i za ile!
  Dotychczas nie wiedziały co sprzedają i za ile?

 • nie.mam.20

  Oceniono 33 razy 13

  w Australii staly sie modne aluminiowe pudelka na karty kredytowe, ciekawe kiedy ktos zacznie prodyukowac portfele z wbudowana siatka metalowa (folia) tworzaca klatke Faradaya?
  Jak raz mam i siatke miedziana i stalowa kwasoodporna, cos trzeba z tym fantem zrobic, poniewqaz nowe karty z czipem pozwalaja bezszelestnie nas szpiegowac. Telefon przed wejsciem do galerii zostaje wylaczony. Kart lojalnosciowych nie mam. I tak kamer jest za duzo, na stacji kolejowej gdzie pracuje stracilem rachube po 50, na moscie portowym ponad 70. A Londyn jest jeszcze gorszy.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 22 razy 12

  A dla kogo przeznaczone są smartfony i pejsbuki? Dla gawiedzi, której wszystko jedno. Nie ma co pompować - użytkownicy tych ustrojstw zgadzają się na to korzystając z nich.

 • b_hunter

  Oceniono 37 razy 9

  Lepsze spiegowanie tego co kupujesz w USA niż to co w Polsce wyrbia CBA, CBŚ i Policja z podsłuchami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX