Media Markt ucieka z Chin. Państwo Środka trudnym rynkiem dla Metro AG

Niemiecka grupa handlowa Metro AG zamierza sprzedać lub zlikwidować działające w Chinach markety Media Markt - informuje Reuters, powołując się na źródła zbliżone do spółki
Grupa Media-Saturn, w której skład wchodzą znane w Europie markety z elektroniką i sprzętem AGD, czyli Saturn i Media Markt, pojawiła się w Chinach w 2010 roku w wyniku umowy joint venture z tajwańską spółką Foxconn Technology. Efektem tej umowy jest siedem testowych placówek Media Markt, które działają w Szanghaju i okolicach.

Początkowo Metro miało ogromne plany ekspansji, zapowiadając, że do 2015 roku w Państwie Środka stanie ponad sto marketów Media Markt. Plany te zastopował jednak nowy prezes Metro Olaf Koch, który przyznał w październiku, że chiński rynek okazał się trudniejszy od przewidywań grupy. Reuters pisze, że rynek ten jest wyjątkowo nasycony w segmencie elektroniki, a wyniszczającą wojnę cenową toczą liczne w tym kraju sklepy internetowe i międzynarodowi giganci handlowi, jak Tesco czy Home Depot.

Plany Metro pokrzyżował też niemiecki miliarder Erich Kellerhals, założyciel Media Markt i jeden z udziałowców grupy Media-Saturn, który wycofał się z chińskiej spółki joint venture.

2012 rok był trudny dla grupy Metro. Kiepska kondycja finansowa spółki sprawiła, że pod koniec listopada Metro sprzedało swoje hipermarkety Real w Europie Środkowo-Wschodniej. Za 91 hipermarketów i 13 galerii handlowych w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie Niemcy zainkasowali 1,1 mld euro od francuskiej grupy Auchan.

Czytaj więcej: Auchan przejmuje hipermarkety Real

Władze Metro AG odmówiły komentarza w sprawie doniesień Reutersa.

Więcej o:
Komentarze (8)
Media Markt ucieka z Chin. Państwo Środka trudnym rynkiem dla Metro AG
Zaloguj się
 • bunio34

  Oceniono 30 razy 28

  Rynek na którym trwa wyniszczająca wojna cenowa musi być trudny dla sieci w której ceny są wyższe o 30-50% od cen w sklepach internetowych.

 • wolak007

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież sami się reklamują: Media Markt - nie dla idiotów?...

 • wonderwish

  Oceniono 6 razy 4

  W Polsce też sobie nie radzą. Od kilku lat spadki obrotów, mimo otwierania nowych sklepów. To dinozaur na rynku, niedługo wymrze... Ich nowy sklep internetowy wygląda, jakby był z poprzedniej epoki. Mam nadzieję, że polski biznes ich skutecznie wyprze z rynku. Nie nadążają za RTV EURO AGD, czy Mediaexpert. Nikt z moich znajomych tam nie kupuje, nie będzie płacił extra 30% w stosunku do cen internetowych

 • hemi440

  Oceniono 9 razy 3

  Doszły mnie słuchy, iż Biedronka szykuje się do przejęcia Media Markt. Oj będzie się działo.

 • bussubussu

  Oceniono 5 razy 3

  Chiny?

  Nie dla IDIOTÓW !

 • bonus07

  Oceniono 2 razy 0

  To początek końca tych złodziei, także u nas. Jeszcze trochę frajerów ogłupionych reklamą daje się nabrać na 30-50% wyższe ceny od internetowych ale to już końcówka. Wystarczy porównać cenę dowolnego produktu na ich stronie internetowej z ceneo lub inną wyszukiwarką. Szczena opada. To sieć dla ociemniałych inwalidów, pozbawionych opiekunów.

 • bussubussu

  Oceniono 2 razy 0

  Chiny ??
  Nie dla IDIOTÓW !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX