Polska czwartym na świecie eksporterem mebli - podbijamy zagraniczne rynki

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie i trzecie w Europie pod względem wartości eksportu mebli. Wynik napędza szwedzki gigant meblarski IKEA, ale przedstawiciele branży nie kryją, że choć biznes ma się dobrze, kłopotów nie brakuje. Największym wydaje się słabnąca wartość produkcji.
Producenci polskich mebli mają czym się pochwalić - krzesła z Polski stoją m.in. w Pałacu Elizejskim w Paryżu, a regały ekspozycyjne w niektórych salonach Apple Store. Problemem pozostaje jednak to, że większość zagranicznych klientów nie ma świadomości, że meble, które kupują, zostały wyprodukowane w naszym kraju. Do tego polscy przedsiębiorcy mimo wyjątkowo silnej pozycji na światowym rynku mają problem związany ze zbyt dużą zależnością produkcji branży od eksportu. - Około 90 proc. naszej produkcji trafia na eksport, z czego zdecydowana większość do Niemiec. Jeżeli gospodarka tego kraju się zachwieje, a liczba zamówień zdecydowanie spadnie, cała branża poniesie gigantyczne straty - mówił Jacek Twaróg, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, podczas konferencji "Polskie meble podbijają zagraniczne rynki".

- Meble eksportowane do Niemiec są warte tyle, co cały eksport polskiej gospodarki do Francji - zaznaczył Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dane przedstawicieli branży pokazują, że do Niemiec trafia od 35 do 40 proc. wyprodukowanych w Polsce mebli. Do Niemiec co roku trafia towar o wartości około 2,5 mld euro. Kolejnymi krajami, do których eksportujemy nasze towary, są Francja (blisko 9 proc. eksportu), a dalej m.in. Czechy, Słowacja, Litwa, Wielka Brytania, Szwecja czy Holandia. Polscy producenci otwierają się także na bardziej egzotyczne rynki. Coraz więcej mebli z Polski trafia m.in. do Brazylii, Meksyku czy państw azjatyckich.

Eksport siłą napędową

Uczestnicy konferencji podkreślali, że wartość naszego eksportu to w dużej mierze działania szwedzkiego koncernu IKEA, który w Polsce produkuje dużą część swoich mebli. - IKEA jest bardzo ważnym elementem polskiej branży meblarskiej. To dzięki niej wzrasta eksport mebli wyprodukowanych w Polsce. To tak jak Tesco czy właściciel Biedronki napędzają sprzedaż polskich artykułów spożywczych - uważa Byrt.

Wartość rynku jednak cały czas się kurczy. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że w latach 2007-08 wartość produkcji branży meblarskiej wynosiła odpowiednio 26,5 i 27,5 mld zł. Szczyt nadszedł w 2009 roku, gdy wartość produkcji wynosiła 30,2 mld zł. W kolejnych dwóch latach nastąpił jednak spadek - w 2010 rynek meblarski był wart 28, a w ubiegłym 27 mld zł. Danych za ubiegły rok jeszcze nie ma, ale wzrostów też nie ma co oczekiwać - od stycznia do sierpnia 2012 r. produkcja spadła w porównaniu z tym samym okresem ub.r. o 3,5 proc.

Jak podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji, mimo sukcesów eksportowych marki polskie nie są za granicą powszechnie znane. Jednym z wymienianych powodów jest to, że duża część mebli wyprodukowanych w Polsce sprzedawana jest pod innymi markami - np. Schieder Moebel - jednej z czołowych firm meblarskich w Niemczech. Krajowi producenci tworzą meble dla zagranicznych koncernów, które na produktach z Polski przyczepiają swoje znaki firmowe. Do tego nieco ponad 30 proc. - największy udział naszego eksportu - stanowią elementy meblowe, które wykorzystywane są w późniejszej fazie do tworzenia mebli pod innymi markami. To sprawia, że rozpoznawalne na świecie są nieliczne firmy, w zdecydowanej większości te, które dysponują kapitałem umożliwiającym własną promocję jak Kler, Klose, Paged, Forte czy Ludwik Styl.

Branża meblarska w Polsce to 23 tys. firm, które zatrudniają 133 tys. osób. Z tej liczby około 100 to duże przedsiębiorstwa, około 400 średnie i 1000 małych zatrudniających do 50 osób. Cała branża generuje około 2 proc. polskiego PKB.

Więcej o:
Komentarze (22)
Polska czwartym na świecie eksporterem mebli - podbijamy zagraniczne rynki
Zaloguj się
 • stefansonson

  Oceniono 61 razy 37

  mając do dyspozycji białych murzynów pracujących za 1100 zł, każdy polski zakład powinien być konkurencyjny przynajmniej w Europie

 • grubym

  Oceniono 21 razy 17

  Ta informacja to manipulacja.

  To zagraniczne firmy produkujace w Polsce sa exporterami tych mebli.
  To nie polska mysl techniczna, ani polskie wzornictwo i nie polscy exporterzy.
  To zagraniczne firmy, ktore kupily cale fabryki meblarskie, albo wykupily duza czesc produkcji w polskich fabrykach sa tym wielkim exporterem.
  To nie znaczy, ze to zle. My produkujemy, my mamy prace, ale prymitywne dziennikarstwo przeinacza fakty :-(

 • trurlafan

  Oceniono 13 razy 7

  Podbijamy meblami i solą ....... (techniczną).

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 6

  "@sselrats I bardzo dobrze! Teraz niech jeszcze zlotowka pojdzie w dol 20-30% to obroty jeszcze sie zwieksza. "

  Tak...a wszystko sami praktycznie sprowadzamy, nawet węgiel :D i okaże się, że nie tylko iPhone jest za drogi bo kosztuje w chwili premiery ~ 3 pensje minimalne, ale nawet telefon średniej klasy będzie rarytasem :D A z czego będzie się brał popyt wewnętrzny ? Jak nawet UE nie patrzy na złotówkę i np. to że jesteśmy lekko zacofani i używamy węgla...tylko nagradza nas podatkiem CO2 tak jakbyśmy korzystali z unijnych dotacji20 czy 30 lat...Eksport eksportem, a jak widać kapitał na narodowość np. Fiat ma włoską, nawet niektórzy z Chin sobie uciekają dalej bo jest taniej, a raczej nie tyle co taniej co nie rosną tam o tyle koszty (nawet Chińczycy chcą trochę więcej za harówkę!).
  Polska od 1989 roku powinna stawiać na naukę, badania, patenty, rozwój, a postawiła na markety, call center durni politycy podniecali się każdą taśmą i halą, ale jak widać my jesteśmy 3, 5 czy 20 fabryką dla koncernów, u nas nawet nie masz głównej siedziby, centrali, działów R&D itd. Nokia też zwijała się latami z Europy, ale jednak pozostawiła po sobie kapitał w Finlandii np. w postaci pracowników, którzy mogą znaleźć zatrudnianie, nawet u złych Azjatów, ale lepsze to niż nic. A co u nas zostanie po call center i marketach ?

 • stilonek

  Oceniono 13 razy 5

  pilśniowa dolina mode on

 • sselrats

  Oceniono 19 razy 3

  I bardzo dobrze! Teraz niech jeszcze zlotowka pojdzie w dol 20-30% to obroty jeszcze sie zwieksza.

 • grzech_o_1

  Oceniono 49 razy 3

  Nie eksport polskich mebli, a wywózka polskiego surowca [drewna] i groszowej siły roboczej!

 • socrates11

  Oceniono 6 razy 2

  Tak było 10 lat temu i takj jest dzisiaj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX