Kłótnia Play i Orange o Facebooka. Skąd fani z Indii i Bangladeszu?

Czy rzecznik Orange sugeruje, że Play kupuje swoich fanów na Facebooku? - Aż 143 tys. fanów Play nie mieszka w Polsce. To 11 proc. wszystkich, a w naszym przypadku odsetek ten to 3,6 proc. - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Play nie widzi w tym niczego dziwnego.
Rzecznik sieci Orange na swoim blogu komentuje najnowszy raport firmy Socialbakers badającej trendy w mediach społecznościowych. W grudniowym wydaniu wprowadzono tam nową kategorię markowych fanpage'y opartą nie na bezwzględnej liczbie fanów, ale na liczbie fanów mieszkających w rodzinnym kraju właściciela. Według tego zestawienia Play ma1,163 mln lokalnych fanów, a Orange - 1,157 mln.

"Okazuje się, że strona Play, dotychczas wyprzedzająca Orange o 120 tys. osób, w takim zestawieniu wyprzedza nas zaledwie o 6 tys. (...). Oznacza to, że aż 143 tys. fanów Play nie mieszka w Polsce. To 11 proc. wszystkich, a w naszym przypadku odsetek ten to 3,6 proc." - komunikuje w swoim blogu Jabczyński.

Rzecznik Orange wytyka, że trzecim największym krajem fanów Play, po Polsce i - łatwej do wyjaśnienia - Wielkiej Brytanii, są Indie - z aż 12 tys. osób. Dalej znajdziemy też Bangladesz - 2 tys. i Filipiny - 1 tys. W pierwszej dwudziestce są też Indonezja, Malezja i Pakistan.

"Tak sobie myślę, że ogromna determinacja panuje w social mediowych służbach specjalnych naszego fioletowego konkurenta, że sięga po posiłki aż do Azji. A może po prostu idzie wzorem firm obsługujących call centers i outsource'uje do Indii, ale nie pracowników, tylko klientów?" - pyta ironicznie rzecznik Orange.

Play się broni

- To bardzo agresywna forma PR ze strony konkurencji - komentuje wpis Jabczyńskiego w rozmowie z nami Marcin Gruszka z Play. - Te zarzuty są tak słabe, że nie będę tego komentował. Jedna z naszych kampanii czy teledysk z reklamy mogły trafić do internetu i zostać obejrzane na całym świecie. Gdybyśmy naprawdę chcieli kupować fanów, mielibyśmy ich o wiele więcej - argumentuje.

- Moim wpisem chciałem zwrócić uwagę na dane przedstawione w rzetelnym raporcie Socialbakers - mówi nam Jabczyński. - Pokazałem liczbę fanów sieci Play z wielu egzotycznych krajów, co wzbudziło moje zaciekawienie. Proceder kupowania baz fanów na Facebooku jest powszechnie znany, ale nie wiem, czy nasz konkurent to zrobił. To pytanie do Play.

Ilu fanów ma Orange?

Orange szczyci się, że struktura ich społeczności fanów jest znacznie bardziej europejska. Według wspominanego raportu polski oddział Orange dysponuje ponad 1,25 mln fanów na Facebooku, z czego 96 proc. pochodzi z Polski. Na drugim miejscu tak jak w przypadku Play znalazła się Wielka Brytania, a dalej Niemcy, Stany Zjednoczone i Holandia. Na liście Orange znajdują się fani z odległych krajów, ale ich liczba jest zdecydowanie mniejsza.

- Dla porównania na liście Orange Indie zajmowały pozycję 18. z 330 fanami, a suma mieszkańców wszystkich państw pozaeuropejskich wyszczególnionych w naszym rankingu wynosiła 7621. To trochę więcej niż połowa tego, co Play miał w samych Indiach - mówi.

Jabczyński podkreślił także, że na fanpage'u Orange tylko 30 tys. użytkowników - niespełna 4 proc. wszystkich fanów tej sieci - jest spoza Polski, a jedynie 7,6 tys. mieszka poza Europą, z czego najwięcej, bo ponad 600 osób - w Tunezji i Chinach.

Więcej o:
Komentarze (49)
Kłótnia Play i Orange o Facebooka. Skąd fani z Indii i Bangladeszu?
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 245 razy 237

  i takimi bzdurami jak ilość fanów na fejsie zajmują się pracownicy poważnych korporacji ? Jak myśliscie; jak długo jest w stanie przetrwać świat jesli kierunek zmian na tym świecie wyznaczają tacy idioci?

 • sally83

  Oceniono 118 razy 84

  ORANGE to najgorsza sieć jaka może być, w dziwny sposób naliczają rachunki abonentom, siedem lat byłam ich abonentem i bardzo brzydko się ze mną obeszli przy ostatniej umowie, po zakonczeniu umowy uciekłam od nich jak najszybciej, i moi znajomi też, SZCZERZE WSZYSTKIM ODRADZAM!!!! treaz sama mam numer na karte w PLAY i jestem bardzo zadowolona, wiec lepiej niech się ORANGE nie oddzywa...

 • stefansonson

  Oceniono 98 razy 80

  "Orange szczyci się, że struktura ich społeczności fanów jest znacznie bardziej europejska" wujek Adolf jest dumny z orange

 • bylaklientkaorange

  Oceniono 61 razy 57

  Play może kupuje, za to Orange swoich fanów sprzedaje jakimś podejrzanym firmom ubezpieczeniowym, które naciągają na debilne ubezpieczenia włączane do abonamentu, a potem Orange umywa rączki, bo "to nie myśmy dzwonili" chociaż na fakturach z dziwną opłatą za ubezpieczenie widnieje wasze logo! Wyplątanie się z tego bagna graniczy z cudem!. Mnie się co prawda po dwugodzinnej awanturze udało, ale i tak idę z tą sprawą do prokuratury. Odradzam każdemu jakiekolwiek interesy z firmą Oragne!

 • spock2

  Oceniono 45 razy 41

  Żeby zostać fanem firmy telekomunikacyjnej to trzeba mieć nierówno pod sufitem.

 • kostuh

  Oceniono 43 razy 41

  Ten fejsbukowy kretynizm nie ma jednak granic...

  mnie tylko jedno ciekawi ile podatków fejsbuk płaci za te namolne reklamy? bo te jego ikonki itp, zachęcanie do publikacji na fejsbuku każdego komentarza to chyba jest wymiana barterowa co? Fejsbuk ma darmową reklamę wartą miliony złotych to nie chociaż zapłaci od niej podatek...

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 34 razy 30

  Co za debile...

 • diego1977

  Oceniono 26 razy 24

  Orange est tak "zajebisty: jak TS, która przejął. <rotfl> x 1000

 • ksobier

  Oceniono 21 razy 21

  Jakiś czas temu reporter BBC założył stronę nieistniejącej i nierealnej firmy (vitual bagel) www.bbc.co.uk/news/technology-18812126
  i kupił reklamę. Okazało się, że większość ludzi, która polubiła fimę była z Indii i bliskiego wschodu. Do tego okazało się, że każda z tych osób polubiła tysiące innych stron - to oczywiście fikcyjne 'like'.
  Do tego znam ludzi, którzy klikają 'like' na każdej firmie, którą poznają, a facebook tylko zaciera ręce na kasiorę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX