Portugalczyk dorobił się dzięki Polsce i Polakom. Właśnie został miliarderem

51-letni Luis Amaral dołączył właśnie do grona klubu miliarderów - informuje Bloomberg. Dokonał tego dzięki sieci hurtowni Eurocash, którą przejął w 2003 roku i zwielokrotnił jej zyski. Bloomberg szacuje jego majątek na 1,1 mld dolarów.
120 mln zł - za tyle w 2003 roku Amaral przejął sieć hurtowni Eurocash zaopatrującą sklepy w żywność, chemię gospodarczą, alkohol i papierosy. Jej korzenie sięgają końca lat 80. XX wieku. Założył ją Mariusz Świtalski - poznański biznesmen, twórca Elektromisu, Żabki i Biedronki, który obecnie rozwija sieć pasaży handlowych Czerwona Torebka. W 1995 roku Świtalski sprzedał Eurocash portugalskiej spółce Jeronimo Martins, trzy lata później Portugalczycy przejęli też Biedronkę.

Właśnie w 1995 roku w Polsce pojawił się Amaral - wówczas pracował dla Jeronimo Martins i pomagał rozwijać Biedronkę. Potem na kilka lat przeniósł się do Ameryki Południowej, a do naszego kraju wrócił w 2003 roku.

Spółka Jeronimo Martins nie była zadowolona z wyników Eurocashu i bez większego żalu sprzedała sieć hurtowni Amaralowi. - Jeronimo Martins był wtedy w kiepskiej sytuacji. Niewielu ludzi wierzyło, że Eurocash przetrwa - mówił kilka lat temu Amaral o tej transakcji.

Ten odmienił ją nie do poznania - dziś Eurocash to największy dystrybutor żywności i innych dóbr nietrwałych w Polsce z 19-proc. udziałem w rynku. Bloomberg pisze, że w ubiegłym roku Eurocash sprzedał w Polsce m.in. 7,8 mln lizaków i ponad 3 mln butelek szampana.

Rekordowe zyski

W 2005 roku Amaral wprowadził Eurocash na giełdę i od tego czasu wartość spółki wzrosła 15-krotnie. Najwięcej zyskał na tym właściciel, który w tym roku dołączył do prestiżowego Bloomberg Billionaires Index. Ile wynosi jego fortuna? Obecnie Amaral ma 44 proc. akcji w Eurocashu, które warte są ok. 910 mln dol. Do tego należy doliczyć 220 mln dol. z dywidend i sprzedaży akcji - wylicza Bloomberg. W sumie więc portugalski biznesmen zarobił w Polsce ok. 1,1 mld dol.

- To prawdziwy wizjoner, który stworzył biznes idealnie dostosowany do polskiego rynku. Eurocash pomógł tradycyjnym sklepom przetrwać w walce z wielkimi supermarketami - komentuje Jakub Krawczyk, analityk z Raiffeisen Centrobank AG.

A Eurocash dalej mnoży zyski - w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku przychody Eurocashu wzrosły o 68 proc. w skali roku i wyniosły 12,4 mld zł. Sam Amaral zapowiada, że to dopiero początek - w 2015 roku chce, by Eurocash notował przychody rzędu 20 mld zł, a docelowo - nawet 30 mld zł rocznie.

Chce to zrobić zarówno dzięki rozwojowi organicznemu, jak i serii przejęć - największe nastąpiło na początku 2011 roku, gdy za blisko miliard złotych Emperia przejęła Grupę Tradis - hurtową część swojego największego konkurenta, czyli Emperii. Ale Amaral dywersyfikuje także swe portfolio - we wrześniu Eurocash przejął 25 proc. akcji firmy kosmetycznej Polbita-Interchem Group.

Obecnie Eurocash ma 150 hurtowni typu Cash & Carry w całym kraju.

Zobacz cały ranking miliarderów Bloomberga.

Więcej o:
Komentarze (38)
Portugalczyk dorobił się dzięki Polsce i Polakom. Właśnie został miliarderem
Zaloguj się
 • trasat

  Oceniono 175 razy 129

  W Polsce mieszkańcy kraju pordukują towary i sprzedają innym Polakom poprzez zagraniczne sieci sprzedaży. Jedni Polacy składają oszczędniści w bankach a inni Polacy biorą kredyty, a pośrednikiem jest zagraniczny bank. Polacy piszą teksty w gazetach i występują w telewizji, a opłaty za funkcjonowanie tych krajowych firm pobiera zagraniczny właściciel. Jak nazwać gospodarkę kraju, która nawet handel wewnętrzny, fianse krajowe i krajowe środki masowego przekazu oddała zagranicznym inwestorom? To oznacza że zyski wypracowane rękami Polaków od zagranicznego kapitału wypłwaja do zagranicznych właścicieli. A wszystko to jest rezultatem transformacji gospodarczej, którą ciągle postrzegamy jako wielki sukces.

 • 4v

  Oceniono 82 razy 80

  "gdy za blisko miliard złotych Emperia przejęła Grupę Tradis - hurtową część swojego największego konkurenta, czyli Emperii"

  to mnie przerasta.

 • jesiotr99

  Oceniono 74 razy 60

  brawa dla Amarala i kondolencje dla Polaków, zmonopolizował praktycznie cały rynek hurtowy w Polsce,a biedronka rynek detaliczny. W ten sposób dwóch dobrych znajomych (dos Santos od biedronki i Amaral, który pracował w Jeronimo od biedronki) przejeli cały polski handel. Jakim trzeba być idiotą żeby oddać w cudze ręce cały handel bedący krwioobiegiem gospodarki. Przepraszam to Polacy swoimi nogami oddali cały handel w cudze ręce i kiedyś będzie bolało

 • miroo

  Oceniono 68 razy 52

  wszystkich nas powinna rozpierać duma:

  - dzięki nam bogacą się nawet leniwi południowcy i wszelakie inwestory zagraniczne,

  - cenią nas jako tanią, zdyscyplinowaną i solidną tanią siłę roboczą...

  - nasze kobiety cenią za: wygląd i dbałość o siebie, za uległość i łatwość gdy tylko ma do czynienia z cudzoziemcem, za dobre sprzątanie, za dobre gotowanie i pewnie jeszcze kilka innych cech... (towar eksportowy)

  - wszystko dzięki "silnej tradycji chrześcijańskiej" która czyni nas biernymi i uległymi oraz zdyscyplinowanymi i przewidywalnymi owcami,

  - jesteśmy potęgą religijną - mamy najwięcej kościołów, kaplic, krzyży i pomników na 1 km2 kraju, najwięcej na 100 tys mieszkańców - także kapłanów u nas więcej niż gdzie indziej (eksportujemy ich).

  Możemy być cholernie dumni i mieć HONOR przez wielkie H i najważniejszy jest bóg i honor...

  po co nam ambicja jaką mają inne narody, które się dorabiają, tworzą swoje firmy i czynią ekspansje, po co nam ambicje naukowe i technologiczne - ambicja polaka w kościelnej ławce siedzi...

  my się cieszymy, że ktoś dorabia się na nas...

 • 2sizeer2

  Oceniono 48 razy 36

  w Polsce nic się Polakom nie opłaca.

 • jonas33

  Oceniono 28 razy 22

  pracowałem kiedys w norwegii to mądry naród nie dopuścił do siebie żadnej zagranicznej sieci handlowej doszli do wniosku że na handlu mogą zarabiać tylko norwegowie mimo że mają kasy w cholerę niestety u nas sprzedali wszystko wszytko zliberalizowali i jesteśmy teraz królami zmywaków w całej europie

 • kuba_z_katowic

  Oceniono 26 razy 12

  To smutne, ze Portugalczyk sie w Polsce dorobil. Nie ma jednak co plakac nad rozlanym mlekiem i narzekac. Kazdy z was moze pomoc sobie i innym kupujac polskie produkty, w polskich sklepach (np. spolem, lewiatan itp), tylko ze co druga osoba mysli ze biedronka jest Polska i tu pojawia sie problem. Oczywiscie mozna tez robic zakupy internetowe bezposrednio u Polskich producentow. Ale przeciez to i tak nic nie zmieni, i w ogole a ta wloska szynka jest taka pyszna i nie ma to jak lyk kawy tchibo z rana. Na tym portalu znajdziecie informacje o Polskich firmach - www.590x.pl. Zamiast narzekac wejscie sprawy w swoje rece i wybierajcie Polskie produkty, to chyba nie jest jakies bardzo trudne?

 • wit911

  Oceniono 12 razy 8

  Taaa, 3 mln butelek szampana. W Polsce. ROTFL!

 • alebyk

  Oceniono 7 razy 7

  "...za blisko miliard złotych Emperia przejęła Grupę Tradis - hurtową część swojego największego konkurenta, czyli Emperii...."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX