Brazylia da swoim obywatelom 25 dol. miesięcznie. Do wydania na kulturę

Rząd w Brazylii zapowiedział, że planuje przekazywać każdemu pracującemu obywatelowi tego kraju 25 dolarów miesięcznie na kulturę. Za pieniądze umieszczone na specjalnych elektronicznych voucherach Brazylijczycy będą mogli wybrać się do teatru, kina, muzeum lub kupić książkę czy film na DVD - podał portal Business Insider.
- We wszystkich rozwiniętych krajach kultura gra kluczową rolę - powiedziała minister kultury Marta Suplicy. Środki na specjalnej karcie elektronicznej mają być wypłacane przez pracodawców. Ze wstępnych założeń wynika, że osoby z najniższymi zarobkami będą mogły przeznaczyć dotację na dowolny cel.

Pracodawcy będą pokrywali 90 proc. sumy, podczas gdy pozostałą część będą płacili pracownicy, którzy mogą zrezygnować z programu, jeśli tylko będą chcieli. Pracodawcy będą też decydowali, czy dodatkowe środki na kulturę trafią do osób zarabiających pięciokrotność pensji minimalnej - około 1,7 tys. dolarów (około 5,3 tys. zł).

Zdaniem portalu wprowadzenie dodatkowych środków to bardzo dobra wiadomość dla rozwoju kultury w Brazylii. Dzięki temu pieniądze trafią do muzyków, artystów czy instytucji kulturalnych.

Więcej o:
Komentarze (9)
Brazylia da swoim obywatelom 25 dol. miesięcznie. Do wydania na kulturę
Zaloguj się
 • rada24online

  Oceniono 15 razy 13

  coraz bardziej mi się ta Brazylia podoba

 • oelefante

  Oceniono 9 razy 3

  Trzeba być skończonym debilem, żeby coś takiego wymyślić. Najpierw ludziom zabiorą pieniądze, przemielą przez urzędniczą machinę - co sporo kosztuje - a potem część tych pieniędzy oddadzą. Kretynizm.
  Prostszym i tańszym rozwiązaniem byłoby po prostu NIE ZABIERAĆ tych 25 dolarów. No, ale przecież pasożyty muszą z czegoś żyć. Więc zabiorą 50, oddadzą 25, a ćwierćinteligenci będą ich wychwalali pod niebiosa.

 • deliberator

  Oceniono 5 razy 3

  Na tym zdjęciu horyzont jest pod skosem - wesoło mają w tej Brazylii :-)

 • agap.e

  Oceniono 9 razy 3

  Najpierw zabrali w postaci podatków,a potem łaskawie mi oddadzą 25 dolarów.Ile wydam kasy na pensje dla urzędników,którzy będą przy tym pracować.

 • quosoo

  Oceniono 1 raz 1

  Podobnie było przez kilka ostatnich lat w Belgii, tyle że przeznaczenie voucherów było nie na kulturę, tylko na cele ekologiczne. Za bony (€250 / rok) można było sobie kupić rower, żarówki energooszczędne, szprzęt AGD wysokiej klasy energetycznej itp.

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  O tym, że należałoby zapewnić każdemu człowiekowi dochód minimalny, ale pozwalający na przeżycie mówiono już przed I Wojną Światową, w obliczu narastających sprzeczności wewnątrz kapitalizmu.

  Sprzeczności, które zaowocowały Wojną Światową Potem Wielką Socjalistyczną Rewolucją Październikową, Wielkim Kryzysem lat 30-tych XX wieku i następnie II Wojną Światową, która niezależnie od zbrodniczej osobowości Hitlera, była rewanżem za przegraną przez Niemców I Wojną Światową.

  Dziś powinna znaleźć się na Świecie wola do podjęcia i zrealizowania tej idei. Jeżeli nie uspokoimy sytuacji i narastające napięcia osiągną masę krytyczną, to grozi nam następna Światowa Wojna. W dzisiejszej sytuacji ogromnego nagromadzenia skutecznych broni, wojna ta będzie znacznie bardziej niszcząca niż poprzednie. Niech każdy się zastanowi: Czy to, że Iran jest 10, albo 20 razy słabszy od USA, nie oznacza, że Iran może z łatwością zmieść USA z powierzchni ziemi? Że sam zginie przy okazji? No to co? Będzie dwóch mniej!!! A co się stanie, gdy inni się przyłączą?

  Jest pytanie: W jaki sposób zrealizować ideę Powszechnego Dochodu Gwarantowanego?

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3zdi/powszechny-dochod-gwarantowany#ixzz2JIAJ837e

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy -13

  I co, jedna trzecia nie przehandluje od razu tych voucherów na wódę, papierosy i prochy?
  W Polsce zaraz by przehandlowali, może z wyjątkiem prochów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX