Wspólne zakupy są jak seks! Firmy kuszą walentynkowymi promocjami

Romantycznie, niebanalnie i z rabatem - kuszą walentynkowymi wyjazdami biura podróży. Inne sklepy zachęcają do zakupów po atrakcyjnych cenach odzieży, bielizny, perfum, alkoholi, prezerwatyw, a nawet obrączek i sukien ślubnych.
Aż trzy czwarte Polaków lubi obchodzić, a jedynie jedna piąta jest negatywnie nastawiona do tego zwyczaju, który przyszedł do nas z USA. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy CBOS.

Z badania wynika również, że ponad połowa ankietowanych zamierza wysłać kartkę walentynkową, kupić prezent albo kwiaty. Krytycy tego zachodniego święta narzekają na ekspansję zachodnich korporacji promujących kolejny "event sprzedażowy" napędzający im biznes.

Z badań wynika, że przeciętny Amerykanin na prezenty walentynkowe wydaje nawet do 100 dolarów. W Polsce i Europie Środkowej podobne badania prowadzi Allegro.pl i niektóre centra handlowe. W zeszłym roku wyniki sondy Silesia City Center wskazywały, że 41 proc. klientów zamierzało wydać na walentynkowe prezenty 50-100 zł, a 21 proc. nawet 100-200 zł.

Jak to dokładnie wygląda w Polsce? Już na kilka dni przed walentynkami, sklepy kuszą promocjami. Nie chodzi tylko o przedmioty kojarzone z zakochanymi, jak np. ogrzewające serduszka, czerwone poduszki czy kubki z serduszkami. To tylko jedne z wielu promocji, jakimi w tych dniach firmy chcą nas zachęcić do zakupów. W promocyjnych cenach znajdziemy także na przykład ubrania młodych polskich projektantów czy kostiumy kąpielowe.

"Czy mają już państwo pomysł na to, jaki prezent sprawić ukochanej osobie w tegoroczne walentynki? Dla tych, którzy poza standardową kolacją we dwoje czy romantycznym filmem w kinie szukają czegoś nowego, mamy dobrą wiadomość. W tym roku marka Durex pomaga we wspólnych zakupach, a później - w przeżyciu niezapomnianych chwil, tylko we dwoje. Wszystko to bez wychodzenia z domu!" - tak do wzięcia udziału w walentynkowej promocji zachęca firma Durex, która produkuje prezerwatywy i lubrykanty. Chodzi o promocyjne zakupy przez internet w dniach 12-16 lutego, które firma reklamuje hasłem: "Wspólne zakupy są jak seks".

Durex zdecydował się nie tylko na reklamy w sieci i w mediach, ale także na półkach sklepowych. W Biedronce na warszawskim Mokotowie, ku zdziwieniu starszych klientów, prezerwatywy stoją przy głównym wejściu, tuż przy półce z mlekiem.

W tych dniach spadają też ceny bielizny i perfum. W jednej z największych sieci perfumerii w Polsce - Douglas - przy zakupie tego dnia określonych produktów drugi możemy kupić za pół ceny. Natomiast w konkurencyjnej Sephorze promocja już nie jest tak zachęcająca. Tam do zakupu jednego z trzech zapachów za minimum 249 zł, dostaniemy jedynie miniaturowy żel pod prysznic lub balsam do ciała.

W tym czasie sklepy zachęcają również do rozpoczęcia przygotowań do ślubów. Po atrakcyjniejszych cenach możemy kupić obrączki - np. zamiast 1 tys. zł zapłacimy 800 zł, a nawet suknie ślubne.

Jak co roku, również biura podróży przygotowały specjalne oferty wyjazdowe dla zakochanych. Przykład? "Walentynki za pasem, a wraz z nimi odwieczny dylemat, jakim prezentem obdarować ukochaną osobę? Oryginalnym pomysłem będzie wyjazd we dwoje. Neckermann przygotował specjalną promocję dla zakochanych. Teraz romantyczne wakacje można kupić z dodatkowym rabatem" - czytamy w komunikacie biura podróży Neckermann. Oprócz ofert dedykowanych specjalnie zakochanym znajdziemy też niższe ceny, np. przy rezerwacji oferty lotniczej do 14 lutego biuro podróży zapewnia 5 proc. zniżkę dla "drugiej połówki".

W walentynkowych promocjach udział biorą tez banki. mBank przygotował pakiet walentynkowych zniżek, aby "zakupy nie zrujnowały zawartości portfeli i pozostały wyłącznie przyjemnością". Od 11 do 17 lutego przy zakupach w sklepach EuroFlorist.pl, Yves Rocher, W Biegu Café oraz Chocolissimo.pl klienci banku dostaną 50 proc. rabatu.

W te dni taniej możemy też dostać alkohole. - Walentynki z Adorią: do każdego zamówienia złożonego między 12 a 15 lutego 2013 roku słodki upominek gratis! - krzyczy hasło reklamowe sklepu Winnica Adoria. Do zakupów z okazji święta zakochanych w prezencie można dostać słodkie wino.