W Europie paliwo najdroższe na świecie - nawet ponad 8 zł za litr. Polska na 34. miejscu, a najtaniej tankują w...

Agencja Bloomberg po raz kolejny opublikowała ranking cen paliw w 60 krajach świata. W wynikach porównywane są także koszty paliwa w stosunku do przeciętnych przychodów. Zestawienie państw z najdroższym paliwem zdominowały kraje europejskie, Polska uplasowała się w połowie stawki, choć gdy porównamy cenę litra benzyny do wielkości naszych dochodów, okaże się, że jesteśmy 15. z najdroższych krajów świata dla kierowców.
W zestawieniu krajów z najdroższym paliwem od lat dominują państwa europejskie. W tegorocznym rankingu miano kraju z najwyższymi średnimi cenami paliw przypadło Turcji, gdzie za galon trzeba zapłacić 9,89 dol. - około 8,2 zł za litr (średni kurs NBP z 19 lutego) - w 2012 r. pierwsze miejsce przypadło Norwegii. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się wyłącznie państwa z Europy. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia (około 8 zł za litr). To jedyny wiodący kraj wydobywający ropę naftową, w którym benzyna jest tak droga. Norwegowie płacą najwięcej za litr benzyny, ponieważ rząd zamiast dofinansowywać paliwa, czerpie z nich środki na rozwój edukacji czy infrastrukturę, w tym rozbudowę i utrzymanie krajowej siatki drogowej.

W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze Holandia (7,5 zł za litr), Włochy (7,37 zł), Portugalia, Grecja, Szwecja (we wszystkich średnie ceny powyżej 7 zł za litr), Belgia (6,97 zł), Francja (6,96 zł) i Dania (6,81 zł).

Także druga dziesiątka zestawienia została zdominowana przez kraje europejskie. Jedynymi krajami spoza Europy są Hongkong, który zajął 11. miejsce ze średnią ceną 6,78 zł za litr, oraz Izrael ze średnią ceną 6,37 zł (16. miejsce). Dwunaste miejsce przypadło Finlandii (6,75 zł), a dalej są Wielka Brytania i Irlandia (6,69 zł), Niemcy (6,6 zł), Słowacja (6,31 zł), Słowenia, Malta, a 20. miejsce przypadło Węgrom ze średnią ceną 5,96 zł za litr.

Trzecia dziesiątka zestawienia to ponownie dominacja państw europejskich. Od 21. do 28. miejsca uplasowały się odpowiednio: Szwajcaria, Hiszpania, Austria, Czechy, Litwa, Cypr, Łotwa i Luksemburg. Ceny paliw w wyżej wymienionych krajach wynoszą średnio od 5,96 zł za litr do 5,65 zł. Trzecią dziesiątkę zamykają Korea Południowa (5,62 zł za litr) i Nowa Zelandia (5,59 zł).

Polska 34., a może 15.?

Choć znaczna część kierowców narzeka na coraz droższe paliwo w Polsce, to w rzeczywistości w prawie wszystkich krajach Europy tankowanie jest zdecydowanie droższe. W rankingu światowym plasujemy się w połowie stawki (34. miejsce), choć gdy weźmiemy pod uwagę nasze przeciętne przychody (36 dol. dziennie), okazuje się, że w rankingu najdroższych dla zmotoryzowanych krajów świata zajmujemy 15. miejsce.

Patrząc jednak wyłącznie na ceny paliw, w Polsce jest także taniej niż w Estonii, Japonii i Rumunii - według Bloomberga w trzech wyżej wymienionych krajach średnia cena za litr paliwa wynosi 5,55 zł. W Polsce natomiast płacimy średnio 5,52 zł.

Taniej niż w Polsce tankują natomiast kierowcy w Bułgarii, Australii, Singapurze, Chile, Brazylii czy Argentynie - ceny w tych krajach wahają się od 4,3 zł za litr do 5,43 zł.

W Azji i Ameryce nie mają na co narzekać

Miejsca w czwartej dziesiątce i na początku piątej zdominowały kraje z Azji i Ameryki. Kierowcy z tych krajów nie mają na co narzekać, bo ceny paliw mocno odbiegają od tych w Europie. W Indiach litr paliwa kosztuje średnio 4,14 zł, w Kanadzie 3,95 zł, w Chinach 3,92 zł, w Tajlandii 3,67 zł, a w Indonezji 3,05 zł. 50. miejsce przypadło Rosji, gdzie litr paliwa kosztuje średnio 2,88 zł. Bloomberg zauważa, że Rosja jest drugim z największych producentów ropy na świecie, po Arabii Saudyjskiej.

Na 51. miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone ze średnią ceną 2,73 zł, a na 52. Meksyk (2,67 zł).

Paliwo rekordowo tanie

Listę krajów z najtańszym paliwem otwiera Malezja - litr kosztuje średnio 1,95 zł. Na siódmym miejscu wśród krajów z najtańszym paliwem uplasowała się Nigeria - 1,94 zł za litr. Kraj ten jest jednocześnie największym eksporterem surowca w Afryce. Jeszcze taniej tankują kierowcy w Iranie (1,79 zł), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (1,47 zł) i Egipcie (0,94 zł). ZEA są ósmym wśród największych producentów ropy na świecie - produkują ok. 2,8 mln baryłek ropy dziennie.

Trzecie miejsce wśród krajów z najtańszym paliwem przypadło Kuwejtowi, gdzie kierowcy płacą średnio 0,66 zł za litr, a drugie miejsce Arabii Saudyjskiej (0,37 zł).

Najniższe ceny od lat widnieją na stacjach w Wenezueli. Litr paliwa kosztuje tam nieco ponad 4 gr. To oznacza, że zatankowanie do pełna baku o pojemności 50 litrów kosztuje kierowców około 2,35 zł. Mieszkańcy Wenezueli przywykli do najniższych cen na świecie i traktują je jako pewnego rodzaju socjalny kontrakt. Wszelkie próby likwidacji i zmniejszenia dopłat wiążą się w tym kraju z masowymi protestami.

Więcej o:
Komentarze (73)
W Europie paliwo najdroższe na świecie - nawet ponad 8 zł za litr. Polska na 34. miejscu, a najtaniej tankują w...
Zaloguj się
 • edeco

  Oceniono 84 razy 72

  cyt. "... choć gdy weźmiemy pod uwagę nasze przeciętne przychody (36 dol. dziennie)..."
  - czyli średnio, podkreślam ŚREDNIO zarabiamy 36x3,16złx20dni = 2275,20zł.
  1. Tak więc nie zarabiamy jak się ostatnio można było dowiedzieć na GW ponad 3600zł (wiem, różnica pomiędzy NETTO a BRUTTO) ale warto podkreślać różnice w stosowanych MANIPULACJACH.
  2. Może warto policzyć jak zarabia WIĘKSZOŚĆ a nie jakaś tam średnia????

 • mysl_to_nie_boli

  Oceniono 90 razy 64

  ależ oczywiście, jest świetnie, mamy tanie paliwo, niski VAT, tanią żywność, tanią sieć komfortowych autostrad, nad podziw rozdmuchane świadczenia socjalne, świetną bezpłatną służbę zdrowia, rewelacyjne szkolnictwo...

  to już nawet śmieszne nie jest - redaktorki z czerskiej czytają teraz trybunę ludu z lat 70. czy korepetycji udziela kumpel michnika, urban???

 • raddon

  Oceniono 51 razy 47

  tylko istnieje pewna różnica pomiędzy ceną litra benzyny,a siłą nabywczą w/w produktu.Tzn jeżeli policzmy ile średnio Polak może kupić litrów benzyny za swoją pensje,do Niemca np to okaże się że pomimo tego że ich benzyna jest ,,droższa'' to może jej nabyć dużo więcej.

 • the_qwert

  Oceniono 55 razy 45

  Czyli wychodzi że mamy jedno z najdroższych paliw w całej Europie. Ranking jest sobie pod tym adresem www.bloomberg.com/slideshow/2013-02-13/highest-cheapest-gas-prices-by-country.html#slide2
  Dla konsumenta jedynym istotnym wskaźnikiem jest "pain at the pump", który pokazuje miejsce na świecie pod względem tego ile litrów benzyny można kupić za przeciętną pensję. Drożej od nas mają jedynie:
  Pakistan
  Indie
  Filipiny
  Nigeria
  Bułgaria
  Indonezja
  Turcja
  Rumunia
  Chiny
  Tajlandia
  RPA
  Kolumbia
  Węgry
  Litwa;
  Cała reszta świata ma paliwo tańsze od nas.

 • lukki69

  Oceniono 59 razy 45

  "trybuna ludu"......albo gazeta dedykowana do ok 20% społeczeństwa........ normalny człowiek kupi w polsce 2-3 litry paliwa za godzine pracy.....we francji najgorszy robol,arab czy inny bezrobotny kupi 4-5 litrów.......dziekuje.dowidzenia:)

 • moominko

  Oceniono 29 razy 25

  Prosiłbym o powstrzymanie się z publikowaniem takich rankingów. A nuż nasz umiłowany rząd zrozumie, że u nas nie tak drogo i zwiększy akcyzę na paliwa.

 • zbiwal

  Oceniono 29 razy 23

  100 litrów Diesla za 0,6 US$. Gdzie??
  W Wenezueli!

 • sears31

  Oceniono 23 razy 15

  Wenezuela ma bardzo tanie paliwo ze az sie nie chce wierzyc...bylem tam kilka razy i szok zawsze...jezdzi sie tam naprawde za darmo bo co to jest te kilka groszy...ale mysle ze to juz koniec paliw i koniec silnikow spalinowych...Grafen zalatwi wszystko a ladowanie baterii bedzie trwalo 5 min....chce zeby sie to nuz stalo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX