Promocje na bilety lotnicze? Sprawdź, jak się nie dać nabić w butelkę

Weekend w Barcelonie, wakacje we Francji, odwiedziny u znajomych w Londynie - Polacy coraz częściej podróżują samolotem. Jednym z powodów wzrostu zainteresowania takim sposobem przemieszczania się jest dostęp do tanich linii lotniczych i możliwość zakupu biletu na samolot tańszego niż na pociąg czy autobus. Podczas zakupu takich biletów trzeba być jednak czujnym na dodatkowe opłaty i ukryte kruczki, których na pierwszy rzut oka nie widać.
Podczas wyboru i zakupu biletów w atrakcyjnych cenach warto poświęcić chwilę na sprawdzenie kilku ważnych elementów. Można dzięki temu uniknąć przykrych niespodzianek i stresu, kiedy nadejdzie czas realizacji biletu.

W poszukiwaniu biletów

Większość podróżujących uważa, że podróż najlepiej jest zaplanować na dwa-trzy miesiące wcześniej. Zyskujemy wtedy sporo czasu na znalezienie najlepszej oferty. - Cena może być w tym okresie niższa nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z tą oferowaną tuż przed wylotem - mówi Klaudyna Mortka z biura prasowego EasyGo. Łukasz Neska z serwisu eSky.pl twierdzi natomiast, że najlepsze ceny z reguły pojawiają się na miesiąc przed planowaną podróżą - zasada ta nie dotyczy jednak takich okresów roku jak święta, wakacje czy majówka.

W wyszukiwaniu najkorzystniejszej oferty, poza stronami przewoźników, mogą pomóc nam porównywarki cen biletów. Jak tłumaczy Karolina Górowska z biura prasowego Tripsta.pl, działają one podobnie jak serwisy pośredniczące w rezerwacji noclegów czy samochodów. Takie serwisy umożliwiają rezerwację biletów lotniczych do wszystkich zakątków świata z uwzględnieniem oferty zarówno regularnych, jak i tanich przewoźników.

Każdy przewoźnik, ma obowiązek wskazania konsumentowi ceny ostatecznej, tj. ceny zawierającej wszystkie wymagane składniki - obowiązujące taryfy lotnicze i stawki lotnicze, a także wszystkie należne podatki, dopłaty, opłaty dodatkowe. Informacje o opcjonalnych dopłatach do ceny muszą być przekazywane w sposób wyraźny, przejrzysty i jednoznaczny na początku procesu rezerwacji; - Wyrażenie na nie zgody przez pasażera musi być dobrowolne - przez zaznaczenie wybranej opcji - mówi Agnieszka Majchrzak, z biura prasowego UOKiK.

Najkorzystniejsze ceny

Podczas planowania wyjazdu zastanówmy się nad terminem powrotu, bo bilet w obie strony jest praktycznie zawsze tańszy niż w jedną stronę. Najlepiej zdecydować się na lot w środku tygodnia - bilety na wyloty weekendowe mogą być dużo droższe. - Zazwyczaj podróże, których terminy nie obejmują weekendów, są tańsze. Ale to też zależy od kierunku, bo bywa, że kierunki mocno biznesowe, np. Londyn, można znaleźć taniej właśnie na weekend - mówi Kinga Fromlewicz, PR Manager grupy eTravel.

- Najczęściej korzystnie jest zaczynać podróż we wtorek, środę lub czwartek, wówczas bilety są najtańsze. A jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej spędzić na miejscu noc z soboty na niedzielę, bo wiele taryf linii regularnych jest tak skonstruowanych, że powrót w niedzielę lub poniedziałek jest najtańszy - radzi Łukasz Neska. - W przypadku tanich przewoźników można przyjąć generalne założenie, że w okresach takich jak święta czy wakacje ich bilety zawsze będą droższe. Należy bowiem pamiętać, że tani przewoźnicy bardzo dynamicznie reagują na warunki zewnętrzne i wiedząc, że jest popyt, dowolnie podnoszą ceny - dodaje.

Tańsze są więc zazwyczaj bilety poza sezonem wakacyjnym. - Duże znaczenie ma również ilość "przystanków po drodze". Im ich więcej, tym bilet będzie tańszy - tłumaczy Karolina Górowska. Jednak warto zwrócić uwagę na to, by niezależnie od przesiadek lot był realizowany przez jednego przewoźnika. - Zakup biletów łączonych, w których poszczególne odcinki realizują różni przewoźnicy, najczęściej jest mało opłacalny - mówi Łukasz Neska. Warto też wziąć pod uwagę długość czasu oczekiwania na lotnisku na kolejne odcinki lotu. Często oszczędność jest tylko pozorna, bo przesiadki powodują, że podróżujemy kilkadziesiąt godzin dłużej, jak i zmuszają nas do zadbania o nocleg i opłacenie go.

Ceny usług wskazywane przez przewoźników mogą być podawane walutach obcych. Jeśli zajdzie jednak potrzeba przeliczania kursów walut przy danej transakcji, zasady przeliczania tych kursów muszą być przez przewoźnika jasno określone.

Dodatkowe opłaty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podkreśla, że warto zapoznać się z ogólnymi warunkami przewozu i taryfami przewoźnika pod kątem możliwości zwrotu biletu w danej taryfie lub możliwości przesunięcia terminu lotu czy też możliwości zmiany imienia i nazwiska, gdy inna osoba zdecyduje się na przelot. Zakup biletu należy dobrze przemyśleć, gdyż w przypadku rezygnacji z zakupu przewoźnik może zażądać zapłaty odstępnego (np. w formie opłaty za zwrot biletu lub za zmianę terminu lotu).

Przykładowo w tanich liniach lotniczych trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za bagaż, bo cena biletu obejmuje jedynie bagaż podręczny. Ten musi mieć odpowiednie gabaryty i nie może przekroczyć wyznaczonej przez przewoźnika wagi.

- Takich opłat podróżujący nie poniesie, jeśli zdecyduje się na lot regularnymi liniami lotniczymi. Należy na to uważać, gdyż ceny na końcu transakcji mogą się od siebie sporo różnić - mówi Karolina Górowska z biura prasowego Tripsta.pl. Przykładowo z Warszawy do francuskiego Grenoble w lutym można było dolecieć za 692 zł (Lufthansa), a do Bergamo za 739 zł (też Lufthansa). Nieco taniej wyniosłaby podróż ze stolicy do Bergamo liniami Wizz Air. Za przelot w dwie strony podróżujący zapłaciłby 200 zł, w tym wypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkową opłatą za bagaż. - Ceny finalnie będą się różnić zaledwie o kilkanaście złotych - tłumaczy Karolina Górowska. Dlatego warto sprawdzić na stronie linii lotniczych cenę i wymiary bagażu.

Jeśli wiemy, że dodatkowy bagaż będzie nam potrzebny, a lecimy tanimi liniami, to najlepiej już przy rezerwacji dokupić możliwość przewozu bagażu - koszt takiej operacji wynosi od 60 do 160 zł, oczywiście należy zapłacić za każdy odcinek podróży oddzielnie. Tani przewoźnicy często też pobierają opłaty za możliwość zapłaty za bilet kartą kredytową (wysokość opłat jest różna w zależności od typu karty) - nawet do 50 zł. - Dlatego w sytuacji gdy ktoś wyjeżdża na dłużej i wie, że będzie miał ze sobą bagaż, lepiej sprawdzić ofertę regularnych przewoźników, ponieważ często ostateczna cena jest porównywalna - mówi Łukasz Neska.

Jak zaznacza Kinga Fromlewicz, najważniejsze dla wszystkich polujących na jak najtańsze bilety jest podliczenie końcowej ceny z uwzględnieniem wszelkich opłat rezerwacyjnych, transakcyjnych, czy za określony sposób płatności. Zdarza się bowiem często, że cena z plakatów promocyjnych różni się od tej, która pojawia się na ekranie komputera po wybraniu daty i liczby podróżujących.

- Warto uważnie przeczytać warunki promocji, zanim klikniemy "kupuj". Zmiana danych na bilecie, czy też terminu podróży bardzo często bywa niemożliwa lub wiąże się z dodatkowymi, wysokimi opłatami. Każdorazowo przewoźnicy podają te dane, ogłaszając korzystne warunki sprzedaży. Linie lotnicze bardzo dokładnie je określają, łącznie z lotniskami, których dotyczy promocja czy właśnie wyłączeniami konkretnych terminów - zwraca uwagę Kinga Fromlewicz z grupy eTravel, do której należy serwis eFly.pl

Dodatkowymi opłatami, z jakimi możemy się spotkać, są zazwyczaj opłaty za rezerwację, za pierwszeństwo wejścia do samolotu, rezerwację miejsca w samolocie. Niektórzy przewoźnicy, tacy jak Ryanair, wymagają od pasażerów odprawy online i wcześniejszego wydrukowania karty pokładowej. Nieprzygotowani mogą się liczyć z dodatkową opłatą za odprawę na lotnisku wynoszącą aż 120 zł.

Lotnisko z dala od miasta

Warto też pamiętać, że tanie linie oferujące korzystne połączenia lotnicze najczęściej nie latają na główne lotniska w danym mieście, tylko do portów oddalonych nawet o 100 km od centrum miasta. - Okazać się może, że zamiast w Paryżu, samolot ląduje w Beauvais, ponad 100 km od miasta. A za dojazd do Paryża autokarem trzeba zapłacić kolejne kilkanaście euro - tłumaczy Kinga Fromlewicz.

- Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę koszt transportu do miasta docelowego, ale najczęściej nadal jest to rozwiązanie bardziej atrakcyjne cenowo - mówi Anna Podpora, kasjer lotniczy, Wakacje.pl.

O czym warto pamiętać, kupując bilet lotniczy:

dobrze jest porównać oferty kilku przewoźników, zwracając uwagę w szczególności na opłaty dodatkowe, jak np. za płatność kartą kredytową, nadbagaż itp.

każdy z przewoźników może mieć inne zasady zwrotu biletu w przypadku rezygnacji z usługi, dlatego należy dokładnie się z nimi zapoznać, żeby później nie być rozczarowanym

podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie biletu powinna poprzedzać także uważna lektura regulaminu linii lotniczej - ogólnych warunków przewozu - który powinien być udostępniony każdemu pasażerowi w trakcie rezerwacji.