Nie marnuj jedzenia! Śmieciarka pokaże, co wyrzucają Polacy

- Czasem mam wrażenie, że w Łodzi nie ma kryzysu. Wśród śmieci znajdujemy mnóstwo jedzenia - ubolewa rzecznik łódzkiego MPO Miłosz Wika. By to zmienić, w piątek w miasto wyjechała śmieciarka z wielkimi zdjęciami pustego talerza i wyrzucanego jedzenia.
- I to nie są pojedyncze plasterki, ale wręcz całe bloczki serów, wędlin, szynek. Są też kiełbasy, ryby i bardzo dużo chleba - wylicza Wika. Dlatego MPO postanowiło włączyć się do akcji: "Nie marnuj żywności" organizowanej przez Bank Żywności w Łodzi. W piątek na ulice miasta wyjechała śmieciarka oklejona wielkimi fotografiami. Z jednej strony widnieją na nich produkty spożywcze znalezione na śmieciach - wędliny, warzywa, chleb. Z drugiej - można zobaczyć talerz z niedojedzonymi resztkami.

- Ze statystyk wynika, że Polacy wyrzucają 2 mln ton jedzenia rocznie, z tego wychodzi ok. 50 kg na jedną osobę - podaje Wojciech Jaros, prezes łódzkiego Banku Żywności. Dlatego już po raz trzeci organizuje akcję: "Nie marnuj żywności", ale ze śmieciarki jako nośnika przesłania korzysta po raz pierwszy. Oprócz tego około 2 tys. uczniów szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego weźmie udział w warsztatach edukacyjnych. Dowiedzą się z nich, jak zapobiegać marnowaniu żywności.

Problem jest poważny. MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadził badania na ten temat. Blisko 30 proc. Polaków przyznaje się w nich do marnowania jedzenia, a 70 proc. osób z tej grupy dodaje, że w ciągu ostatniego miesiąca co najmniej raz wyrzuciło na śmieci nadającą się jeszcze do spożycia żywność. Według Federacji najczęstsze przyczyny tego zjawiska to niewiedza na temat odpowiedniego przechowywania jedzenia, przygotowywanie zbyt dużych porcji posiłków, robienie za dużych zakupów i ostatni, prozaiczny - choć nie mniej poważny - przegapianie terminów ważności produktów.

- Zaczęliśmy akcję teraz, bo przed nami święta wielkanocne i długi weekend majowy, a to okresy, gdy to zjawisko szczególnie się nasila - tłumaczy Miłosz Wika z łódzkiego MPO. Kampania potrwa do końca czerwca.

Więcej o:
Komentarze (7)
Nie marnuj jedzenia! Śmieciarka pokaże, co wyrzucają Polacy
Zaloguj się
 • sb_slav

  Oceniono 15 razy 9

  Coraz częściej pojawiają się artykuły o tym, jacy z Polaków marnotrawcy i trwoniciele.

  Przygotowanie propagandowe do podwyżki podatków, usług(elektryczność, gaz, woda), żywności, vatu, akcyzy, paliwa trwa...

 • elinkan

  Oceniono 6 razy 6

  Jak dociśniecie oszustów producentów AGD, którzy programują swe produkty tak, by psuły się do ok. 6 miesięcy po gwarancji to nie będzie tyle lądowało w śmieciach. W tym tygodniu nie wyrzuciłabym wędlin, serów, warzyw. Z dnia na dzień zamrażarkę i lodówkę trafił szlag. To znaczy słychać bylo, ze działa, światło, wskaźniki temperatury też udawały, ze działają- a jedzenie sie sukcesywnie psuło i temperatura w środku rosła. Co udało się uratować, rozdać- to zostało zrobione. Niestety nie wszystko. Naprawa nieopłacalna, rozszczelnienie- wyleciał gaz i nara. Renomowany, drogi, reklamowany , niemiecki producent. "Jedyne" 2500 zł. Gdyby nie zakaz wyrzucania AGD gdzie popadnie to byście widzieli jak nas wszystkich tutaj robią. Licza gnoje na to, ze człowiek bez lodówki długo nie da rady funkcjonować, ponadto nie ma gdzie trzymać starej- szybko sie pozbywa problemu i kupuje nową. I zapomina o sprawie.

 • aeromonas

  Oceniono 21 razy 1

  Jedzą 2 x za dużo, wyrzucają jedzenie do śmietnika i... narzekają, że jedzenie jest drogie. Otóż ono jest o wiele za tanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX