Biedronki wychodzą z małych miasteczek. Podbijają centra wielkich miast

Właściciel sieci Biedronka, portugalska spółka Jeronimo Martins, coraz chętniej otwiera swoje sklepy w centrach miast. Strategia zakłada, że w 2015 roku sieć będzie już liczyła 3 tys. sklepów w całej Polsce. Oznacza to, że co roku na rynku będzie się pojawiało ponad 300 nowych dyskontów tej sieci. Jednak czy centra miast to dobre miejsce na dyskonty? Często pojawianie się nowych sklepów właśnie w takich lokalizacjach budzi duże społeczne protesty.
Także w innnych miastach sklepy Biedronka znajdują sie centrach miast. W Warszawie jeden z dyskontów mieści się na ul. Marszałkowskiej tuż przy pl. Konstytucji Także w innnych miastach sklepy Biedronka znajdują sie centrach miast. W Warszawie jeden z dyskontów mieści się na ul. Marszałkowskiej tuż przy pl. Konstytucji Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Biedronka atakuje centrum stolicy

Niewiele jest bardziej prestiżowych adresów w Warszawie niż Marszałkowska w pobliżu placu Konstytucji. Właśnie tutaj, w miejscu po dawnej restauracji Szanghaj, ulokuje się Biedronka. Pierwszy przetarg na dziesięcioletnie wynajęcie lokalu z antresolą z ceną wywoławczą prawie 50 tys. zł czynszu miesięcznie nie przyniósł chętnych. Do ponownej próby, w której stawka obniżona została o połowę, przystąpiło pięć podmiotów. Wygrała spółka Jeronimo Martins Dystrybucja, która zaoferowała prawie 85 tys. zł miesięcznie.

Siedziba w stolicy z flagowym sklepem

Od początku kwietnia blisko centrum, na warszawskim Mokotowie działa już nowy "flagowy" sklep Biedronki ulokowany na parterze nowej siedziby spółki.

Klientów sklepu przy ul. Dolnej wita tzw. fresh point, w którym wyeksponowane są świeże artykuły, takie jak: nabiał, warzywa, owoce czy pieczywo. Powierzchnia nowego sklepu wynosi 470 m kw. Klientów obsługuje 18 pracowników oraz 5 kas. Do dyspozycji kupujących jest także 30 miejsc na parkingu podziemnym.

Biedronka na Starówce

Na Starówce w Toruniu działają aż dwie Biedronki: na głównym deptaku przy ul. Szerokiej i przy ulicy Prostej. Ta przy Prostej otwarta została w budynku, gdzie wcześniej mieściło się najpopularniejsze kino w Toruniu - Kopernik. W obu przypadkach nowe lokalizacje Biedronki wzbudziły kontrowersje i protesty torunian, jednak nie przyniosło to żadnych efektów.

Jak się okazuje, konkurencja narzucona przez obie placówki ze spółki Jeronimo Martins na Starówce sprawiła, że wkoło bankrutuje coraz więcej tradycyjnych, istniejących od lat sklepów spożywczych. Jeszcze w maju tego roku zamknięty zostanie sklep Społem przy ul. Prostej - nie wytrzymał konkurencji z Biedronką.

Widok na Wrocław z wieżowca Sky Tower Widok na Wrocław z wieżowca Sky Tower Fot. Sławomir Pawłowski / Agencja Wyborcza.pl

Centrum Wrocławia pełne Biedronek

W sumie we Wrocławiu portugalska spółka ma już ponad 30 dyskontów. W ostatnim czasie do grona sieci dołączyła placówka w budynku Kameleona, a później dołączyły do niego sklepy przy pl. Kościuszki i przy pl. Dominikańskim - wszystkie w okolicach wrocławskiego Rynku. Według nieoficjalnych informacji wkrótce w prestiżowych miejscach w centrum stolicy Dolnego Śląska uruchomione mają zostać kolejne sklepy Biedronki.

Dyskont ważniejszy od kina

Na terenie starego miasta w Słupsku, w miejscu gdzie od 1963 roku funkcjonowało kino Milenium, powstał kolejny sklep sieci Biedronka. To już 11. obiekt tej sieci w mieście. Na wiadomość o powstaniu dyskontu w starym kinie źle zareagowali nie tylko właściciele okolicznych sklepów. Na Facebooku internauci zawiązali akcję mającą bojkotować robienie zakupów w Biedronce na starówce. Niestety, nie przyniosła ona pożądanych rezultatów - sklep od pierwszych dni oblegany był przez klientów.

Święty Marcin z dyskontem

Na starym mieście w Poznaniu z powodzeniem funkcjonują dwa sklepy Biedronki - przy ulicy Święty Marcin i przy Os. Zwycięstwa. Funkcjonowanie dyskontów portugalskiej spółki w centrum stolicy Wielkopolski sprawia, że coraz więcej właścicieli sklepów musi zamykać swój biznes. Wysokie czynsze i tańsza konkurencja sprawiają, że z rynku i okolic centrum miasta znikają sklepy istniejące od dziesiątek lat. W 2010 roku po 50 latach zamknięto m.in. sklep Społem.

Zmasowany atak w Elblągu

Elbląg jest kolejnym miastem, w którym właściciele małych sklepów odczuwają silną konkurencję w postaci dyskontów sieci Biedronka. W mieście działa już dziewięć sklepów, a w ciągu ostatnich paru miesięcy otwarte zostały dwa kolejne. Co ciekawe, sklepy powstały w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie. Pierwszy przy ul. Malborskiej, kolejny przy Warszawskiej.

Więcej o: