Wypatruj promocji - tanie bilety czekają na wyciągnięcie ręki

Samolotem, pociągiem czy autobusem? Przed takim dylematem stoi większość z urlopowiczów przed wybraniem środka transportu, którym ma się dotrzeć na miejsce. Dla jednych liczy się czas, dla innych koszt podróży - dlatego warto dokładnie przejrzeć oferty różnych przewoźników

Decydując się na rezerwację wyjazdu w obrębie kraju czy zagranicę musimy zadać sobie przede wszystkim pytanie, czy liczy się dla nas czas podróży czy cena. W tym pierwszym przypadku bez wątpienia najszybciej do celu dotrzemy samolotem, ale już nie zawsze najtaniej.

Aby zdobyć naprawdę tanie bilety warto uważnie śledzić specjalistyczne portale i internetowe wyszukiwarki połączeń, a także strony samych przewoźników. Znajdziemy tam publikowane na bieżąco informacje o aktualnych promocjach np. związanych z wakacjami lub kierunkiem podróży. Często lepiej jest zarezerwować bilet już dużo wcześniej, bo potwierdza się reguła, że im szybciej tym taniej.

Na naszym rynku coraz mocniej rozpychają się linie lotnicze OLT Express. Przewoźnik sukcesywnie poszerza swoją siatkę połączeń lotniczych. 2 lipca OLT Express uruchomił loty z Bydgoszczy do Krakowa. Za bilet 11 lipca do Krakowa i 19 lipca powrotny trzeba zapłacić po 99 zł w każdą ze stron. Czas podróży to nieco ponad 1 godzina, co sprawia, że jest to najszybszy z możliwych środków transportu na tej trasie.

Z końcem czerwca linie OLT Express przedstawiły nową wakacyjną ofertę "OLT Express dla Rodzin", która gwarantuje zakup biletu dla rodzica w cenie 79 zł, a dla dziecka za 39 zł - czytamy w informacji promocyjnej przewoźnika. W rezultacie za loty po Polsce jeden rodzic z dzieckiem zapłaci 236 zł w obie strony. Dla dwojga rodziców z dwójką dzieci czekają bilety dla całej rodziny za 472 zł w obie strony na terytorium Polski. Podane przez OLT Express zawierają już wszystkie opłaty lotniskowe i podatki. Promocja trwa od 2 lipca do końca sierpnia.

Dla tych osób, które myślą o podróży zagranicznej ofertę systematycznie przedstawiają najprężniej działający tani przewoźnicy - Ryanair i WizzAir. W Ryanarze znaleźć można połączenia już od 54 zł w jedną stronę. Promocje dotyczą przede wszystkim połączeń od 16 lipca do 31 sierpnia. W ofercie promocyjnej znaleźć można połączenia m.in. z Krakowa do Budapesztu, z Poznania do Mediolanu i Oslo, z Wrocławia do Malmo czy z Bydgoszczy do Dusseldorfu. WizzAir natomiast oferuje m.in. połączenia z Katowic do Malmo. Za bilet do Szwecji 25 sierpnia i powrotny 1 września trzeba zapłacić 95 zł. Jednak jak się doliczy wszystkie opłaty, to koszt podróży wzrośnie już do ponad 160 zł.

Tanie linie oferują też promocyjne ceny biletów na loty z otwieranego za kilka dni lotniska w podwarszawskim Modlinie. Od 16 lipca z tego lotniska latać będą samoloty Ryanair, dwa dni później regularne loty stamtąd uruchomi Wizzair. Ryanair na początek będzie latać do ośmiu miast: Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu, Brukseli i Sztokholmu. Do końca października linia uruchomi rejsy do kolejnych 11 portów. Wizzair zapowiada z kolei połączenia z 20 miastami, m.in. Brukselą, Paryżem, Madrytem, Glassgow, Goeteborgiem, Burgas w Bułgarii, Stavanger w Norwegii i irlandzkim Cork. Jednak uwaga - rezerwując bilety na loty za kilkanaście dni ceny nie są wcale aż tak atrakcyjne. Za lot Wizzairem do Barcelony 26 lipca i powrót 2 sierpnia trzeba zapłacić 700 zł. Za połączenie z Modlina do Londynu Luton w tych samych dniach co do Barcelony trzeba zapłacić 380. Z kolei lot do Rzymu z Ryanair 20 lipca i powrót 27 lipca to koszt 586 zł. To jednak i tak taniej niż loty na tej trasie regularnych przewoźników - lot Lufthansą na tej samej trasie kosztuje 777 zł w obie strony.

Busem przez Polskę

Minął rok od czasu kiedy na naszych drogach pojawił się tani przewoźnik - Polski Bus. Od początku operator chciał zrewolucjonizować nasz rynek. Wprowadził nowoczesne autobusy z dostępem do internetu, z telewizją i klimatyzacją. Ceny miały być na tyle niskie, żeby dotychczas działającej na rynku konkurencji odebrać klientów. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Przewoźnik zapewnił, że na każdej trasie będzie dostępny bilet za 1 zł plus dodatkową złotówkę trzeba będzie zapłacić za wystawienie biletu. Poza biletami za "złotówkę", nie brakuje naprawdę ciekawych ofert.

Za bilet 15 sierpnia Polskim Busem z Warszawy do Gdańska trzeba zapłacić jedynie 10 zł. Podróż - jak podaje przewoźnik - trwa niespełna 6 godzin. Bilet powrotny do Warszawy tydzień później, czyli 22 sierpnia to też koszt 10 zł.

Z Warszawy tym samym przewoźnikiem tanio można dojechać do Szczecina. Choć podróż trwa 10 godzin to za bilet na 20 sierpnia trzeba zapłacić 15 zł. Powrotny 29 sierpnia to również koszt 15 zł. Jeszcze tańsze połączenia znaleźć można między Warszawą, a Poznaniem. Za połączenie 3 sierpnia i powrót 10 trzeba zapłacić w jedną stronę 10 zł, a z powrotem tylko 5 zł. Oznacza to, że łączny koszt całej podróży w obie strony wyniesie jedynie 15 zł.

Dla tych, którzy myślą o spędzeniu tygodnia wakacji na Warmii i Mazurach czeka m.in. przewoźnik Radex. Autobusy kursujące na trasie z Warszawy do Olsztyna jeżdżą kilka razy dziennie. Koszt biletu w jedną stronę np. 20 lipca to 27 zł. Bilet powrotny na 27 lipca kosztuje również 27 zł.

W sezonie letnim, równie często jak w zimowym, turyści decydują się na wyjazdy do Zakopanego. Tanie połączenie z Warszawy oferuje Polski Bus. Bilet w każdą ze stron (w dniach 22-29 lipca) kosztuje po 45 zł - łączny koszt podróży w obie strony to 90 zł. Za bilet z Krakowa do stolicy Tatr trzeba zapłacić już tylko 15 zł w jedną stronę, a z Kielc po 35 zł - wszystkie wyżej wymienione ceny dotyczą przyjazdu do Zakopanego w dniu 22 lipca i powrotu tydzień później 29 lipca.

To my wygraliśmy Euro 2012! Kosztowało 94 miliardy złotych [INFOGRAFIKA] >>

Więcej o: