Rodzicu, wyciągaj portfel! Ile kosztuje szkolna wyprawka dla dziecka?

Wydatki na wyprawkę szkolną to duże obciążenie dla budżetów domowych, na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350 zł dla jednego dziecka. Nie są to jednak jedyne koszty, jakie muszą ponieść rodzice - wynika z raportu Ceneo.pl na temat kosztów wyprawki

Drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki, zwłaszcza te do nauki języków obcych. W zależności od wieku dziecka, klasy, a nawet szkoły pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400 zł - czytamy w raporcie Ceneo.pl. Możliwe, że już wkrótce koszty książek zmniejszą się za sprawą e-podręczników, jednak mają być one gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Do tej pory nie udało się bowiem m.in. wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych.

Ile kosztuje wyprawka?

Jedną z najdroższych jest wyprawka dla pierwszoklasisty, ponieważ maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw: tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 zł. Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek. Z ankiety przeprowadzonej przez Ceneo.pl wynika, że wśród 1150 badanych aż 33 proc. z nich nich wydało w zeszłym roku ponad 500 zł na podręczniki, a 32 proc. zapłaciło za nie w przedziale 300-500 zł. Ponad 40 proc. ankietowanych kupuje podręczniki w tradycyjnych księgarniach, jednak ponad 29 proc. dokonuje zakupów książek w internecie, gdzie można znaleźć interesujące nas pozycje za mniejsze pieniądze. Z kolei ponad 9,5 proc. ankietowanych kupuje używane podręczniki w antykwariatach.

Zobacz wideo

Coraz większą popularność używanych podręczników starają się wykorzystać duże sieci handlowe. W zeszłym tygodniu należąca do Empiku księgarnia internetowa Gandalf ogłosiła, że może odkupić od klientów używane podręczniki, które wcześniej kupili w tym sklepie. Odsprzedać Gandalfowi podręczniki będzie mógł nie każdy, lecz jedynie ci, którzy je w tym sklepie kupili. A ci, którzy spełniają ten warunek, będą musieli zwrócić książki w dobrym stanie. "Nie zaginaj rogów, nie zakreślaj, nie wyrywaj kartek" - zaznacza Gandalf na swojej ulotce reklamowej. Kolejnym kryterium jest "zgodność podręcznika z podstawą programową", na którą wpływu nie mają ani rodzice, ani e-sklep.

Odkup jest bezgotówkowy. Książki odesłane przez klientów pocztą albo za pośrednictwem salonów Empik sklep wyceni w ciągu dwóch tygodni i zapłaci klientowi bonami zniżkowymi na nowe tytuły. Za rok odkupione podręczniki będą odsprzedawane w niższych cenach jako używane, dlatego muszą być zgodne z podstawą programową.

Czytaj też: Empik chce zarobić na używanych podręcznikach

Książki to nie wszystko...

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły. Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne. Ich ceny też są niemałe. 40 proc. ankietowanych wydało w zeszłym roku na artykuły szkolne od 100 do 200 zł, a 24 proc. zapłaciło za te produkty powyżej 300 zł. Ankietowani najczęściej robią zakupy w supermarkecie - tak odpowiedziało 53 proc. pytanych, 31 proc. kupuje przybory w sklepach papierniczych, a 7 proc. w internecie.

Największym wydatkiem dla rodziców wśród artykułów szkolnych jest piórnik z wyposażeniem oraz plecak. Według danych zebranych przez Ceneo.pl ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 zł. Najtańsze są piórniki nylonowe i tzw. saszetki, które można kupić za niewiele ponad 5 zł. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25 a nawet 900 zł. Najtańsze są te o małych rozmiarach, bez usztywnienia, najwięcej zapłacimy za wersję plecaka z opcją na kółkach, dodatkowym piórnikiem lub znanego producenta, typu Samsonite lub Scout. Ceneo.pl informuje, że w ubiegłym roku w ich ofercie największą popularnością cieszyły się plecaki w cenie 60-90 zł, a piórniki w cenie 25-40 zł. Z kolei w ciągu ostatnich trzech miesięcy wśród najpopularniejszych piórników najtańszy kosztował 6 zł, a plecak - 39 zł.

W internecie taniej?

- Jak wynika z obserwacji naszego serwisu, podręczniki szkolne kupowane za pośrednictwem internetu mogą być nawet o 25-30 proc. tańsze niż w księgarniach tradycyjnych - mówi Joanna Bilińska z Ceneo.pl. - Na jednym egzemplarzu książki zakupionym w antykwariacie można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych. W internecie szkolne książki są sprzedawane jeszcze taniej, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych - dodaje. Kupując komplet używanych książek szkolnych w internecie, można zaoszczędzić nawet 250 zł. Według wyliczeń serwisu Ceneo.pl zestaw podstawowych podręczników do liceum można dostać już od 150 zł, do podstawówki za 190 zł.

- Kupując nowe podręczniki, warto zapytać o rabaty. Często księgarnie oferują zniżki, np. 10 zł przy zakupie za 150 zł, a sklepy internetowe darmowe dostawy za zakupy za wybraną kwotę. Rodzice mogą otrzymać nie tylko upust na końcową cenę całego zestawu, ale również gratisową dostawę kurierem - mówi Joanna Bilińska.

Więcej o: