Bilety Polskiego Busa niedostępne? Są na Allegro, ale drożej

Wchodząc na Allegro, często łatwiej i taniej jest znaleźć bilet na miejsce w Polskim Busie niż bezpośrednio na stronie przewoźnika. Dlaczego? Klienci wykupują wszystkie promocyjne oferty i następnie sprzedają je w internecie kilka razy drożej.

Bilety Polskiego Busa na trasach Warszawa - Gdańsk, Warszawa - Wrocław czy Katowice - Wiedeń bez trudu znaleźć można na stronach allegro.pl. 5 września były w sumie 52 ogłoszenia dotyczące zarówno zakupu jednego, jak i więcej biletów. W internecie, w tym na Facebooku zawrzało.

- Polski Busie, ukarz ludzi za sprzedaż biletów na Allegro! - grzmią wpisy na Facebooku.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda problem i czy sprzedaż biletów na portalach internetowych jest nielegalna.

Przedstawiciele przewoźnika zapewnili nas w rozmowie, że robią wszystko, aby ich bilety nie były sprzedawane drożej w serwisach internetowych, gdyż zgodnie z jednym z punktów regulaminu bilety są niezbywalne i nie mogą być odsprzedawane.

- Polski Bus od początku działalności stara się zapobiegać praktykom związanym z odsprzedawaniem biletów kupionych w promocyjnych cenach. Niestety, zdarzają się przypadki, że nieuczciwe osoby wykorzystują nasze atrakcyjne promocje cenowe i później odsprzedają bilety w serwisach internetowych po zawyżonych cenach - mówi Piotr Bezulski, dyrektor zarządzający Souter Holdings Poland. Przedstawiciele Polskiego Busa zapewniają, że jeżeli tylko dowiadują się o tym, że bilety zostały wystawione na sprzedaż w którymkolwiek z serwisów, od razu zgłaszają się do ich właściciela z prośbą o usunięcie oferty. - Mogę zapewnić, że cały czas staramy się na bieżąco monitorować tę ważną dla nas kwestię - dodaje Bezulski.

- Zależy nam na zapewnieniu jak najlepszych cen pasażerom, którzy rzeczywiście korzystają z naszych usług. W związku z tym stanowczo przeciwdziałamy pojawiającym się w sieci ogłoszeniom z droższymi biletami - mówi Bezulski.

Regulaminowy galimatias

Inaczej jednak na całą sprawę zapatruje się sam serwis Allegro.pl.

- Regulamin Allegro nie zakazuje sprzedaży biletów dotyczących transportu. Nie wymagamy spełnienia żadnych dodatkowych warunków w przypadku tego typu ofert, w związku z czym oferty biletów Polskiego Busa nie kwalifikują się do usunięcia. Przewoźnik kontaktował się z nami w czerwcu 2011 roku, w ramach naszego programu Współpraca w Ochronie Praw. Przedstawiciel PolskiBus.com, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, przysłała pismo, w którym wskazała jednego użytkownika serwisu, wystawiającego w tym czasie kilka ofert biletów podróżnych. Kancelaria powołała się na: naruszenie regulaminu Souter Holdings Poland (Polski Bus) oraz regulamin Allegro, a także na nieuczciwą konkurencję. Odpowiedź serwisu Allegro co do podjęcia działań była odmowna - powiedziała Joanna Wagner z działu komunikacji korporacyjnej z Grupy Allegro.

Regulamin serwisu Allegro reguluje wyłącznie kwestię biletów na imprezy masowe - artystyczne, rozrywkowe czy sportowe. - Bilety te mogą być wystawione tylko w opcji "kup teraz", a cena nie może być wyższa od rzeczywistej - mówi Wagner.

Przedstawiciele Polskiego Busa, mimo że sprzedaż ich biletów na Allegro zgodnie z regulaminem portalu jest legalna, wydają się w tej kwestii nie poddawać. - Staramy się być w kontakcie z zarządcami portali aukcyjnych, na których bilety są wystawiane. Monitorujemy także aukcje we własnym zakresie. Liczymy, że zniechęci to osoby, które odsprzedają bilety po zawyżonych cenach - mówi Bezulski.

Rozwiązaniem ograniczającym odsprzedawanie biletów w sieci mogłoby być wprowadzenie biletów imiennych. Na to nie chce się jednak zdecydować przewoźnik. - Na pewno nie planujemy wystawiania biletów imiennych. Nie byłoby to bowiem dogodnym rozwiązaniem dla naszych pasażerów i komplikowałoby to proces związany z kupnem biletów - uważa Piotr Bezulski.

Czy szukasz biletów na PolskiegoBusa na Allegro?

Więcej o: