Twórca firmy Ikea odchodzi na emeryturę

86-letni Ingvar Kamprad, twórca kultowej marki sieci sklepów meblowych, oficjalnie przechodzi na emeryturę. Władzą w koncernie Ikea podzielą się jego trzej synowie - donosi szwedzki dziennik ?Expressen?.

- Ingvar nie będzie już służył radą ani wsparciem dla marki Ikea - powiedział Goeran Grosskopf, prezes Ingka Holding, holenderskiej spółki, która formalnie kontroluje wszystkie interesy związane z marką Ikea. Władzę w szwedzkiej firmie przejmie trzech synów Ingvara Kamprada - Peter, Jonas i Mathias.

Spekulacje na temat zmiany warty u steru Ikei pojawiły się w czerwcu, gdy synowie Kamprada zaczęli się pojawiać i wypowiadać w szwedzkiej prasie. Podział zadań między synami jest jasno określony - 48-letni Peter to ekonomista, który kilka miesięcy temu przejął kontrolę nad spółkę Ikano w Luksemburgu, która kontroluje finanse rodziny Kampradów. 46-letni Jonad zasiadający w zarządzie Ingka Holding to "kreatywny designer i twórca produktów" - jak określiła go gazeta "Dagens Industri". Z kolei 43-letni Mathias jest związany ze spółką Inter Ikea Holding, która posiada wszelkie prawa do konceptu i marki Ikea.

Znaną szwedzką firmę meblarską Ingvar Kamprad założył w 1943 roku w swoim rodzinnym miasteczku Älmhult w południowej Szwecji. Według stanu na koniec 2010 roku Ikea ma obecnie 316 sklepów w 44 krajach. W Polsce Ikea ma obecnie osiem sklepów: w Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu oraz dwie placówki w Warszawie.

Od powstania Ikea jest firmą zarządzaną rodzinnie, nigdy nie była notowana na giełdzie i skrzętnie skrywa informacje na temat swoich finansów. Dopiero w 2010 roku firma po raz pierwszy opublikowała swoje szczątkowe wyniki finansowe. Podobną tajemnicą jest majątek rodziny Kampradów. Jednak w czerwcu szwajcarski magazyn "Bilan" poinformował, że według szacunków gazety Ingvar Kamprad jest najbogatszym Europejczykiem, a jego majątek szacowany jest na 37,5 mld dol.

Więcej o: