Akceptujesz metkę "made in China"? Masz prezent - 120 dolarów

Twój odzieżowy patriotyzm może cię drogo kosztować - czytamy w gazecie "Global Post", która prześwietliła produkcję spodni dżinsowych znanej amerykańskiej marki Levi's. Okazuje się, że za parę spodni wyprodukowanych w USA trzeba zapłacić aż 178 dol. - znacznie więcej niż za spodnie wyprodukowane np. w Azji.

Levi's to marka będąca jednym z symboli USA, jednak w dobie globalizacji lwia część odzieży tej firmy jest produkowana poza Ameryką, głównie w Azji. Jest jednak jeden wyjątek - fabryka White Oak w Greensboro w stanie Karolina Północna. Levi's reklamuje dżinsy z metką "made in USA" jako wykonane w tradycyjny sposób, w trzech kolorach znajdujących się na amerykańskiej fladze: niebieskim, białym i czerwonym. White Oak produkuje przede wszystkim kultowy model 501, który, jak reklamuje Levi's - jest "ikoną amerykańskiej kultury".

Cena za kupno ikony jest jednak zastraszająca nawet dla samych Amerykanów - kultowe dżinsy kosztują 178 dolarów za parę (autor podkreśla, że amerykańskie dżinsy można kupić taniej, tyle że w kolorze fioletowym - kosztują "tylko" 58 dol., dostępne są też klasycznie niebieskie modele za 148 dol.). To mniej więcej tyle, ile średnia miesięczna rata kredytu na samochód. Dla porównania - na oficjalnej stronie internetowej firmy czytamy, że spodnie wyprodukowane w innych krajach Amerykanie mogą kupić w cenie od 58 do 98 dol.

W Global Post czytamy, że Amerykanie mogą znaleźć też tańsze dżinsy produkowane w USA, które kosztują od 29,99 do 55,95 dol., nie są to jednak tak kultowe marki jak Levi's.

Mimo wszystko żyjemy jednak w zglobalizowanym świecie - choć dżinsy Levi's są produkowane w USA, to jednak kultowe 501 powstają z importowanych tkanin.

W Polsce dżinsy Levi's z nowej kolekcji można kupić w cenie od 299 zł (za model 501) do 449 zł (model 511 slim).

Gdyby polskie firmy dawały możliwość wyboru, ktore ubranie byś kupił/a?
Więcej o: