Oliwa z oliwek będzie dużo droższa - winna susza w Hiszpanii

Przez suszę plantatorzy z Hiszpanii - największego eksportera oliwy z oliwek na świecie - wyliczyli, że straty w zbiorach mogą wynieść aż 600 tys. ton oliwek. Brytyjski ?Guardian? nie pozostawia złudzeń i prognozuje znaczny wzrost cen oliwy z oliwek na sklepowych półkach

Ceny hurtowe oliwy wzrosły przez ostatnie trzy miesiące o 62 proc. Zdaniem Filippo Beriona, największego w Wielkiej Brytanii dostawcy oliwy z oliwek, ta tendencja w hurcie musi odbić się na sklepowych cenach - klienci muszą przygotować się na znaczny wzrost cen produktu. - Ceny hurtowe rosną z dnia na dzień. Trzeba pamiętać, że Hiszpania jest największym dostawcą oliwy z oliwek na świecie. Strata 600 tys. ton surowca to olbrzymi cios dla całej branży - uważa Walter Zanre, dyrektor w firmie Berio, która tylko na Wyspach Brytyjskich sprzedaje 10 mln litrów oliwy rocznie.

Wzrosty mogą być jeszcze wyższe, tym bardziej że sami plantatorzy nie chcą obecnie sprzedawać swoich produktów za granicę. Czekają na ewentualne kolejne wzrosty cen, aby zarobić jak najwięcej. Obecnie tona oliwy z oliwek kosztuje 2800 funtów. - Ciężko przewidzieć, o ile wzrosną ceny produktu na sklepowych półkach. Jeszcze kilka dni temu powiedziałbym, że od 10 do 15 proc. Teraz uważam już, że nawet o 25 proc. - twierdzi Zanre. Produkt oferowany przez firmę Berio kosztuje obecnie 3,39 funta. Prognozy pokazują, że ceny wkrótce przekroczą jednak psychologiczną granicę 4 funtów.

Wzrostu cen nie powinni odczuć klienci przed końcem roku, bo największe sieci handlowe przyjmą na siebie podwyżki i nie podwyższą cen do Bożego Narodzenia. - Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie zapasów przed końcem roku - mówi Zanre.

Hiszpania jest najważniejszym dostawcą oliwy na świecie. Prawie połowa światowej produkcji pochodzi właśnie z Półwyspu Iberyjskiego. - Cokolwiek dzieje się w Hiszpanii, ma znaczący wpływ na ceny na całym świecie - komentuje Vito Martielli, analityk w Rabobank International. - W ubiegłym roku produkcja oliwy z oliwek wyniosła w Hiszpanii 1,4 mln ton. W tym roku będzie to mniej niż milion. Trzeba jednak zaznaczyć, że średnia światowa produkcja roczna wynosi około 3 mln ton - dodał Martielli. Analityk zaznaczył, że ceny hurtowe wzrosły z 2,2 tys. euro za tonę w lipcu do 3,2 tys. w ubiegłym tygodniu.

Więcej o: