Niższa cena nie zawsze się opłaca. Warto patrzeć na pojemność opakowania
W celu pokazania różnic w cenach i pojemnościach danych produktów postanowiliśmy wybrać się do pięciu sklepów spożywczych - Auchan (w podwarszawskim Piasecznie), Carrefour (w centrum handlowym Arkadia w Warszawie), Biedronka (przy ulicy Dolnej w Warszawie), Piotr i Paweł (przy ulicy Stawki w Warszawie) i Alma (sklep internetowy www.alma24.pl) - i zrobić wirtualne zakupy. Do naszego koszyka włożyliśmy przede wszystkim napoje i nabiały, bo to właśnie na przykładzie tych produktów widać dokładnie różnice w cenach i objętości. Wszystkie poniżej podawane ceny pochodzą z 25 października.
Dobrym przykładem jest butelka Coca-Coli. W Biedronce dostępna jest ona w nietypowym opakowaniu o pojemności 1,75 l i kosztuje 4,25 zł. Pozostałe sieci dysponują butelkami o pojemności 2 litrów - czyli o 250 ml większymi. Najtaniej Coca-Colę kupić można w Auchan (4,02 zł), nieco drożej w Carrefourze (4,22 zł), a w Almie za 4,99 zł. To pokazuje, że choć opakowania w dwóch hipermarketach są większe niż w Biedronce, to mimo to cena i tak jest niższa. Gdyby w Biedronce przeliczyć pojemność 1,75 l na 2 l, to trzeba by zapłacić 4,86 zł, czyli prawie tyle co w Almie.
Innym przykładem może być napój Tymbark o smaku jabłko-mięta w dwulitrowej plastikowej butelce. Na pierwszy rzut oka widać, że najtaniej kupić można sok w Biedronce (3,45 zł). W Carrefourze natomiast cena wynosi 3,59 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że i w tym przypadku pojemność w Biedronce wynosi 1,75 litra, a w Carrefourze 2 litry. To oznacza, że przeliczając objętość w dyskoncie, za ten sam produkt trzeba by zapłacić 3,94 zł.
Ciekawie wyglądają też ceny Actimela. W większości sieci sprzedawany jest w cztero- lub ośmiopakach. W Biedronce natomiast dostępny jest w sześciopaku (600 ml) i kosztuje 7,45 zł. W Auchan opakowanie 400 ml kosztuje 4,96 zł. Jeśli przeliczyć objętość z Biedronki na tę tradycyjną występującą w innych sklepach, okazuje się, że produkt ten kosztowałby dokładnie tyle samo co w Auchan. W innych sklepach produkt ten jest już trochę droższy - w Carrefourze i Almie kosztuje 5,49 zł, a w Piotrze i Pawle 7,99 zł.
Także inny produkt Danone - Activia Naturalna - ma zróżnicowane opakowania i ceny. Tutaj także najniższą cenę prezentuje Biedronka (1,49 zł), ale też jest to najmniejsze opakowanie - tylko 175 g. W Carrefourze za 210 g trzeba zapłacić 1,69 zł, a w Auchan za 370 g 2,48 zł. To pokazuje, że w obu przypadkach produkty w Auchan i Carrefourze są w rzeczywistości tańsze, bo mają nieco większe opakowania. Przeliczając objętość produktów z Biedronki na te w dwóch hipermarketach, wyjdzie bowiem, że produkty Biedronki kosztowałyby 1,79 zł za 210 g (10 gr drożej niż w Carrefour) i 3,15 zł za 370 g (67 gr drożej niż w Auchan).
Bardzo podobnie kształtuje się sytuacja także z Activią smakową. W Biedronce dostępna jest w najmniejszym opakowaniu 125 g i kosztuje 1,39 zł. W Carrefourze oraz Piotrze i Pawle udało nam się znaleźć produkty o objętości 195 g w cenie odpowiednio 1,79 zł oraz 2,19 zł. Przeliczając produkt z Biedronki na powyższe objętości, okazałoby się, że musiałby kosztować 2,17 zł, czyli tylko 2 gr mniej niż w Piotrze i Pawle i ponad 30 gr. więcej niż w Carrefourze. W Auchan natomiast dostępny był ten sam produkt w opakowaniu 300 g za 2,61 zł. Taka sama Activia smakowa do picia musiałaby w Biedronce kosztować aż 3,33 zł - 72 gr drożej niż w Auchan.
- Staramy się, aby nasza oferta była przejrzysta dla klientów. Jednocześnie kontrolujemy działania innych sieci i dążymy do posiadania najniższych cen na rynku - powiedziała nam w rozmowie Dorota Patejko, rzeczniczka Auchan Polska.
W drugą stronę też działa
Są jednak przykłady, które wskazują na korzyść Biedronki. Jednym z nich jest napój Frugo. W dyskoncie jest on dostępny w nietypowym opakowaniu o pojemności 300 ml i kosztuje 1,89 zł. W pozostałych sklepach klienci mogą dostać opakowania 250 ml, które kosztują odpowiednio 1,83 zł w Auchan, 1,99 zł w Piotrze i Pawle, 2,19 zł w Carrefour i 2,29 zł w Almie.
Innym przykładem może być jogurt naturalny Bakoma. W Biedronce dostępny jest w pojemności 330 g i kosztuje 1,89 zł. W innych sklepach jest o 60 g większy i kosztuje od 2,38 do 2,99 zł. To pokazuje, że produkt w dyskoncie jest najtańszy. Gdyby przeliczyć go na 390 g, opakowanie kosztowałby 2,23 zł, czyli od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy taniej niż w pozostałych sieciach.
Jakie płyną wnioski z tego testu? Ta krótka prezentacja wybranych przez nas produktów pokazuje, że kiedy robimy zakupy, zawsze warto zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę, ale także na objętość tego, co kupujemy. Okazuje się, że choć często na pierwszy rzut oka wybieramy najtańszy produkt, to w rezultacie jest on też mniejszy niż w innych sklepach. Wtedy okazuje się, że o te kilka groszy tańszy produkt w rzeczywistości jest droższy, bo ma mniejszą pojemność.
-
Posłanka PiS od lat wynajmuje mieszkanie komunalne za 116 złotych
-
Oświadczenie majątkowe Szydło wywołało gniew internautów. "Kpina"
-
Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
"Atak na komputery użytkowników". Allegro o wielkim wycieku danych
-
USA uchwaliły ważną ustawę. Joe Biden: Zażegnaliśmy kryzys
- Walka na cyferki czy nowa era fotografii. 200 Mpix w smartfonie? [TOPtech]
- Bon na zasiedlenie. Jak dostać pieniądze na przeprowadzkę?
- Polacy nie chcą podwyżki 500 plus. Wybrali coś innego [SONDAŻ]
- Innowacyjny pomysł Japończyków. Te niepozorne automaty mają ważną misję
- Europejska Agencja Kosmiczna z pierwszą w historii transmisją na żywo z Marsa