"Rz": Wartość rynku alkoholi wzrosła o 4,6 proc.

Wartość rynku alkoholi w Polsce wzrosła o 4,6 proc. do 27,5 mld zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy do końca września br., wynika z badań firmy badawczej AC Nielsen.

W największym tempie rośnie sprzedaż whisky, wina oraz piwa, a spada czystej wódki. - Od października 2011 roku do września 2012 roku wartość rynku alkoholi w Polsce zwiększyła się o 4,6% w porównaniu z poprzednim rokiem - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" analityk Nielsen Michał Bezuch.

Gazeta podkreśla, że ostatnie miesiące były udane dla producentów piwa, na które przypada prawie co druga złotówka wydawana przez Polaków na alkohole. Branża szacuje, że w 2012 r. po raz pierwszy w historii sprzedaż piwa może w Polsce przekroczyć 37 mln hl. W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż piwa wzrosła o 5,6 proc. według danych Nielsena.

Słabiej radzi sobie wódka. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydatki na nią poszły w górę o 1,4 proc. Wynik byłby gorszy, gdyby nie rosnąca popularność wódek smakowych. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2012 r. ich sprzedaż urosła o niemal 8%, podczas gdy popyt na wódki czyste spadł o prawie 1 proc., podała też gazeta.

Więcej o: