Czarne chmury nad CH Maximus. Upadła spółka budująca nowe hale. Co dalej z centrum handlowym?

Ponad pół roku temu w stan upadłości likwidacyjnej postawiona została spółka, która miała rozbudować nadarzyńskie centrum handlowe Maximus o kolejne dwie hale. Syndyk wystawił hale wraz z 20 hektarami gruntu na sprzedaż za 101,5 mln zł.

- Cena wywoławcza to 101,5 mln zł. Drogo? Chodzi o istniejące hale oraz prawo własności ponad 20 hektarów terenu - mówił syndyk Wojciech Makuć w rozmowie z "Gazetą Stołeczną". Firmy zainteresowane kupnem hal i gruntów mają czas na składanie ofert do 19 lutego.

Maximus to ogromne centrum handlowe położone przy trasie katowickiej w podwarszawskim Nadarzynie. Zatrudnionych w nim jest 2,5 tys. osób z okolicznych miejscowości, a centrum odwiedza średnio 200 tys. osób miesięcznie. W 2005 roku otwarte zostały cztery pierwsze hale handlowe o łącznej powierzchni około 100 tys. m kw. W halach tych sprzedaż prowadzi ponad 700 producentów i importerów. Trzy lata później - w 2008 roku - zaczęła się rozbudowa centrum o kolejne dwie hale, w dalszych planach przewidziana była budowa całodobowego supermarketu, motelu, restauracji i stacji paliw. Plany pokrzyżowały jednak problemy finansowe jednej ze spółek.

O ile właścicielem pierwszych czterech hal jest spółka Feale, to rozbudowę o kolejne hale prowadziła powiązana z nią spółka Sybil Development. Ta druga jest obecnie w stanie upadłości i - jak udało nam się dowiedzieć - zalega nawet z podatkami wobec gminy Nadarzyn. W efekcie hale stoją puste, a syndyk upadłej spółki wystawił je na sprzedaż. - Centrum Handlowym "Maximus" włada kilka firm. Bankructwo ogłosiła firma Sybil Development sp. z o.o. , która zalega ze zobowiązaniami z tytułu podatku od nieruchomości w wysokości 3,6 mln zł plus odsetki. Jednocześnie zaznaczam, iż zostały wystawione tytuły wykonawcze do naczelnika III Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu celem dokonania egzekucji. Ponadto należności gminy zostały zabezpieczone hipoteką przymusową - mówi Iwona Myśliwy, kierownik referatu realizacji podatków i opłat z Urzędu Gminy Nadarzyn.

Właściciel istniejących hal odcina się od upadłej spółki

- Sybil Development sp. z o.o. oraz Feale sp. z o.o. to dwa odrębne gospodarczo podmioty mające zupełnie różnych właścicieli - mówi Dorota Biała-Antoniak, marketing manager Sybil Maximus - zarządcy centrum handlowego Maximus. Jednak w KRS-ie widnieje informacja, że jedynym członkiem zarządu spółek Feale, Sybil Maximus i Sybil Development jest Herbin Avraham.

- Sybil Development jest podmiotem, który miał wybudować i prowadzić hale E i F położone przy Centrum Handlowym "Maximus". Hale te miały stanowić odrębne funkcjonalnie centrum sprzedaży outletowej. Najprawdopodobniej do ogłoszenia upadłości doszło w wyniku nadmiernego zadłużenia Spółki Sybil Development przez jej poprzednich właścicieli - dodaje Dorota Biała-Antoniak.

Jak zapewnili nas w rozmowie przedstawiciele CH Maximus, upadłość Sybil Development nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie centrum handlowego. Co więcej, w związku z upadłością Sybil Development żadne sklepy CH Maximus nie zostały zamknięte.

Więcej o: