Dostęp do danego kanału na jeden dzień. W Polsce też to już możliwe

Usługa Pay-Per-View coraz śmielej wchodzi do Polski. W Wielkiej Brytanii natomiast czołowy dostawca płatnej telewizji BSkyB ogłosił, że zamierza udostępnić wszystkim Brytyjczykom dostęp do swoich kodowanych kanałów sportowych przez internet. Za zryczałtowaną stawkę każdy internauta będzie miał przez dobę dostęp do programów tej stacji w trybie online. A jak to jest u nas?

Decyzja o udostępnieniu kanałów sportowych przez internet to efekt malejącej popularności płatnej platformy cyfrowej i telewizji w ogóle na Wyspach. Potwierdzają to wyniki - w ostatnim kwartale ubiegłego roku Sky pozyskała tylko 25 tys. nowych abonentów, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to grubo ponad 100 tys. nowych użytkowników.

Czytaj więcej: Brytyjczycy będą mogli kupić abonament na jeden dzień .

Widz w Wielkiej Brytanii zainteresowany np. obejrzeniem meczu angielskiej Premiership, który dostępny jest tylko na kodowanym kanale, płaci 9,99 funta za abonament i uzyskuje 24-godzinny dostęp do wszystkich sześciu kanałów sportowych BSkyB.

Prawie to samo

- Z technicznego punktu widzenia takie rozwiązanie jest możliwe w Polsce. Dostępność wybranych kanałów w internecie zależy jednak od wielu czynników, wśród których są ograniczenia wynikające z umów łączących operatorów z nadawcami kanałów, którzy są dysponentami praw do treści - mówi Ewa Sadowska z biura prasowego UPC. Obecnie operator oferuje niektóre wydarzenia sportowe w systemie Pay-Per-View, który stwarza klientom możliwość obejrzenia poszczególnych wydarzeń.

Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu zaznaczają, że ich oferta jest zbliżona do tej oferowanej na Wyspach. - Trzy z naszych kanałów sportowych (Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News) są dostępne na żywo w internecie w serwisie i aplikacji Ipla. Dostęp do nich można wykupić na 30 lub 90 dni i korzystać z ich pełnej zawartości - mówi Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu. Jak się okazuje, oprócz opcji pakietowych, które zapewniają dostęp do pełnej zawartości kilku kanałów sportowych, użytkownik może także wykupić dostęp do pojedynczego wydarzenia na żywo - za 4,90 zł.

- Klient często kibicuje jednej drużynie lub ogląda jedno wybrane wydarzenie sportowe. Wtedy dogodniejszy jest dla niego albo dostęp jednorazowy, albo stały na przestrzeni 30 lub 90 dni. U nas w cenie dobowego dostępu w BSkyB użytkownik otrzymuje 90-dniowy pakiet i możliwość oglądania 6 kanałów - dodaje Zomer.

Więcej o: