Żywiec najlepszym piwem roku. Duży gracz przełamał dominację małych browarów

Żywiec Porter zdobył tytuł Piwa Roku 2012, przełamując kilkuletnią dominację małych regionalnych browarów. Jak informuje Bractwo Piwne, wyróżnienie jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas amatorskich i profesjonalnych konkursów piwnych odbywających się w ciągu danego roku

O przyznaniu tytułu Piwo Roku marce Żywiec Porter zadecydowało pierwsze miejsce w konkursie konsumenckim podczas Chmielaków Krasnostawskich oraz drugie miejsca na Konsumenckim Konkursie Bractwa Piwnego oraz w Plebiscycie Piwa Roku Browar.biz.

- Tytuł Piwa Roku jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei Piwa Roku wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze - mówi Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.

Żywiec Porter to piwo ciemne dolnej fermentacji w stylu porter bałtycki, warzone według receptury z 1881 roku. Jej autorem był Juliusz Wagner, który od 1875 roku sprawował funkcję Arcyksiążęcego Naczelnego Piwowara. Do warzenia piwa wykorzystywane są cztery słody jęczmienia browarnianego (monachijski, pilzneński, karmelowy i palony) - do większości piw stosuje się zazwyczaj tylko jeden.

Piwo Roku warzone jest metodą otwartej fermentacji - stosuje się dekokcyjną metodę zacierania słodu. W ten sam sposób cieszyńscy piwowarzy warzą również Brackie - regionalne piwo oferowane przez Grupę Żywiec głównie na terenie trzech powiatów na południu Polski: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Żywiec Porter leżakuje w piwnicach Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie sześć miesięcy, czyli dłużej niż niektóre wina.

Porter naszą mocną stroną

- Styl piwny porter bałtycki staje się od kilku lat niemal polskim specjałem - zauważają przedstawiciele Bractwa Piwnego. W Polsce już wiele browarów podjęło decyzję o wskrzeszeniu tego typu piwa i przywróceniu go w swojej ofercie. Ten styl piwny zadebiutował w minionym roku na największym w Europie konkursie piwa, jakim jest European Beer Star 2012. Na nim złoty medal zdobyło piwo Porter Warmiński z Browaru Kormoran w Olsztynie. Nie można też nie wspomnieć o zajęciu trzeciego miejsca przez piwo z Olsztyna na ubiegłorocznej VI Moskiewskiej Świątecznej Degustacji Porterów i Stoutów.

Mimo zdobycia wielu wyróżnień za granicą piwo z Olsztyna nie mogło zdobyć tytułu Piwa Roku, ponieważ zgodnie z regulaminem brane są pod uwagę tylko wyniki z konkursów piwnych odbywających się na terenie Polski.

Zdobywcy tytułów z poprzednich lat:

Piwo Roku 2011 - Ciechan Mocne, Browar Ciechan

Piwo Roku 2010 - Grand Imperial Porter, Browar Amber

Piwo Roku 2009 - Ciechan Miodowy, Browar Ciechan Ciechanów

Piwo Roku 2008 - Magnus, Browar Jagiełło Chełm

Więcej o: