Proste zasady zakładania lokat. Pieniądze powinny zarabiać na Ciebie

Jeśli mamy oszczędności, to nie warto, żeby leżały tylko na koncie niczym w skarpecie. Niech dadzą z siebie choć trochę!

W tym celu można założyć lokatę. Po pierwsze, pieniądze na lokacie wypracują dla Ciebie zysk - tylko dlatego, że zdecydowałeś się powierzyć swoje pieniądze bankowi na jakiś czas.

Po drugie, odsetki z lokaty to nie tylko zysk, ale także ochrona przed inflacją. Lepsze są nawet niewielkie odsetki niż ich zupełny brak, tak jak np. w przypadku trzymania pieniędzy na nieoprocentowanym ROR-ze.

Poza tym, cechą lokat w bankach jest to, że są one bezpieczne. Pieniędzy się więc po prostu nie traci - całość wpłaconych środków wraz z odsetkami otrzymasz z powrotem w umówionym terminie. Warto także pamiętać, że pieniądze ulokowane na depozytach w bankach są do równowartości 100 tys. euro gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działalność gwarancyjna BFG daje zapewnienie deponentom wypłaty, do wysokości określonej ustawą, środków gwarantowanych w razie ich niedostępności.

Zakładanie lokat jest bardzo proste, robi się to często w dosłownie kilka minut przez system bankowości internetowej albo aplikację mobilną. Podczas zakładania lokaty warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii i kierować się jedną z prostych zasad Getin Banku, czyli wybierać tylko te rozwiązania, których zasady i warunki się rozumie.

1. Czy na pewno zakładasz lokatę?

Najważniejsza zasada - sprawdź, czy na pewno dostajesz to, czego oczekujesz. Czyli czy na pewno zakładasz lokatę.

Pamiętaj, że bezpieczne lokaty można otworzyć tylko w bankach (i SKOK-ach), i że tylko tam pieniądze są objęte gwarancjami BFG. Zwróć uwagę też, że bezpieczne lokaty mają obecnie oprocentowanie maksymalnie do 3,5-4 proc. w skali roku, a i to zwykle w ramach promocji. Jeśli jakaś instytucja czy osoba kusi Cię zyskami na poziomie np. 7, 10 czy 15 proc., to zapewne ta inwestycja wiąże się z ryzykiem, czyli nie jest lokatą, bo na lokatach nie ma ryzyka utraty kapitału.

Czasem poszukując atrakcyjniejszej oferty możemy trafić na różne produkty, które lokatami nie są. Ot, na przykład część pieniędzy jest inwestowana, np. w fundusze inwestycyjne, albo zysk jest uzależniony od kursów akcji czy walut. Istnieje zwiększone ryzyko, że warunki takich ofert są skomplikowane lub bardzo złożone i na takich produktach można stracić albo nie zarobić nic.

Oszczędzanie, monetyOszczędzanie, monety PETER ANDREWS / REUTERS / REUTERS

2. Szukaj okazji

Jedna sprawa to ostrożność. A druga - że wachlarz ofert lokat na rynku jest bardzo szeroki i nie trzeba godzić się na oprocentowania rzędu 1-1,5 proc. Warto szukać okazji, bo promocje pojawiają się często i dzięki promocji można zarobić więcej niż na klasycznej lokacie, która nie jest lokatą promocyjną.

W samym tylko Getin Banku można otrzymać wyższe oprocentowanie, np. dzięki wpłaceniu na lokatę tzw. nowych środków, czyli pieniędzy przelanych z innego banku. Kolejny przykład to lokata mobilna. Tutaj atrakcyjne oprocentowanie 3 proc. w skali roku na lokacie 2-miesięcznej można mieć dzięki temu, że zakłada się ją poprzez aplikację mobilną. Jak widać, wystarczy zgłębić temat i można zarobić trochę więcej, a założenie lokaty przez aplikację jest równie proste jak przez system bankowości internetowej.

3. Pomyśl, na jaki czas chcesz zamrozić pieniądze

Szukając lokaty należy dobrze się zastanowić, na jaki okres chcemy ją założyć. Wszystko dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków zerwanie lokaty przed zakończeniem czasu jej trwania skutkuje utratą wszystkich naliczonych dotychczas odsetek. Czyli - włożone pieniądze odzyskujemy w całości, ale nie dostajemy odsetek. Oczywiście, trudno przewidzieć zdarzenia losowe. Może się zdarzyć, że trzeba będzie np. szybko zdobyć pieniądze na operację, kupić nową lodówkę czy dokonać drogiej naprawy samochodu i po prostu będziemy zmuszeni zerwać lokatę. Ale jeśli, np. wiemy, że za pół roku urodzi nam się dziecko i będziemy potrzebowali pieniędzy na wyprawkę, to kompletnie bez sensu jest założenie lokaty na rok i zerwanie jej po pół roku. W takiej sytuacji należy otworzyć lokatę, np. na 3-4 miesiące albo tzw. lokatę progresywną. Pamiętajmy - my pracujemy ciężko na pieniądze, więc nasze pieniądze też powinny pracować na nas!

4. Lokata progresywna - co to jest?

W swojej ofercie lokatę progresywną posiada np. Getin Bank. Są one w pełni bezpieczne, natomiast warto wiedzieć, na czym dokładnie polegają.  Lokaty progresywne działają tak, że ich oprocentowanie rośnie z biegiem czasu. Na przykład w pierwszym miesiącu może wynosić 0,5 proc., w kolejnych np. 1, 2 lub 3 proc., a w ostatnim cyklu rozliczeniowym nawet 5 proc. Zatem im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie progresywnej, tym wyższe odsetki otrzymujemy w kolejnym miesiącu.

Po co taka konstrukcja? Otóż lokaty progresywne mają tę zaletę, że zrywając je po okresie minimalnym, ale przed zaplanowanym terminem - nie tracimy naliczonych dotychczas odsetek. Co prawda, jak wynika z budowy takiej lokaty o rosnącym oprocentowaniu, najbardziej opłaca się dotrzymać na niej pieniądze do końca. Ale jeśli się nie uda - nie zostanie się zupełnie bez odsetek, bo zawsze trochę zdążyło się ich już zgromadzić.

5. Co potem?

W momencie zakładania lokaty warto zastanowić się, co zrobić z pieniędzmi po jej zakończeniu. Lokata może być odnawialna - czyli automatycznie zostanie założona kolejna na taki sam okres jak poprzednia - albo nieodnawialna. W tym drugim przypadku pieniądze wrócą na wskazane konto osobiste lub oszczędnościowe.

Wybór odnawialności jest ważny i warto go od razu przemyśleć. Z jednej strony - można wybrać opcję odnawiania i mieć pewność, że zawsze pieniądze co nieco procentują (choć trzeba mieć świadomość, że lokata odnowiona w kolejnym okresie może mieć już nieco inne oprocentowanie co w poprzednim okresie). Z drugiej strony - jeśli pieniądze po pierwszym okresie trwania lokaty wrócą na konto, można z nich szybko założyć jakąś inną w atrakcyjnej ofercie. Ważne aby pamiętać, że w przypadku gdy wskazany przez Klienta rachunek ma zostać zamknięty przed zakończeniem lokaty należy podać numer innego rachunku do zwrotu środków (kapitału i odsetek) z lokaty lub zmienić na lokatę odnawialną. Gdybyśmy jednak zmienili zdanie, zwykle można zmienić zdanie i lokatę odnawialną zmienić w nieodnawialną, i odwrotnie.

Zobacz wideo