Konta z darmowymi bankomatami? Uważaj - banki mogą naliczać opłaty za wypłaty niewielkich kwot. Mamy proste zasady, jak się przed tym bronić

W ostatnim czasie banki wprowadzają opłaty za korzystanie z bankomatów, najczęściej za wypłaty niewielkich sum. To może być problem dla osób przyzwyczajonych do częstych wypłat gotówki, bo prowizja za kilka takich wypłat w skali miesiąca będzie zauważalna. Dlatego w bankowości warto kierować się prostą zasadą: wybieraj oferty, które są proste do zrozumienia.

Jeszcze kilka lat temu byliśmy przyzwyczajeni do tego, że wypłaty ze wszystkich bankomatów w całej Polsce standardowo są bezpłatne – większość banków miało taki bonus. Niestety, takich ofert jest coraz mniej i banki zaczęły naliczać opłaty za korzystanie z bankomatów, zwłaszcza za wypłaty mniejszych sum, np. do 50 lub 100 zł. Warto więc zwracać uwagę na cennik naszego konta, sprawdzać, czy usługi z których korzystamy najczęściej są dostępne bezpłatnie i czy nasz bank oferuje klientom proste zasady.

Wybieraj konta z bezpłatnymi bankomatami

Konto z bezwarunkowo bezpłatnymi bankomatami ma w swojej ofercie Getin Bank. Posiadacze konta Proste Zasady mają bezpłatne bankomaty w całej Polsce bez żadnych warunków. Warto wspomnieć, że karta do konta również jest za 0 zł, a samo konto ma tylko jeden, prosty warunek bezpłatności - wykonanie jednej transakcji kartą (lub BLIK-iem) w miesiącu. To są właśnie Proste Zasady!

Czy w ofercie Twojego banku jest wszystko jasne i zrozumiałe?

Zdarza się, że nasz bank pobiera od nas opłatę za wypłaty z bankomatów i godzimy się na to, to warto dokładnie sprawdzić, ile kosztuje nas to w praktyce. Są banki, które oferują opłaty stałe, czyli np. 2 zł za każdą wypłatę. Wtedy obojętne, czy wypłacamy 200 zł czy 3 tys. zł, zawsze ponosimy taki sam koszt. Jednak niektóre banki naliczają opłaty procentowo, np. 2 proc. wartości wypłaty z bankomatu. Wtedy pobierając z bankomatu np. 3 tys. zł zostaniemy obciążeni opłatą w wysokości 60 zł. Dlatego przed wyciągnięciem gotówki z bankomatu warto upewnić się, jakie masz warunki!

A może BLIK albo cashback?

Wypłaty gotówki z bankomatu można dokonać także dzięki usłudze BLIK. Jak to zrobić? Przy bankomacie wybieramy usługę „wypłata bez karty”. Wszystko dzieje się tak samo, jak przy wypłacie z kartą, tylko zamiast podawać PIN, przepisujesz w bankomacie sześciocyfrowy kod BLIK wygenerowany przez aplikację mobilną Twojego banku. Następnie potwierdzasz transakcję w aplikacji i już – transakcja zrealizowana!

Nie wszyscy wiedzą, że gotówkę można wypłacać także z terminala płatniczego podczas zakupów, za które płacimy kartą. Taka usługa to cashback. Skorzystanie z takiej usługi to nic trudnego. Należy po prostu przy płatności za zakupy dodatkowo poprosić sprzedawcę o wypłatę gotówki. Z kartą Mastercard możemy wypłacić maksymalnie 500 zł, a jeśli Visa - 300 zł. Czasem wypłaty cashback są tańsze niż wypłaty bankomatowe. Ważne – nie wszędzie, gdzie możesz płacić kartą, masz możliwość wypłaty cashback. Takie sklepy są oznaczone naklejkami z napisem „cashback” – przy wejściu i przy kasach.

A może jednak płatność kartą?

Życie bez gotówki jeszcze długo nie będzie możliwe, dlatego warto w każdej sytuacji mieć szybki i łatwy dostęp do swoich pieniędzy. Mamy wiele możliwości – wypłata w bankomacie, wypłata BLIKiem, cashback w sklepie. Każda z nich jest szybka, bezpieczna, ale nie w każdym banku jest bezpłatna. Pamiętajmy o  tym, że wybierając bank z prostymi zasadami oszczędzamy i czas, i pieniądze, bo wiemy za co płacimy.

Zobacz wideo