Przełomowy test wykryje chorobę Alzheimera

Australijskim naukowcom z CSIRO udało się opracować test pozwalający wykryć chorobę Alzheimera w sposób nie wymagający skomplikowanych, bolesnych i kosztownych operacji.

Do tej pory jedynym pewnym sposobem potwierdzenia choroby było badanie tkanki mózgu wykonywane po śmierci pacjenta. Nagromadzenie blaszek białka zwanego Amyloidem oznaczało potwierdzenie choroby. Istniejące testy diagnostyczne wymagają kosztownych badań: wykonania obrazowania rezonansu magnetycznego mózgu, albo pobrania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego.

Metoda opracowana przez zespół Samanthy Burnham polega na sprawdzeniu poziomów stężeń dziewięciu różnych białek we krwi pacjenta. Odpowiednie proporcje poszczególnych badanych białek oznaczają chorobę - bądź jej brak.

Na próbie 273 przypadków test miał 83% dokładności w pozytywnym wykrywaniu choroby i 85% dokładności w jej wykluczaniu. Test w tej chwili przechodzi dalsze badania mające potwierdzić jego skuteczność.

Opracowanie takiego testu pozwoli na łatwe i tanie określanie źródła demencji, które pozwoli ustawić odpowiednio leczenie i przedłużyć kontakt chorego z rzeczywistością

 

[za SingularityHub]

Więcej o:
Komentarze (3)
Przełomowy test wykryje chorobę Alzheimera
Zaloguj się
 • tec1

  0

  No oki, zbadają i wykryją. I po co skoro nie można wyleczyć??
  (a jeżeli można leczyć/zaleczać to czemu się nie stosuje tego jako profilaktyki?)

 • coppermind

  0

  a co w nim przełomowego ?

  ludzie pijący kawę z mlekiem i jedzący wieprzowinę w sosie śmietanowym na strość mają
  tak mało miedzi w tkankach, że dochodzi do zaniku mózgu. Nie trzeba testów, wystarczy
  mieć rozum i nie popełniać samobójstwa dodając do wszystkich posiłków śmietany/mleka/jogurtu/masła. Takie proste - a medycyna od tysięcy lat nie może na to wpaść. Może dlatego,
  że lekarze musieliby masowo szukać jakiejś uczciwej roboty zamiast pasożytować na chorych od ich porad ludziach ?

 • kukok

  0

  no w końcu!

  kukok.blox.pl/2011/07/10-najbrzydszych-budynkow-Warszawy.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX