Klawiatura komputerowa nie będzie już potrzebować klawiszy

Jedno trzeba przyznać Apple'owi, nie boi się podejmować odważnych decyzji. Producent zgłosił patent nowoczesnej klawiatury dotykowej, która ma zdeklasować typowe, przestarzałe klawiszowe rozwiązania.

Nowy wirtualny panel ma zaprzęgać piezoelektryki, dotykowe sprzężenie zwrotne i akustyczne wykrywanie położenia. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie wyczuć które znaki są właśnie "wciskane". Z analizy danych wynika, że dotykowa klawiatura Apple'a powinna sobie bez problemu poradzić także z osobami, które piszą z wysoką prędkością i zwykle wirtualne panele nie są w stanie za nimi nadążyć.

Dodatkowo, panel wyposażony będzie także w diodowe podświetlenie, umożliwiające pracę w nocy.

To zdecydowanie panel klawiaturowy na miarę ponowoczesnej ery post-PC, którą zapowiedział Steve Jobs. Z drugiej strony wyobraźcie sobie możliwość produkowania jednego urządzenia, które za jednym muśnięciem palca zmienia układ klawiszy z polskiego na japoński lub cyrylicę, czy nawet chiński uproszczony.

Więcej o:
Komentarze (55)
Klawiatura komputerowa nie będzie już potrzebować klawiszy
Zaloguj się
 • ogrodnik.january

  Oceniono 18 razy 14

  Hmm... pomysł dotykowej klawiatury już wielokrotnie upadał z prostego powodu - brak możliwości bezwzrokowego pisania. Fizyczne klawisze pozwalają palcom zapamiętać swoje położenie lub w razie potrzeby wymacać punkt odniesienia. Na gładkiej powierzchni to nie do wykonania. Czyli kolejny produkt dla kawiarnianych nie-zawodowców ery Post-PC.

  applefobia.blox.pl

 • n3mc1a

  Oceniono 11 razy 7

  Era post PC? Jaka era post PC? Apple sprzedało pierwszy raz więcej 10% komputerów i to wyłącznie w USA i już mamy erę post PC? Przecież każdy składak Apple to jest PC, pójdą na nim zarówno Windows jak i Linuks, to najzwyklejsze PC pracujące pod przeróbką unixa (konkretnie BSD opracowanego przez Jobsa po tym jak wywalono go z Apple).

  Czy to już aby nie przesada? Najpierw zabiera się userowi możliwość wymiany części lutując co się da (pamięci, procesory), wymieniając wtyczki w dyskach pod pozorem nowych funkcji (odczyt temperatury sic!) choć dotychczasowy SMART spełnia funkcję doskonale, ale oczywiście wtyczka nie jest kompatybilna z niczym. Naturalnie karta graficzna też jest elementem komputera w dodatku jest najwolniejsza z możliwych wersja mobilna (tak w desktopowych iMakach siedzi mobilne AMD), ostatnio zabrano userom napęd DVD, bo już nie jest potrzebny, teraz zabierzmy im klawisze! A to się rozpuścili! Naciskać by se chcieli no!
  Poczekamy aż wejdzie w życie patent, który blokuje nagrywanie filmów na koncertach i imprezach w ajfonach (bo ajpadem nikt fot nie robi). Ostatnia wersja servicepacka do SnowLeoparda o nazwie Lion zablokowała połowę funkcji i programów z pakietu Adobe. Jak tak dalej pójdzie Apple będzie sprzedawało zwykłe aluminiowe i puste w środku bloki unibody (bo z elektroniką to oni mają jednak problemy) na których będzie pisało - Jesteście zarąbiści, macie super sprzęt, twierdzi tak sam Steve Jobs!

 • ventus_historicus

  Oceniono 6 razy 4

  Następne bzdurne rozwiązanie od Apple. Dobre jedynie dla tych, którzy używają komputera jedynie do konsumpcji treści, wysyłania e-maili i lansu na facebook'u.

  Do bardziej wymagającej pracy potrzeba jest klawiatura z działającymi przyciskami, tak by czuć, że wciśnięte są np. przyciski Alt, Shift czy Ctrl. O innych kombinacjach klawiszy funkcyjnych nie wspominając. Życzę powodzenia w pracy z Adobe CS i klawiaturą bez fizycznych przycisków.

 • konikoni

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli kolejny raz wymyślają coś co już dawno wymyślono.

 • linevra

  Oceniono 4 razy 4

  @abdrucik: weź mi tu nie wyjeżdżaj z apple fobią bo projekty takich klawiatur są już od dawna a sam pomysł pewnie odkąd są panele dotykowe - a jakby wziąć sf to i jeszcze wcześniej.
  Tu masz kilka linków znalezionych w google w 5 sekund:
  geekproject.net/optimus-tactus-keyboard-without-physical-keys/
  gadzetomania.pl/2008/06/15/szklana-klawiatura-bez-klawiszy
  www.youtube.com/watch?v=SjVN4izQo-M

  Apple jedynie zarejestrowało patent żeby móc potem żądać kasy od każdego kto taką wyprodukuje.

 • airpressure

  Oceniono 8 razy 4

  To musi byc cholernie niewygodne, ciagle stukasz w plytke.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  kolejny iNieużytek...

 • n3mc1a

  Oceniono 7 razy 3

  @siekiera_motyka rozumiem że chodzi o WC, a konkretnie używanie obudowy MakaPro jako muszli klozetowej i obudowy starego MakaMini (tego z napędem szczelinowym) jako pojemnika na papier toaletowy? Popieram! Do tego spłuczka zrobiona z iMaka! Genialne!

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Co za debil ten Jobs.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX