Jak wyłączyć transmisję danych w smartfonie? [PORADNIK]

Automatyczna transmisja danych potrafi doprowadzić niczego nieświadomego użytkownika na skraj bankructwa. Nowoczesne smartfony często łączą się bowiem z siecią bez wiedzy właściciela. Najprościej temu zaradzić wyłączając transmisję danych. Tylko jak to zrobić? Podpowiadamy.

1. Android

Aby wyłączyć przesyłanie danych za pomocą 3G w telefonach z Androidem można przestawić telefon w tryb GSM. Należy wejść w menu Ustawienia, następnie rozwinąć Opcje bezprzewodowe, aktywować  Sieci komórkowe i wreszcie ustawić opcję Tylko GSM w menu Tryb sieci. Niestety, nie wyłącza to transferu za pośrednictwem GPRS i EDGE, ani autoaktualizacji widżetów.

Użytkownicy Androida 2.1 mają jeszcze inne, bardziej radykalne rozwiązanie. Na cyfrowej klawiaturze (tej do wybierania numeru telefonu) wpisujemy: *#*#4636#*#*, co składa się na słowo INFO.

Po wciśnięciu ostatniego znaku powinno się pojawić menu (menu Info), a na jego szczycie belka Informacje o telefonie. W jej rozwinięciu natomiast, w prawym dolnym rogu kafel z etykietą Więcej. Po jego aktywacji pokaże się kolejne menu, tym razem jednak docelowe. Znajdują się tu dwie interesujące nas opcje: Wyłącz przesył danych (powoduje natychmiastowe wyłączenie przesyłu danych) i druga, która wyłącza transfer dopiero podczas następnego uruchomienia telefonu.

To dobra metoda, kiedy wybieramy się za granicę i kilkutysięczny rachunek za przesył danych w roamingu to nie jest tą pamiątka, którą chcielibyśmy przywieźć z powrotem.

Najprościej będzie jednak pobrać z Android Market aplikację, która służy do kontroli transferu. Jest ich co najmniej kilka. Wystarczy chwilę poszukać.

 

2. Symbian S60v5 i ^3

Z głównego ekranu telefonu przechodzimy do menu. Następnie aktywujemy ikonę Ustawienia a stamtąd do Telefon (w przypadku na przykład modelu E51) lub Łączność (w przypadku popularnej Nokii C6-00 lub modelu N8). W nowym menu wyszukujemy belki Sieć i aktywując ją przechodzimy głębiej. Na końcu króliczej nory uruchamiamy aktywujemy Tryb sieci i zmieniamy na GSM.

Tym sposobem telefon nie będzie korzystał z modułu 3G. Niestety, nadal pozostaje możliwość przesyłania pakietów danych za pomocą GPRS i EDGE. Aby upewnić się, że Nokia z systemem Symbian^3 nie będzie wykonywać płatnych połączeń należy dodatkowo dostać się do ustawień menu Łączność i zmienić następujące opcje na poniższe: Przełącz na WLAN na Ręcznie; Wyk.dan w sieci macierz na Tylko sieć WLAN; Wyk.danych w roamingu na Tylko sieć WLAN. Pomoże także wyłączenie wspomagania modułu GPS. Aby to zrobić należy przejść ścieżkę: Ustawienia->Ustaw.aplikacji->Ustalanie pozycji->Metody ustalania pozycji i zaznaczyć Tylko Zintegrowany GPS.

 

3. iOS 4.0 i wyższy

Wystarczy wejść do Ustawienia, a następnie Ogólne i wreszcie Sieć, W tym menu znajdujemy wiersz Dane sieci komórkowych i przestawiamy na O.

Teraz telefon powinien korzystać wyłącznie z sieci GSM. Możemy wysyłać SMSy i wykonywać połączenia głosowe. Wyłączona natomiast zostaje transmisja danych za pośrednictwem GPRS, EDGE i 3G, w tym także wiadomości MMS i wspomagany GPS (A-GPS). Aktywny powinien pozostać standardowy system pozycjonowania GPS, oraz możliwość łączenia się z Internetem za pośrednictwem wbudowanego modułu WiFi.

Jeśli z pewnych względów chcielibyśmy pozostawić wąską furtkę dla GPRS i EDGE, zamiast Dane sieci komórkowych wyłączamy opcję zlokalizowaną nieco wyżej - Włącz 3G przestawiając w pozycję O.

W niektórych przypadkach może się okazać, że zamiast belki Dane sieci komórkowych z ustawieniem O lub I jest belka Dane przez sieć komórkową bez widocznego wyłącznika. Klikając na strzałkę po prawej stronie tekstu rozwinie się kolejne menu. Tu w pole login oraz hasło należy wpisać dowolną treść. Telefon nie będzie w stanie autoryzować połączenia, a co za tym idzie nabić nam rachunku za transfer danych, nawet jeśli nieopatrznie uruchomimy aplikację, która dyskretnie łączy się z siecią.

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak wyłączyć transmisję danych w smartfonie? [PORADNIK]
Zaloguj się
 • drgone

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Podzielnik!
  Sugeruję, byś Pan nieco przystopowal - może kilka głebokich oddechów? Moze i masz racje, ale obrazajac innych sam wychodzisz na poteznego palanta. Wiec spokojnie, spokojnie...

 • podzielnik

  Oceniono 8 razy 2

  Ech, drogi autorze, jesteś zwykłym idiotą, naprawdę.

  Android: "Najprościej będzie jednak pobrać z Android Market aplikację, która służy do kontroli transferu. Jest ich co najmniej kilka. Wystarczy chwilę poszukać."

  Jeśliś już napisał z bożą pomocą ten "poradnik" zechciej, leniwcze, podrzucić kilka takich nazw. Ci, którzy umieją bez problemu znaleźć te kilka aplikacji i jeszcze wybrać odpowiednią nie czytają twojego żenującego "poradnika". Ci, którzy potrzebowali tej pomocy, zostali z g***em w ręce.

  Symbian: "na końcu króliczej nory uruchamiamy aktywujemy Tryb sieci i zmieniamy na GSM. Tym sposobem telefon nie będzie korzystał z modułu 3G"

  W ten właśnie sposób nakłaniasz użytkowników sieci Play by korzystali wyłącznie z sieci Plusa, co w miastach jest głupotą. Po drugie zużycie energii w UMTS jest mniejsze w trybie czuwania, więc dzięki twojej świałej radzie... użytkownicy stracą nic nie zyskując, bo przecież piszesz, że możliwość nawiązania połączenia nadal pozostaje! Jesteś waść idiotą.

 • mefisto999

  Oceniono 3 razy 1

  Android 2.1 Update Na LG GT540
  Ustawienia->opcje bezprzewodowe->Sieć komórkowa-> Zaznaczamy opcje "WYŁĄCZ"
  I po sprawie.
  Dla pewności można w opcji:
  Ustawienia->Opcje bezprzewodowe->Sieci komórkowe->Punkty dostępowe
  Wpisać nowy fikcyjny punkt dostępowy:
  Nazwa: Internet wyłączony
  Bez żadnych ustawień.
  Przetestowałem to na swoim LG GT540 nie nabiło mi od marca ani jednego kB

 • kazimierz

  Oceniono 1 raz 1

  IOS: Telefon nie będzie w stanie autoryzować połączenia, a co za tym idzie nabić nam rachunku za transfer danych, nawet jeśli nieopatrznie uruchomimy aplikację, która dyskretnie łączy się z siecią.
  Ciekawe czy w Play też nic nie zapłacimy za próbę otwarcia pakietu. Była z tym afera z rok temu.

 • Gość: Ela

  0

  mefisto999
  Wpisalam tam byle co jak leciało (w nazwie sieci) na klawiaturze.
  I to wystarczy? Mam ten sam model i zaczyna mnie denerwowac to , ze już 3 raz kase mi zabrało.....
  (3x30 zł <-- można się wściec..)

 • maikeru

  0

  Jeżeli chodzi o Androida, to zależy od wersji systemu.
  Niemal każdy przerobiony rom ma przełącznik który wyłącza transfer danych.
  Znajduje się on w pasku powiadomień, lub w power-bar (dłuższe naciśnięcie przycisku wyłączania).

  Jeżeli nie mamy przerobionego romu, lub rom od naszego operatora jest tego pozbawiony, wystarczy ściągnąć aplikację.

  W mojego Androidowego doświadczenia (Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S2, Samsung Spica, Motorola Droid). Zawsze opłacało się pogrzebać na forum po otrzymaniu telefonu. A tu coś szybciej zadziała, a tu GPS poprawią itd ;)

 • 6grudnia

  0

  nokia C6-00 - nie ma takich opcji, tel w sieci play, najnowsza wersja systemu

 • alkmenedzid

  0

  Android: ??? A nie prosciej w ustawieniach sieci komorkowej po prostu odznaczyc "Dane w roamingu"?

 • podzielnik

  Oceniono 1 raz -1

  @drgone,

  A merytorycznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX