Apple najbardziej wartościową firmą świata

Trwa swoisty wyścig między firmami Apple i Exxon Mobil o miano najbardziej wartościowej firmy na świecie.

Już wczoraj Apple na kilka godzin stał się firmą nr 1 na świecie. Przynajmniej jeśli chodzi o całkowitą wartość giełdową. Tę wyceniano na 338 mld dolarów. Tymczasem Exxon Mobil wart był 337 miliardów dolarów. Po zamknięciu sesji, liderem znów była jednak druga z wymienionych firm.

Wszystko może się jednak zmienić już dziś. W chwili pisania tej informacji firma z Cupertino znów jest na pierwszym miejscu z wartością giełdową 344,77 mld dolarów. Exxon Mobil wyceniany jest natomiast na 342,97 mld dolarów.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyniki Apple zaczęły mocno rosnąć w 2003 roku (zdecydowanie przyspieszyły w 2005) i od tamtej pory w zasadzie nieprzerwanie idą w górę. Giełdowy rywal korporacji raz notuje natomiast spadek, a kiedy indziej znów wzrost.

Na łamach Rzeczpospolitej potwierdza to zresztą Magda Borowik, analityk IDC.

Wyniki finansowe Apple'a rosną nieprzerwanie od 2003 roku. Według mnie jest to trwały trend, który dodatkowo przyspieszył w 2005 roku, po wprowadzeniu do sprzedaży iPoda. Kolejne wzrosty wiążą się z premierami iPhone'a oraz iPada. Ponad połowa przychodów finansowych Apple'a generowana jest z produktów, które nie istniały jeszcze trzy lata temu.

Plotkuje się, że już we wrześniu lub październiku Apple pokaże światu piątą generację iPhone'a. Jeśli nie zdarzy się coś zupełnie nieprzewidzianego, po to urządzenie sięgną dziesiątki milionów osób na całym świecie. Jednocześnie polepszyć powinna się wycena firmy. Można więc śmiało założyć, że nic już nie powstrzyma giganta z Cupertino, który na długo może stać się najbardziej wartościową firmą świata. Już zresztą posiada ona większe rezerwy finansowe niż rząd Stanów Zjednoczonych.

Tak na giełdzie radzi sobie Exxon Mobil

Więcej o:
Komentarze (4)
Apple najbardziej wartościową firmą świata
Zaloguj się
 • ogrodnik.january

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli ponad połowa wartości Apple opiera się na jednym-dwóch produktach, to ciekawe ile będzie warta ta firma, gdy okaże się, że nowy iPhone ma przełomową funkcję odrzucania połączeń z numerów parzystych albo FaceTime jest do góry nogami?

  applefobia.blox.pl

 • malvision

  Oceniono 1 raz 1

  kolejna baniuszka a la subprime i też pęknie...

  www.youtube.com/watch?v=mzJmTCYmo9g

 • siplas

  Oceniono 2 razy 0

  Idąc tą drogą rozumowania można powątpiewać w kondycję Exxon'a - jakieś 90% ich dochodów opiera się na jednym produkcie (albo surowcu, jak ktoś woli), podobnie Intel musi być cienki, a taki Rolls-Royce to już kompletna lipa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX