Google odzyskuje Gmail

Gmail.pl ostatecznie przestał być siedzibą artystów i literatów.

Wiecie, co to Gmail? Być może nie, bo przez jakiś czas w Polsce oznaczało to ?Grupa Młodych Artystów i Literatów?, bowiem domena gmail.pl została w 2006 roku zarejestrowana przez ten właśnie twór. Abstrahując od artystycznych wartości poezji GMAIL jedno można powiedzieć - sławy formacja nie zdobyła dzięki swojej twórczości, a w wyniku trwającej dwa lata bitwy z firmą Google.

 

Jednak, jak na swoim blogu podaje Daniel Dryzek, od 4 sierpnia awantura ostatecznie się zakończyła. Choć nie znamy szczegółów przejęcia domeny, to whois podaje, że jej właścicielem jest obecnie firma MarkMonitor. Zarządza ona domenami kilku największych graczy internetowego rynku - Facebooka, Wikimedia Foundation i właśnie Google. Na razie pod adresem gmail.pl znajdziemy tylko suchą informację o właścicielu domeny, ale można się spodziewać, że wkrótce znajdzie się tam to, co powinno być już od dawna - poczta Google.

 

Dziś trudno ocenić, czy wykupienie gmail.pl przez GMAIL to faktycznie czysta i klarowna sprawa, czy może klasyczny przykład cybersquattingu. Kilka lat temu Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przyznał rację młodym artystom, jednak ci dziwnie szybko wystawili swoją własność na aukcji. Oczywiście znajdowanie się pod wpływem muz nie wyklucza zmysłu do interesów, ale cała sytuacja wydaje się być dość dwuznaczna.

Więcej o:
Komentarze (35)
Google odzyskuje Gmail
Zaloguj się
 • zilos

  Oceniono 6 razy 4

  Nie widzę nic złego, że zakupili domenę z premedytacją i postawili tam zaślepkę w postaci poezji by ją później odsprzedać.

 • goove

  Oceniono 6 razy 4

  Google miał 2 lata na rejestrację. Za opieszałość się płaci.

 • rufuss_allmaechtig

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie "odzyskanie" przecież nigdy ten adres do Google nie należał. Właścicielem domeny od początku była Grupa Młodych Artystów i Literatów GMAiL.

 • matrel

  Oceniono 4 razy 2

  Błąd w tytule...
  Nie "odzyskał", tylko "zdobył".
  Przecież jej wcześniej nie stracił, więc nie mgł odzyskać.

 • andromed

  Oceniono 2 razy 2

  Żeby coś odzyskać trzeba to mieć wcześniej. Więc nie odzyskał tylko przejął poprzez kupno lub wygrał sprawę w sądzie.

 • stanislaw-z-lodzi

  Oceniono 2 razy 2

  Korporacje wygryzą wszystkich

 • rufuss_allmaechtig

  Oceniono 1 raz 1

  Jak można odzyskać coś, czego nigdy się nie posiadało. Pierwszym właścicielem była pani Krawczyk i jej Grupa Młodych Artystów i Literatów.

 • mr.zlywilk

  Oceniono 1 raz 1

  Gazeta Wyborcza schodzi na coraz większe psy. Może choć trochę mniej osobistego zdania Panie redaktorze? Brakuje jeszcze dodać w podsumowaniu - bardzo cieszę się, że domena jest w rękach giganta, którego serwery pocztowe uwielbiam. Cieszę się, że ta artystyczna banda wreszcie oddała domenę, której nazwa tak bardzo mi się podoba.

  Czy to nie jedyna właściwa firma - Google - obsługuje pocztę użytkowników poczta.gazeta.pl? Bo chyba tak.

 • von.g

  Oceniono 1 raz 1

  @kretynofil

  >Śmieszne jest to że z tej korporacji wyrósł twór który de facto zagraża neutralności i otwartości internetu - ale nikt nie ma nic przeciwko, bo wszystkie paciorki są "za darmo". Głupota ludzi nie zna granic...

  Ciesze sie wielki obronco ucisnionych , ze tak wytrwale walczysz o prawde i wolnosc. Ciekaw jestem tylko czy tak samo walczyles jak microsoft walczyl o domenke microsoft.pl

  www.pcworld.pl/news/64379/Interwencja.Microsoft.kontra.Microsoft.czyli.wojna.o.domene.html
  niech zgadne :)

  @i_ona_wie_kto

  >A ja pytam JAKIM PRAWEM google miałoby mieć rzekomo jakiekolwiek prawo do subdomen gmail.* w innych TLD ???

  Nie chodzi o prawo do domeny , ale o prawo do znaku towarowego. Niestety jest tak , ze jesli masz zastrzezony w danym kraju znak towarowy xyz to sporne staje sie prawo np do domeny xyz.pl W gre wchodza jeszcze kwestie jak podobienstwo uslug , czy ich charakter jest platny i czy domena zostala zakupiona z mysla o jej odsprzedaniu.

  @cvbyui

  >Jeśli "Grupa Młodych Artystów i Literatów" rzeczywiście wymyśliła całą akcję zarobienia na domenie gmail.pl to szacunek dla nich za sprawną i dobrze przemyślaną akcję.

  Cybersquatting (a to sugerujesz) jest w Polsce nielegalny. Zjawisko jest dosc powszechne na swiecie i dosc kopotliwe. Ale spoko. Ty wybierasz kogo szanujesz .

  @goove
  >Google miał 2 lata na rejestrację.

  W gre wchodzi jeszcze data rejstracji znaku towarowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX