Zdalnie sterowany latający szpieg znajdzie twoje Wi-Fi

Ten samolot tylko wygląda jak dziecięca zabawka. W istocie jest niemalże odpowiednikiem szpiegowskich bezzałogowców.

Jest niewidzialny dla radarów i z pozoru niewinny. Jednak lecąc po mieście pozwala hakerom na szpiegowanie sieci komórkowych, obserwowanie otoczenia i wykrywanie punktów dostępowych do Wi-Fi. Co lepsze, został zbudowany w domu za kilka tysięcy dolarów, z części legalnie dostępnych w internecie.

Twórcami są konsultanci do spraw bezpieczeństwa - Mike Tassey i Richard Perkins. Zbudowali go, by dowieść swojego twierdzenia - tak będzie wyglądać przyszłość hakingu i jest możliwe zbudowanie czegoś tak zaawansowanego w domu. Niczym w cyberpunkowych filmach.


WASP (Wireless Aerial Surveillance Platform - bezprzewodowa latająca platforma do inwigiliacji) może latać do 120 metrów nad ziemią, podłączyć się do znalezionej sieci i dokonać ataku. Ma ok. 120 centymetrów długości i wydaje z siebie tylko ciche brzęczenie. Może podlecieć do budynku, którego sieć chcemy zinfiltrować albo, jeśli jest zbyt dobrze broniona, podążyć za pracownikiem, który wyszedł na kawę, podszyć się pod sieć lokalnej kawiarni i wykorzystać dane z laptopa nieświadomego niczego człowieka, który się do niego podłączy.Konstrukcja kosztowała 6190 dolarów, co jednak stanowi ułamek kosztów profesjonalnego samolotu szpiegowskiego. W dodatku może taki zbudować każdy - na swojej stronie twórcy zamieszczają linki do pomocnych instrukcji. Na szczęście oni sami pracują dla rządu, ale kto wie, co zbudują ich naśladowcy. Choć z drugiej strony - uświadomili właśnie jak wielkie jest to zagrożenie, co pozwala na zabezpieczenie się przed nim.

[New York Times]

Więcej o:
Komentarze (23)
Zdalnie sterowany latający szpieg znajdzie twoje Wi-Fi
Zaloguj się
 • turbo-liberal

  Oceniono 2 razy 2

  Czy nikomu z komentujących tutaj nie nasunęły się oczywiste fakty? Kurwa, ludzie! Myślcie trochę. Jak wy sobie to wyobrażacie? Taki samolocik żeby latał, to musi lecieć tak przynajmniej z 50km/h. Przy takim spidzie, on momentalnie wchodzi i wychodzi z zasięgu WiFi, który wynosi 100m na otwartym polu. W mieście dużo mniej.
  W dodatku toto nie umie zawisnąć w powietrzu, bo to nie jest helikopter.

 • stefanpajonk

  Oceniono 1 raz 1

  skoro pracują dla rządu to nie ma żadnej sensacji. A prawda jest taka że pewnie FBI i CIA kontrolują kto skorzysta z budowy takiego samolotu, terroryści sami się ujawnią nawet przypadkiem.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 1 raz 1

  OKU WA!

  " Co lepsze, został zbudowany w domu za kilka tysięcy dolarów, z części legalnie dostępnych w internecie."

  Jak to możliwe, że ktoś zbudował samolot z części dostępnych legalnie na tej planecie?!
  ;>>>

 • wikiyu

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko fajnie ale...
  telefon z androidem [zwłaszcza po postawieniu tam czystego linuksa]
  samolot zdalnie sterowany za circa 300pln
  i możemy w ten sposób inwigilować sieć na którą mamy chrapkę

 • peidos

  0

  kompletna bezedura

 • grogreg

  0

  Hmmm.... on w sumie cały wygląda jak MiG-23.

 • grogreg

  0

  Dlaczego ten samolocik ma usterzenie o tym samym kształcie co MiG-23? Przy prędkościach jakie rozwija to raczej niepraktyczne.

 • cichwoda

  0

  gtpress:
  duzo szumu, a efekt zaden.... robia rakiete w garazu i odpalaja......kupuja nawoz w GS-ie i tez to samo.....

  doja owce i robia oscypka...

 • gtpress

  0

  duzo szumu, a efekt zaden.... robia rakiete w garazu i odpalaja......kupuja nawoz w GS-ie i tez to samo.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX