Zmusić wirus do samobójstwa

Badacze z MIT opracowali metodę, która wykorzystuje naturalny system obronny komórek do zwalczania chorób.

Odkrycie jest o tyle istotne, iż z powodzeniem może zastąpić tradycyjne lekarstwa, których częste i niekontrolowane stosowanie może być niezdrowe dla organizmu - tym bardziej, jeśli są to antybiotyki. Opracowana metoda jest nie tylko skuteczna, ale co równie ważne, wirusy nie mogą się na nią uodpornić.

Metoda leczenia o nazwie DRACO (Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizer), polega w uproszczeniu na "zmuszaniu" zarażonych komórek organizmu do popełniania samobójstwa. Ingeruje ona w łańcuchy dwuniciowego RNA (dsRNA), posiadającego naturalną zdolność do zwalczania zawirusowanych komórek. Sprawia to, że ulegają one autodestrukcji, co jednocześnie oznacza, iż tracą możliwość rozmnażania się.

Przeprowadzone testy pozwoliły na zwalczenie grypy u myszy. Co najważniejsze, DRACO jest absolutnie bezpieczną metodą leczenia, ponieważ działa jedynie w przypadku zarażonych komórek. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy lek zostanie podany osobie zdrowej, nie wywoła to żadnych szkód w jej organizmie.

Odkrycie badaczy z MIT jest bez wątpienia bardzo istotne z punktu widzenia medycyny. Jest w pewnym sensie uniwersalne i pozwala na zwalczanie wielu chorób w sposób praktycznie bezinwazyjny dla pacjenta. Jeśli dalsze testy potwierdzą skuteczność DRACO, jest szansa, że już niedługo będziemy mogli wyrzucić z domów tradycyjne lekarstwa i antybiotyki oraz leczyć choroby, na które do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa.

[za: Popular Science]

Więcej o:
Komentarze (26)
Zmusić wirus do samobójstwa
Zaloguj się
 • zilos

  Oceniono 5 razy 5

  "jest szansa, że już niedługo będziemy mogli wyrzucić z domów antybiotyki"

  Emocjonalny wpis znawcy. Otóż antybiotyki zwalczają bakterie, nie wirusy.
  System DRACO zabija komórki organizmu zarażone przez Wirusy. Szkodzi wirusom.
  Widzisz różnicę? Antybiotyki na bakterie, DRACO na wirusy.

  DRACO nie szkodzi bakteriom bo w przeciwieństwie do wirusów nie potrzebują one komórek organizmu do rozmnażania się. Są samowystarczalne - rozmnażają się dzięki pożywieniu pobieranemu z płynącej krwi. Z ludzkich leków tylko antybiotyki mogą walczyć z bakteriami.

 • pawko13

  Oceniono 2 razy 2

  @coppermind

  Ty tak na powaznie, czy coś brałeś?

 • p0szu

  Oceniono 2 razy 2

  A mnie ciekawi, jakie uczelnie kończyli ci, którzy powyżej głośno krytykują naukowców z MITu.

 • slavius_anonim

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli to będzie skuteczną metoda leczenia HIV to zostanie to oprotestowane przez kościół, bo HIV to przecież kara za rozwiązłość oraz homoseksualizm.

 • pipopapo

  0

  @dr0dzygazetkowicze chłopie jeśli już się silisz na jakieś wywody to przynajmniej włącz myślenie. "DRACO nie szkodzi wirusom, ale niszczy komórki organizmu. Wirusy "przeżyją" to."

  Na jakiej zasadzie twoim zdaniem wirus przeżyje skoro wszystkie komórki, które zainfekuje ulegną apoptozie? Wytłumaczę ci to na prostym przykładnie, bo coś mi się zdaje, że inaczej nie zrozumiesz: wyobraź sobie, że do twojego ciała dostaje się 10 wirusów. Te wirusy żeby się rozmnożyć muszą zainfekować komórki więc każdy z tych wirusów wchodzi sobie do jakiejś komórki a następnie ginie wraz z tą komórką. Czy teraz wszystko jasne synku?

 • zeus_gromowladny

  0

  Nie wirusa zmusza do samobójstwa, a komórki gospodarza, w których wirus sie namnaża. Tytuł do poprawy.

 • bp_2

  0

  To przykre, Jarka mogą wyleczyć ? :-(

 • ktory_to_juz_login

  0

  @ilirian
  A od kiedy to obumarłe komórki wywołują raka? Proponuję dowiedzieć się najpierw czym jest rak i w jaki sposób się rozwija oraz poczytać co nieco o cyklu życiowym komórki i apoptozie i dopiero zabierać głos w dyskusji.
  Jesteś najlepszym dowodem na to, że głupota wynika z niewiedzy a edukacja w Polsce to fikcja.

 • ilirian

  0

  Mam pytanie: w jaki sposób to, co zostanie po tych samobójczych komórkach, zostanie wydalone z organizmu? Wyleczy z grypy ale wywoła raka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX