Telefony czerpiące moc z ekranów

Oczywiście nie do końca, nadal będą miały baterie, jednak być może da się odzyskać część zużywanej energii.

Jak podaje portal ArsTechnica, badacze z UCLA (Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles) ogłosili, że wykorzystując fotowoltaikę (naukę o pozyskiwaniu energii ze słońca) i polaryzatory zdołali zbudować ekran, który wytwarza energię ze światła pochodzącego z jego własnego podświetlenia, a także padającego na niego słonecznego i sztucznego.

Normalny ekran LCD ma (w dużym uproszczeniu) dwa filtry polaryzacyjne z umieszczoną pomiędzy nimi warstwą ciekłego kryształu. One regulują ile światła przechodzi przez konstrukcję, zależnie od tego, co akurat jest wyświetlane na ekranie. Światło zablokowane zostaje stracone, a można je wykorzystać.

Naukowcy stworzyli warstwę, którą nazwali organicznym polaryzatorem fotowoltaicznym (w wolnym tłumaczeniu). Zainstalowana w ekranie LCD pozwala na odzyskiwanie traconej energii. Podświetlanie ekranu potrafi zużyć od 80 do 90 procent mocy urządzenia, a 75 procent tej wartości jest tracone na polaryzatorach. Gdyby korzystać z wynalazku Amerykanów, dużą część można by odzyskać. A także pozyskać nową z padającego na ekran światła.

Wynalazcy nie precyzują, czy ich odkrycie ma zastosowanie w ekranach podświetlanych zimnymi katodami czy diodami LED, ale te drugie zużywają dużo mniej mocy, więc rezultaty otrzymane w ich przypadku nie będą tak dramatyczne. Więcej informacji pojawi się w następnym numerze magazynu Advanced Materials.

Więcej o:
Komentarze (7)
Telefony czerpiące moc z ekranów
Zaloguj się
 • trener44

  Oceniono 1 raz 1

  W OLED nie ma to najmniejszego sensu.

  TReneR

 • 4v

  0

  od kiedy koncerny motoryzacyjne i energetyczne w ogóle, są zainteresowane tym, by ROPA nadal była głównym napędem samochodów i innych pojazdów, prace nad wydajniejszymi akumulatorami jakby zamarły. praktycznie żadnego postępu od lat, a miało być tak pięknie, bakterie, fotosynteza i nanorurki.... i tylko takie bzdurne pseudowynalazki jak z tego newsu mają szansę zaistnieć (pamiętam jeszcze kolejny bzdet, że niby z ludzkich mięśni czy też ciepłoty ciała będzie się ładować).

  smutne jest to, jak koncerny niszczą postęp.

 • tege

  0

  Pamiętam jak prawie 10 lat temu na wykładzie poruszyłem kwestię wykorzystania energii z padającego na ekran światła. Prof. się zaśmiał, a inni spojrzeli na mnie jak na UFO... Cóż, "Słowacki wielkim poetą był" :/

 • kukok

  0

  myślę, że to piękne oraz ciekawe

  kukok.blox.pl/2011/07/10-najbrzydszych-budynkow-Warszawy.html

 • k.osiara

  0

  Ale suchar... Chyba zapomnieli, że na rynku już dawno są wyświetlacze AMOLED. Trochę by poczytali, a nie wymyślali głupoty.

 • ziggizag

  0

  Tia - wszystko już było - łódź pchana własnym kilwaterem, piece wykorzystujące własną ciepłotę do nagrzewania się... ile jeszcze razy bzdurne wariacje na temat "perpretuum mobile" prasa będzie powielać, ponieważ zatrudnia debili jako dziennikarzy?

 • 6ix

  Oceniono 1 raz -1

  Dawno powinno to być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX