Czternastolatek wysłał list i dostał zaawansowaną technicznie protezę

Historia jak z amerykańskiego filmu, a wydarzyła się naprawdę.

Czternastoletni fan Formuły 1, Matthew James od urodzenia nie miał lewej ręki. Wysłał więc list do Rossa Brawna, szefa teamu Mercedes GP Petronas, prosząc o 35 tysięcy funtów, którymi mógłby zapłacić za sztuczną kończynę. Zaproponował, że w zamian Mercedes mógłby umieścić na niej swoje logo, tak jak to się robi na bolidach.

Pracownicy firmy byli tak poruszeni jego listem, że postanowili mu ofiarować taką protezę. i-LIMB Pulse została zbudowana przez Touch Bionics specjalnie dla chłopaka i jest  najbardziej zaawansowaną sztuczną ręką na świecie. Jest tak sprawna, że Matthew może złapać nią pióro i rysować, zawiązać sznurówki i złapać piłkę. Każdy palec napędzany jest osobnym silniczkiem. Zrobiona została z plastiku najwyższej jakości, a z ramieniem łączy się przez silikonowy rękaw. Dwie elektrody wewnątrz rękawa wykrywają impulsy elektromagnetyczne płynące z mięśni przedramienia, a następnie transmitują je do minikomputera w dłoni, co pozwala przełożyć je na ruchy. Ręka ma nawet Bluetooth, co pozwala podłączyć ją do komputera i monitorować szybkość i siłę ruchów. Nie można co prawda poczuć nią dotyku, ale przekazuje użytkownikowi niewielkie wibracje.

Gdy w zeszły piątek  Matthew wypróbował swoją rękę był zachwycony - jego poprzednia proteza przypominała raczej prosty chwytak. Tą może zrobić wszystko. Chciałby studiować inżynierię, ale jednocześnie może teraz poświęcać więcej czasu na swój ulubiony sport - krykieta. Wcześniej nie radził sobie z nim dobrze, gdyż do gry wymagane są dwie sprawne ręce.

Touch Bionics zgodziło się też zamontować chłopcu rękę i wyszkolić go w jej używaniu, co normalnie kosztowałoby kolejne 25 tysięcy funtów.  

Jak powiedział Ross Brawn:

Dopiero patrząć na tę protezę zdaliśmy sobie sprawę z ilu podobnych technologii korzysta Formuła 1 i Touch Bionics. Być może będziemy w stanie zaoferowac im kilka z nich, co pomoże w stworzeniu kolejnych tego typu wynalazków.

[Telegraph]


Więcej o:
Komentarze (15)
Czternastolatek wysłał list i dostał zaawansowaną technicznie protezę
Zaloguj się
 • sajgoniarz

  Oceniono 3 razy 3

  ukłon w stronę Mercedesa :)

 • charnel

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo!!!

 • ku.ku.lka

  Oceniono 1 raz 1

  @szkopekmm

  Super artykuł. Fajny chłopak z pomysłem. Życzliwi i hojni ludzie od mercedesa.

  Tylko czemu znajdzie się taki koleś jak ty i musi jakąś łatkę komuś przypiąć. Niesamowite byłoby gdybyś odpuścił. A te zarobasy kawał dobrej roboty robią. Pochwal się swoimi osiągnięciami. Chętnie posłucham.

  Chłopakowi życzę najlepszego...niech zostanie inżynierem i projektuje superwynalazki, dzięki którym życie będzie łatwiejsze.

 • Gość: herunohazumi

  0

  Rzyczliwi i hojni ludzie z mercedesa :D A może ogólnoświatowa promocja PRowa za jedyne 35 tys funtów ? :D

 • awatarnumer500

  0

  A u nas co daje na ZUS? Kawałek badziewia za 6000 zł i rentę. A powinien dawać porządną, nowoczesnę protezę bioniczną za 300.000 zł i bez renty. Z taką protezą można normalnie pracować.

 • zeno_1

  0

  maklakiewicz godzinę temu
  a co z protezami z logo NFZ ?

  są, ekologiczne, żadnego plastiku, same naturalne surowce: drewno, skóra (paski do przypinania) i stal (hak do chwytania).

 • kapitan_rzbik

  0

  może by merc zaczął robić znowu dobre samochody a nie bedzie robić marne kampanię marketingowe

  bo to co teraz produkują powonno kosztować o połowe mniej niż kosztuje w salonie

 • ojzyciezycie

  Oceniono 2 razy 0

  Szukamy ludzi po amputacjach chętnych do gry w piłkę!
  Ta popularna na świecie dyscyplina nazywa się Amp Futbol.
  ampfutbol.pl

 • maciak21

  0

  Reklama super i o to chodzi. Faktem jest to że Mercedes zasponsorował chłopakowi RĘKE nie pieniądze, nie sztuczne marzenia i nie zachcianki ale RĘKE! Brawo i oby tak dalej tacy ludzie są potrzebni światu jak szefowie wielkich korporacji. Oni po przez małe uczynki mogą wiele dobra zdziałać na świecie obłudy kłamastwa i przemocy wszech obecnej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX