Użytkownicy nie umieją wyszukiwać na stronach

Zatrudniony przez Google Dan Russell, antropolog bada zachowania ludzi używających wyszukiwarki. Podczas jego obserwacji okazało się, że 90% amerykańskich użytkowników nie umie włączyć wyszukiwania na stronie za pomocą skrótu klawiszowego.

Naukowiec podaje, że w badaniu obejmującym próbkę "tysięcy" użytkowników, 90% nie wiedziało, że wciśnięcie na raz klawiszy Control (ctrl) i F włączy możliwość wyszukiwania w wyświetlanym dokumencie, czy stronie internetowej.

Prawdopodobnie przyczyną jest brak solidnej edukacji. Nawet oficjalne szkolenia skupiają się na pokazaniu jak największej ilości funkcji, zamiast na efektywnym i wydajnym korzystaniu z komputerów. Wydawcy oprogramowania zrezygnowali też z publikowania podręczników prezentujących od podstaw oferowane narzędzia. Skutkiem tego wiedza użytkowników na temat możliwości wykorzystywanego oprogramowania jest coraz bardziej powierzchowna.

 

[za The Atlantic]

Więcej o:
Komentarze (24)
Użytkownicy nie umieją wyszukiwać na stronach
Zaloguj się
 • 40_procent

  Oceniono 1 raz 1

  Głupi ten artykuł, tytuł powinien brzmieć: Użytkownicy niepotrafią korzystać ze skrótów klawiaturowych. Tytuł wskazuje na to, że użytkownicy nie potrafią poszukiwąc informacji, nie umieja dobrać odpowiednich slow kluczowych, nie wiedza gdzie szukać potrzebnych informacji. To ,w mojej opini znacznie większy problem niż umiejętność lączenia CTRL z innymi klawiszami

 • yez.hodowca

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam wierzę w te 90%. Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie masowo nie znają najprostszych skrótów klawiszowych, np Alt-Tab czy Enter. Mam na myśli Enter po wpisaniu adresu internetowego czy słowa w wyszukiwarce (zamiast tego klikają wskaźnikiem przycisk "przejdź" czy "szukaj"). Nie mówiąc już o Ctrl-Tab czy innych bardziej egzotycznych skrótach.

  W sumie jest to trochę przykre, patrzeć jak się ludzie męczą palcem po gładzikach swoich laptopów bez myszki, żeby np zamknąć czy przełączyć okno. Ale co zrobić. Mnie też nikt w szkole nie uczył skrótów klawiszowych.

 • zixav

  Oceniono 1 raz 1

  90%, to nie jest pomyłka? Ja rozumiem, żartuje się z amerykanów, że głupi naród i w ogóle, no ale bez przesady, niemożliwe by aż 90% nie wiedziało o tym skrócie...(w końcu jest on ważniejszy od crtl+c/v, no przynajmniej dla mnie)

 • alekto1440

  0

  Dziękuję za informację! Już nie jestem w większości ;-)

 • kotek.filemon

  0

  @wajego:
  Wypisz, wymaluj moja rodzona matka...

  Tak poza tym również wierzę w te 90%. Sam widuję panienki w biurach mozolnie klikające "Plik/Otwórz", "Plik/Zapisz" i jeszcze majtające przy tym jak pijane źle skalibrowanym gryzoniem. Jako codzienny użytkownik komend typu ":wq" nie widzę problemu w braku myszki :)

 • radoslav_78

  0

  @zixav: "90%, to nie jest pomyłka? Ja rozumiem, żartuje się z amerykanów, że głupi naród i w ogóle, no ale bez przesady, niemożliwe by aż 90% nie wiedziało o tym skrócie...(w końcu jest on ważniejszy od crtl+c/v, no przynajmniej dla mnie)"

  W USA ctrl+c/v jest istotne dla tamtejszych "master degree", żeby tego mastera uzyskać, choć dla "master of science" to niekoniecznie - tutaj trzeba się wykazać.

 • hens

  0

  A powiedżcje mi......... ilu amerykanów po szkole podstawowej potrafi czytać ?
  \
  40% ...........! ! !

 • manfredbee

  0

  Na mój gust powinno się zacząć od bezwzględnego wyeliminowania myszki i jej zamienników podczas większości a już na pewno podczas podstawowych kursów komputerowych. Tyle, że nauczyciele na tych kursach sami nie potrafiliby używać komputera bez mychy. To wygląda żałośnie, jak widzi się użytkownika, niekiedy ponoć zaawansowanego, który myśląc "zaraz, gdzie to było" automatycznie i bezmyślnie sięga po gryzonia i bez sensu nim macha. Myszka jako pierś matki, do której można się przytulić, jak coś nie wychodzi??? A fe!!! I dziwić się, że ludziom wydaje się, że myszka cokolwiek ułatwia. Tymczasem (poza programami pisanymi przez myszkofanów) myszka utrudnia pracę i zniechęca do poszukiwania sposobów wydajnej pracy z komputerem. Czynność, którą palce na klawiaturze wykonają same zanim dobrze się o niej pomyśli wymaga przecież sięgnięcia do gryzonia, odszukania kursora, wycelowania, kliknięcia, nieraz wielokrotnego. W tym samym czasie można wcisnąć kombinację klawiszy i napisać pół strony tekstu, podczas, gdy koleżanka obok jeszcze szuka polecenia w menu.

 • pluszsz

  0

  Myślę, że to nie pomyłka. Generalnie żyjemy wśród matołków. Często tego nie widać, bo obracamy się w kręgu ludzi, którzy ogólnie rzecz biorąc są podobni do nas. Nasze postrzeganie jest więc subiektywne, bo albo utrzymujemy kontakty z równie lub podobnie rozumnymi ludźmi, albo nie widzimy swoich wad i nam podobnych (jeżeli jesteśmy w grupie tych głupszych:)
  Dobrze jednak nie jest. Byłem przerażony poziomem wykształcenia młodzieży - widząc na poczcie jakie mają problemy z wysłaniem korespondencji. Nie wiedzieli jak/gdzie pisać adresy, gdzie nakleić znaczek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX