Niemcy nie lubią "Lubię to"

Kto nie usunie przycisku ze swojej strony, ten może zapłacić nawet 50 tys. euro kary.

Przedstawiciele centrum ochrony danych landu Szlezwik-Holsztyn (Thilo Weichert) twierdzi, że znany z Facebooka przycisk Lubię to narusza prywatność internautów. Miałby to robić poprzez umożliwienie śledzenia tego, co dany użytkownik robi w Internecie. Mechanizm ten narusza więc niemieckie prawo, w związku z czym używanie go zostało pod koniec zeszłego tygodnia uznane za nielegalne. Co ciekawe, Weichert twierdzi również, że ten sam mechanizm narusza także przepisy Unii Europejskiej. Póki co przedstawiciele Unii nie zabrali jeszcze głosu w tej sprawie.

Tymczasem niemieckie serwisy rządowe (i administracji państwowej) mają go usunąć do trzydziestego września tego roku. Te, które nie zastosują się do nakazu, muszą się liczyć z możliwością otrzymania kary finansowej w wysokości nawet 50 tysięcy euro. Przedstawiciele Facebooka odpowiedzieli, że jakiekolwiek dane na temat internautów, zbierane dzięki ich adresowi IP są usuwane po maksymalnie 90 dniach od ich zdobycia.

Choć jeszcze nie wiadomo jak zakończy się historia z niemieckim Lubię to, to warto przypomnieć, że Niemcy nie po raz pierwszy zwracają wielkim firmom uwagę na ochronę prywatności. Na początku tego roku Google musiał zrezygnować z fotografowania niemieckich ulic na potrzeby usługi StreetView. Więcej na ten temat pisaliśmy w innym materiale na łamach Technologii.

Więcej o:
Komentarze (30)
Niemcy nie lubią "Lubię to"
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 8 razy 4

  Super pomysł, powinien być ja najbardziej popularyzowany.
  Precz z Faceściemą !

 • roxxxxanne2026

  Oceniono 5 razy 3

  Rozbawiło mnie to o kasacji,po 90 dniach,od pół roku nie słyszałam niczego bardziej zabawnego niż to wyznanie przedstawicieli FB:)))))))))))))))))zapomnieli dodać jakich to innych metod szpiegowania,oraz podglądania,nawet TYCH osób,które nie są na nim zapisane stosują.To chyba już nawet łamanie praw człowieka.Życzę końca dla FB.

 • beny13

  Oceniono 9 razy 3

  mashable.com/2011/08/19/germany-like-button/ LINK DO ORYGINAŁU PANIE AUTORZE WYPADAŁO BY PODAĆ ZRÓDŁO

 • beny13

  Oceniono 7 razy 3

  PLAGIATTTTTTTTTTT!!!!!!!! artykuł skradziony
  to żałosne że portal gazeta.pl pozwala na tłumaczenie artykółu bez podania żródła
  wersja oryginalna na mashable.com

 • mleczar

  Oceniono 7 razy 3

  "Przedstawiciele Facebooka odpowiedzieli, że jakiekolwiek dane na temat internautów, zbierane dzięki ich adresowi IP są usuwane po maksymalnie 90 dniach od ich zdobycia."
  Hahahahahahaha nie wstyd im tak kłamać?

 • rozbojnick

  Oceniono 4 razy 2

  Psychofanom Facebooka proponuję wywalić domowe okna i drzwi. Będzie więcej widać...

 • black_lutti

  Oceniono 4 razy 2

  Jak wszyscy powoli wyrzuca od siebie Fejsbuka to bedzie on wciaz swietnie prosperowal w Polszy!

 • monsanto_kills

  Oceniono 6 razy 2

  co za kretyńskie komentarze, a xym bije rekordy głupoty.

 • gnom_kartuski

  Oceniono 3 razy 1

  Ten przycisk momentami jest wpieniający. Leci jakiś czas temu na gazeta.pl informacja "na czarno" o smierci Krzysztofa Kolbergera - a pod spodem przycisk "Lubię to". Oczywiście nie zabrakło bezmózgich ryjoksiążkowych lemmingów, którym to "się podobało".

  O tempora mores! :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX