Surfowanie w Sieci zwiększa produktywność w pracy

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z Singapuru po przeprowadzeniu kolejnego badania z cyklu "jak korzystanie z Internetu wpływa na człowieka i jego pracę". Okazuje się, że wpływa całkiem nieźle - dla pracodawcy może być lepiej, byście przeglądali strony internetowe, niż wykonywali prywatne telefony czy pisali SMS-y lub maile.

Badanie zostało dokładnie opisane na łamach Wall Street Journal, a przeprowadzili je Don J.Q. Chen i Vivien K.G. Lim, pracownicy naukowi z Singapuru.

Podzielili oni grupę 96 studentów na 3 części - grupę kontrolną, grupę surfującą i grupę niesurfującą. Najpierw wszyscy studenci przez 20 minut mieli zakreślać w podanym im tekście wszystkie litery "s". W ciągu kolejnych 10 minut grupa kontrolna otrzymała "kolejne proste zadanie, grupa surfująca miała... hmm, surfować w Internecie, a ostatnia grupa mogła robić cokolwiek (z wyjątkiem przeglądania Sieci). Następne 10 minut wszyscy ponownie zaznaczali w tekście litery "s".

Wnioski, jakie naukowcy wyciągnęli ze swojego badania powinny przypaść każdemu do gustu. Studenci, którzy w czasie "przerwy" mogli przeglądać zasoby Internetu, okazali się być później znacznie bardziej produktywni i efektywni w pracy, niż pozostałe dwie grupy biorące udział w eksperymencie. Surfujący zgłaszali także mniejsze zmęczenie i nudę, a także wyższy poziom zaangażowania w postawione przed nimi zadanie.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy tłumaczą, że przeglądanie zawartości Internetu sprowadza się najczęściej do odwiedzania ulubionych stron internetowych; "to jak wyjście na kawę lub przekąskę" - czytamy na WSJ. Tymczasem nawet odpisywanie na prywatnego maila jest o wiele bardziej "wymagające poznawczo" i angażujące.

Jak widać, Internet jest dobry nie tylko dla nas; ma także pozytywne przełożenie na wykonywaną przez nas pracę.

Więcej o:
Komentarze (3)
Surfowanie w Sieci zwiększa produktywność w pracy
Zaloguj się
 • wiertelko

  0

  Podejrzewam, że przeprowadzający eksperyment napisali coś o tym jak ma się ten test do jakichś prac biurowych. A ja dowiedziałem z tego opisu, że przerwa na przeglądanie sieci podnosi wydajność wyszukiwania literek w tekście. Gdy mi przyjdzie zająć się taką pracą z pewnością skorzystam z wyników tych badań.

 • master4k

  0

  "Surfowanie w sieci zwiększa produktywność w pracy". Na kopalni też?

 • bartek2182

  0

  troche surfuje, ale wole w domu na spokojnie, a potem tez jak znajde jakas ciekawa gierke to gram w weekendy, ostatnia znalazlem na games4u.pl, nastepnym razem jak bede szukal ciekawej to na pewno do nich zajrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX