Zhakowali ponad 300 stron, by zaprotestować przeciwko szkole, która "nauczy spożywać duże dawki alkoholu"

Dwaj "hakerzy" w nietypowy sposób postanowili uczcić początek roku szkolnego - włamali się na strony Biuletynów Informacji Publicznej i zostawili tam wesoły szkolny autobus oraz następujący komunikat (pisownia oryginalna):
Polskie szkoly, zamiast ksztalcic mlode spoleczenstwo, robi z niego cos co mozna nazwac zoombie...

W szkole nie nauczysz sie odmian alotropowych, zjawiska hydrolizy i innych materialow zawartych w podrecznikach!

W Polskich szkolach nauczysz sie spozywac duze dawki alkoholu, palic trawkeoraz spozywac inne srodki odurzajace np. Amfetamine.

Ale co najgorsze, szkola pozbawia uczuc...

Dziewczyny nie maja poczucia wlasnej wartosci...

Chca popisac sie przed kolezankami, dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce!

Zobacz powiększenie komunikatu na zaatakowanych witrynach.

?Hakerzy?, których powinno się raczej nazwać wandalami, podpisali się jako punkG and hardstyle7 i zaznaczyli: "Nie szukajcie Nas bo i tak wam sie nie uda...".

Ich  ofiarami padły głównie witryny należące do Biura Informacji Publicznej, m.in.: wolominski.bip.gmina.pl, przedszkole.radziejowice.pl, radzymin.bip.gmina.pl, bip.ozarow.pl, muzeumjarocin.samorzad.pl - pełna lista liczy 305 stron, jednak nie ma tam adresów należących do większych miast.

BIP wyłączył zhakowane witryny i zostały już przywrócone ich normalne wersje. Tymczasem administratorzy zaatakowanych stron zaczęli zgłaszać się na policję, która prosi wszystkich innych pokrzywdzonych o zgłoszenia. Wandalom grozi do dwóch lat więzienia, jeśli jednak spowodują znaczne szkody - nawet 5 lat. Sprawą zainteresowała się też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

[Radio Zet, Komputer Świat]

Więcej o:
Komentarze (21)
Zhakowali ponad 300 stron, by zaprotestować przeciwko szkole, która "nauczy spożywać duże dawki alkoholu"
Zaloguj się
 • aldaris89

  Oceniono 5 razy 5

  ”Hakerzy”, których powinno się raczej nazwać wandalami (...)"

  Od razu wandale, powiedzieli prawdę... ;)

 • czapkazdaszkiem

  Oceniono 4 razy 4

  hmmm ścigać kogoś za wyrażanie własnych poglądów... :/

  przynajmniej prawdę napisali...

 • k.soze

  Oceniono 3 razy 3

  "”Hakerzy”, których powinno się raczej nazwać wandalami ()"
  Napisał "reporter", którego powinno się nazwać lamerem.
  "reporterze":
  1. Ty byś tak potrafił ? Pewnie nie, więc trochę szacunku dla WIEDZY.
  2. Nie zniszczyli nic "na zawsze". Przywrócono już oryginalne wersje.
  3. Napisali prawdę.

 • ku.ku.lka

  Oceniono 1 raz 1

  @k.soze

  Zgadzam się w punktach 1 i 3 ale nie w drugim. Jak Ci pokryję graffiti elewację budynku to też nie "na zawsze" i za trochę grosza przywrócisz sobie oryginalną wersję. Praca informatyka też kosztuje chyba, że chciałbyś pracować za darmo.

  Pomijając to to zamiast głupio ścigać za zhakowanie stron zastanowiłbym się nad przekazem. Gdyby normalnie pogadali większość dorosłych miałaby ich głeboko w d....w tym przypadku jest inaczej. Tak naprawdę zwracają uwagę na reczy ważne i ciesze się, że młodym ludziom zależy na czymś innym niż chlaniu gorzały.

 • polsz

  0

  to po 40 już nie mężczyźni?

 • cinekpol

  0

  @pikaminski
  A co jeśli po prostu zmienili nazwę pliku index.php wgryywają swój w zamian? Hackingu stron można dokonywać i bez niszczenia czegokolwiek na istniejącej witrynie - wystarczy podmienić jeden pliczek. No ale... łatwiej gadać niż myśleć.

 • cinekpol

  0

  Hahahaha, no to nieźle. Goście opisali rzeczywistość, a urzędasy od razu na policje.

 • mrarm

  0

  Script kiddies bez znajomości ortografii - pasem w tyłek wandali, i zagonić do nauki, po szkole wysłać na kółko informatyczne :)

 • pikaminski

  0

  @k.soze
  1. Szacunek dla wiedzy wykorzystywanej w złym celu? Z trudem... Dla mnie hakerem nie jest osoba, która przełamuje zabezpieczenie, by coś zniszczyć. Haker włamałby się, po czym poinformował admina strony, że istnieje luka.
  2. "Nie zniszczyli nic na zawsze" - z pewnością napisali wcześniej do admina, by zapytać, czy ma backup stron. Zgodzę się, że jeśli nie ma to jest żopa, a nie admin, ale nie sądzę, by oni się tym przejmowali.
  3. To co napisali nie mają tu znaczenia. Strona została zdjęta, a czy w zamian pojawiła się odezwa do narodu czy lolcat jest nieistotne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX