Powoli kończy się dominacja XP

Minęło już sporo czasu od premiery Windows 7, a mimo to system ten nadal nie opanował rynku. Wiele wskazuje jednak na to, że od sukcesu dzielą go tylko tygodnie, a mający już 10 lat XP powoli zacznie przechodzić na zasłużoną emeryturę.

Porównaniu udziału w rynku światowym systemów operacyjnych

Jak podał serwis ConceivablyTech, powołując się na dane StatCounter, 28 sierpnia po raz pierwszy Windows 7 wyprzedził XP, jeśli chodzi o udział w rynku światowym. Tego dnia "siódemka" osiągnęła wynik 40,14%, a jej starszy brat 39,2%.

Porównaniu udziału w rynku światowym systemów operacyjnych - sierpień

W skali miesiąca Windows 7 pozostaje jednak cały czas nieco w tyle. W sierpniu XP posiadał 42,58% udziału w rynku światowym, natomiast "siódemka" 37,68%. W porównaniu do lipca XP stracił prawie procent, natomiast Windows 7 zyskał ponad półtora. Na tej podstawie można przypuszczać, że sytuacja ta ulegnie zmianie za około 2 miesiące, kiedy to XP zostanie zepchnięty na drugą pozycję.

Porównaniu udziału w rynku polskim systemów operacyjnych

W Polsce nadal Windows XP jest najpopularniejszym systemem operacyjnym i sytuacja ta raczej szybko nie ulegnie zmianie. Jego udział w rynku w sierpniu wyniósł aż 50,52%, kiedy Windows 7 mógł pochwalić się jedynie wynikiem 32,33%. Pozostałe systemy, jak MacOSX czy Linux, wciąż pozostają daleko w tyle za produktami Microsoftu.

[za: ConceivablyTech]

Więcej o:
Komentarze (5)
Powoli kończy się dominacja XP
Zaloguj się
 • joymachine

  Oceniono 1 raz 1

  Dla mnie wyścig zbrojeń się skończył, bo mój laptop z 2005 roku nadal sobie świetnie radzi, a XP jest niezawodnym tłem dla moich aplikacji, a nie przerośniętym wodotryskami cukierkowatym pamięcio-zapychaczem.

 • onsork

  0

  "Powoli kończy się dominacja XP"
  "powoli zacznie przechodzić na zasłużoną emeryturę"
  te stwierdzenia sa wzorcowym przykladem manipulacji jezyka pisanego.
  System operacyjny ktory po 10 latach obecnosci na rynku ustapil o 1% popularnosci innemu produktowi i ma 39% udzial w rynku, a nie 41% nie moze byc nazwany schylkowym, bo takie odnosi sie wrazenie.

 • ffamousffatman

  0

  Tytuł dobry na poniedziałek, wtorek, marzec, kwiecień, 2010 i 2012 rok.

 • abomingo1

  0

  Mam podobne zdanie, kolejne wersje to kompletny ,,BADZIEW,, .Myślę , że tworzenie następnych kalek systemowych jest celowe- łatanie i reperowanie dziur kosztuje, a więc można na tym zarobić!!!

 • kotek.filemon

  Oceniono 2 razy 0

  Mam dwa kompy, każdy dual boot Linuch + XP. To straszne XP, wbrew apokaliptycznym opowieściom (zwłaszcza fani alpagi się w nich lubują) nie zawiesza się ani nie wirusuje. Poza drobnymi defragami i skanem antywir co jakiś czas (ten ostatni w zasadzie pro forma) system nigdy nieprzeinstalowywany ani niegrzebany w rejestrze (na desktop jakieś 5 lat, na netbooku ponad 3). To teraz pytam, po jaki chooj mam wydawać dwa razy pińcet tylko po to, żeby sobie zrobić przyjemność totalnej demolki systemu, który chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX