IFA 2011: Coraz bardziej inteligentne lodówki i AGD dla gadżeciarzy

Wśród firm pokazujących sprzęt AGD pojawiło się wiele propozycji zamienienia kuchni w centrum multimedialne. Lodówko-zamrażalki nie są być może tak efektowne jak telewizory 3D, ale są przecież używane każdego dnia. Warto wiedzieć, co nowego szykują producenci.
Internet z lodówki Coraz bardziej inteligentne lodówki i AGD dla gadżeciarzy. Wśród firm pokazujących sprzęt AGD pojawiło się wiele propozycji zamienienia kuchni w centrum multimedialne. Lodówko-zamrażarki nie są być może tak efektowne jak telewizory 3D, ale są przecież używane każdego dnia. Warto wiedzieć, co nowego szykują producenci. Co powiecie na "zarządzanie" swoją lodówką lub kuchenką mikrofalową za pośrednictwem smartfona? Kilka takich projektów widzieliśmy już na targach IFA - coraz większa liczba urządzeń domowych ma wbudowany moduł Wi-Fi. Samsung proponuje kontrolowanie klimatyzacji z poziomu aplikacji na telefon z Androidem. W ten sposób można dowolnie zmniejszać lub zwiększać temperaturę powietrza zostając na kanapie, lub ustalając odpowiedni poziom klimatyzacji jeszcze w pracy. Wi-Fi znalazło się też między innymi w lodówkach i kuchenkach mikrofalowych LG. Dzięki niemu można zdalnie, za pośrednictwem smartfona, ustawić odpowiedni program i rozpocząć przygotowywanie wybranej potrawy dopiero jadąc z pracy do domu (oczywiście pod warunkiem, że wszystkie produkty zostały wcześniej wstawione do kuchenki). Lodówka LG wyposażona została także w funkcje "Zarządzania żywnością" czy "Zdalnej diagnozy". Zarządzanie żywnością polega na razie na tym, że aplikacja smartfonowa może wyświetlić nam zawartość naszej lodówki. Problem w tym, że najpierw trzeba samodzielnie wprowadzić wszystkie produkty, które się w niej znajdują albo do aplikacji, albo za pośrednictwem panelu dotykowego na lodówce. Domyślamy się, że w przyszłości problem ten może być rozwiązywany automatycznie (odczytywanie kodów kreskowych przez lodówkę? RFID?). Zdalna diagnoza polega natomiast na tym, że lodówka może zostać zdiagnozowana przez technika na odległość.

Producenci lodówek prześcigali się w pomysłach - były lodówki z ekranami LCD, panelami dotykowymi itp. Na jednym ze stoisk chińskich producentów można było obejrzeć chociażby lodówkę, której przedni panel był wykonany z tworzywa zmieniającego stopień przeźroczystości.

Wystarczyło użyć jednego przycisku, by obejrzeć produkty za drzwiczkami chłodziarki, bez ich otwierania (foto powyżej).

Dwie, znakomite nowości, pokazywał też Sharp. Co prawda za zamkniętymi drzwiami, tylko dla inwestorów i najbardziej wścibskich dziennikarzy, ale mowa tu o produktach, które lada dzień pojawią się w sklepach.

Pierwszą nowością Sharpa w dziedzinie chłodzenia, był opatentowany i jedyny na świecie mechanizm otwierania drzwiczek lodówki pozwalający na robienie tego zarówno w lewo jak i prawo. Wyeliminuje to problemy z ustawianiem lodówek w zależności od zainstalowanych zawiasów.

Druga, ciekawa nowinka, to szeroka lodówka z podwójnymi drzwiczkami, która nie ma standardowej w takich konstrukcjach, pionowej belki na środku. Rozwiązanie proste, a zwiększające wygodę.

A co powiecie na "zarządzanie" swoją lodówką lub kuchenką mikrofalową za pośrednictwem smartfona? Kilka takich projektów widzieliśmy już na targach IFA - coraz większa liczba urządzeń domowych ma wbudowany moduł Wi-Fi. Samsung proponuje kontrolowanie klimatyzacji z poziomu aplikacji na telefon z Androidem. W ten sposób można dowolnie zmniejszać lub zwiększać temperaturę powietrza zostając na kanapie, lub ustalając odpowiedni poziom klimatyzacji jeszcze w pracy.

Aplikacja do zarządzania klimatyzacją Samsunga

Wi-Fi znalazło się też między innymi w lodówkach i kuchenkach mikrofalowych LG. Dzięki niemu można zdalnie, za pośrednictwem startfona ustawić odpowiedni program i rozpocząć przygotowywanie wybranej potrawy dopiero jadąc z pracy do domu (oczywiście pod warunkiem, że wszystkie produkty zostały wcześniej wstawione do kuchenki.

Aplikacja z poziomu której można zarządzać kuchenka mikrofalową LG

Lodówka LG wyposażona została także w funkcje "Zarządzania żywnością" czy "Zdalnej diagnozy". Zarządzanie żywnością polega na razie na tym, że aplikacja smartfonowa może wyświetlić nam zawartość naszej lodówki. Problem w tym, że najpierw trzeba samodzielnie wprowadzić wszystkie produkty, które się w niej znajdują albo do aplikacji, albo za pośrednictwem panelu dotykowego na lodówce.

Fot. Joanna Sosnowska

Domyślamy się, że w przyszłości problem ten może być rozwiązywany automatycznie (odczytywanie kodów kreskowych przez lodówkę? RFID?). Zdalna diagnoza polega natomiast na tym, że lodówka może zostać zdiagnozowana przez technika na odległość.

Fot. Joanna Sosnowska

O takich oczywistościach, jak Twitter czy Facebook wbudowane w lodówkę już nie będziemy wspominać.

Więcej o:
Komentarze (9)
IFA 2011: Coraz bardziej inteligentne lodówki i AGD dla gadżeciarzy
Zaloguj się
 • maniakon

  Oceniono 1 raz 1

  powinny miec kamerki we wnetrzach zeby mozna bylo w pracy czy sklepie zobaczyc online co sie ma w lodowcve a co trzeba dokupic i czytniki kodow produktow sprawdzajace daty waznosci itp

 • framberg

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że jeszcze długo będę mógł kupować AGD bez tych elektronicznych gówien.
  Oczekuję od lodówki, że chłodzi, zamraża, i niczym więcej mnie nie absorbuje.

 • mona-14

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy lodówka zacznie przynosić piwo do pokoju?
  ---
  PS. Czy Twój komputer już zarabia?
  Sprawdż na jakzarobicwsieci.blogspot.com/

 • papuzkapapuzka

  Oceniono 1 raz 1

  "i rozpocząć przygotowywanie wybranej potrawy dopiero jadąc z pracy do domu (oczywiście pod warunkiem, że ..."

  1) jedziemy;
  2) mamy pracę;
  3) mamy dom;

  Oczywiste np na południu EUROLANDU...

 • cacum

  Oceniono 1 raz 1

  Starata - pewnie te "cuda" szlag tarfi zaraz po upływie gwarancji i nie da sie naprawić.

 • ferning

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego mam wrażenie, że "gadżeciarska" lodówka to już lekkie przegięcie?
  Ludzie... niedługo będzie gadżeciarski parkiet a nawet gadżeciarski beton zbrojony... poniedziałki mi nie służą.

 • kotek.filemon

  0

  To idealny produkt dla prawiczkowej konserwy z Bolandy. Otwierasz lodówkę, a tam faktycznie żyd!

 • xionc

  0

  Te lodówki JVC to żadna nowość. Otwieranie na dwie strony bez przekładania zawiasów dostępne jest na rynku w ich ofercie od bodajże wiosny. Lodówki bez środkowego słupka mają inni producenci od pół roku albo i dłużej. Śmierdzi mi tu tanią reklamą.

 • swan_ganz

  Oceniono 1 raz -1

  ZdRadek oszaleje ze szczęścia jak dowie się, ze może mieć lodówkę z Twitterem.. Dla niego to będzie starzł w dziesiątkę..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX