To nie zabawka - zhakuje twoją sieć i zmieni komputer w zombie

Bezzałogowe drony nie są już zabawką tylko dla wojska i sił specjalnych. Swego czasu Parrot AR.Drone został u nas gadżetem dnia, ale kto by pomyślał, że doczekamy się takiej jego przeróbki.


SkyNET pozwala nie tylko na zabawę latającym pojazdem, ale też podłączenie się do sieci Wi-Fi i zainfekowanie komputerów szkodliwym oprogramowaniem, które włączy je do sieci maszyn przesyłających spam. Czyli, inaczej mówiąc - zamieni je w zombie.

W tym celu na pokładzie Parrot AR.Drone zamontowano lekki komputer z Linuksem, modem 3G, odbiornik GPS i parę kart Wi-Fi - jedną do kontrolowania pojazdu i jedna do atakowania sieci. Cała przeróbka kosztuje ok. 600 dolarów + koszt helikoptera - ok. 300 dolarów w popularnym sieciowym sklepie.

SkyNET przy tym skuteczniejszy od samolotu-hakera WASP, o którym kiedyś pisaliśmy, bowiem jako helikopter (a właściwie quadrokopter) może zawisnąć nieruchomo nad celem. A w razie potrzeby szybko się oddalić, co utrudnia znalezienie hakera - na pewno trudniej namierzyć zdalnie sterowany gadżet niż człowieka z laptopem w samochodzie zaparkowanym pod domem. Choć sam operator sprzętu musi być niedaleko, by mógł kierować dronem.

Autorami tej przeróbki są naukowcy z Stevens Institute of Technology. Teraz starają się uczynić system jeszcze tańszym w produkcji, a jednocześnie opracowują systemy obrony przed atakami tego typu - najbardziej podstawowym jest ograniczenie w swojej domowej sieci możliwości podłączania się z nowych urządzeń. Hasło, nawet wymyślne, może nie wystarczyć.

[CNET]