Wkrótce ruszyć ma Galileo - europejska nawigacja satelitarna

Konkurencja dla GPS od specjalistów ze Starego Kontynentu? Tak!

Satelity systemu nawigacji, nazwanego Galileo, zostaną wysłane na orbitę okołoziemską już 20 października. Do dwóch tegorocznych, w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy dołączy jeszcze jedna para urządzeń. Dzięki temu, masowy odbiorca ma mieć szansę skorzystania z najdokładniejszej mapy, która będzie dostępna na rynku.

Europa wydaje miliardy euro na stworzenie systemu nawigacji satelitarnej konkurencyjnego dla amerykańskiego  GPS. Oprócz problemów natury technicznej, Europejczycy musieli również przekonać amerykański rząd, że nowy system nawigacyjny nie zostanie wykorzystany przeciwko Stanom Zjednoczonym. Z powodu problemów finansowych Starego Kontynentu, zdecydowano się na opłacenie projektu częściowo z kieszeni podatników. Komisja Europejska zapewnia jednak, że będzie to inwestycja, która zwróci się wszystkim. System nawigacyjny GPS po dziś dzień przynosi setki miliardów dolarów zysku firmom na całym świecie, które z niego korzystają. Europa ma nadzieję, że tak samo będzie z Galileo.

Czas stanie się on jednak realną konkurencją dla amerykańskiego GPSa? Niestety, z odpowiedzią na pytanie czy warto będzie w niego zainwestować musimy poczekać do 2015 roku, na kiedy przewidziana jest jego komercyjny start.

Więcej o:
Komentarze (4)
Wkrótce ruszyć ma Galileo - europejska nawigacja satelitarna
Zaloguj się
 • skadjatoznam

  Oceniono 1 raz 1

  czy ten system bedzie systemem platnym?

 • waszprezydent

  Oceniono 1 raz 1

  to co, chyba konca swiata w 2012 nie bedzie skoro inwestują w coś takiego?

  już teraz jest oczywiste, że nic się nie wydarzy, to zreszta bylo od dawna oczywiste, ale w natłoku tych "internetowych spekulacji" można było faktycznie zgłupieć..

  ale zmian klimatycznych , naturalnych i cyklicznych zmian, nie neguję, bo to też jest oczywiste. i te zmiany nie są spowodowane działalnością człowieka, to też jest OCZYWISTE, że to kłamstwo ekogrupzarobkowych. za zmiany klimatu odpowiedzialne jest słońce, i procesy zachodzące na samej ziemi... działalność człowieka to może 5% wpływu w skali globalnej , lokalnie oczywiscie może się wydawać inaczej, ale globalnie nie mamy wpływu na zmiany klimatu

 • tec1

  0

  "Oprócz problemów natury technicznej, Europejczycy musieli również przekonać amerykański rząd, że nowy system nawigacyjny nie zostanie wykorzystany przeciwko Stanom Zjednoczonym."

  Stany Zjednoczone Paranoików i Idiotów z Przerośniętym Ego.
  Ciekawe jak ich przekonali i na jakie poszli ustępstwa. I co groziłoby programowi gdyby nie przekonali.

 • Gość: Ada$

  0

  Czy ktoś wie czym ma rożnić się Gallileo od GPS dla zwykłego użytkownika. Czy będzie oferować większa precyzję? Czy może krótszy czas "złapania" sygnału i obliczenia pozycji? Może będzie działać lepiej w lasach czy budynkach?
  Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi NIE to nie wróżę sukcesu komercyjnego temu projektowi.... no chyba, że UE wzorem ZSRR wprowadzi nakaz korzystania z Galileo (w przypadku ZSRR nakaz korzystania z glonass)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX