Adobe: to nic, że nie będzie Flasha na tabletach z Windows 8

Microsoft zdecydował, że tablety z Windows 8 nie będą obsługiwały Flasha. Adobe - firma odpowiedzialna za tę technologię - twierdzi, że nie ma to większego znaczenia, bo Flash i tak znajdzie się w desktopowych wydaniach Windows 8.

Oficjalna odpowiedź Adobe na rezygnację Microsoftu z Flasha na tabletach została umieszczona na firmowym blogu. Czytamy tam między innymi, że

Spodziewamy się, iż Windows na komputerach w ciągu najbliższych lat będzie wciąż bardzo popularny (dotyczy to także Windows 8) a ten będzie bez problemu obsługiwał Flasha.

Oprócz tego Adobe spodziewa się, że gry napisane we Flashu będą mogły znaleźć się na tabletach za pośrednictwem Adobe Air (w ten sposób można je uruchomić m.in. na urządzeniach z Androidem czy iOS). Firma zapewnia także, że

Blisko współpracujemy z Microsoftem, Google, Apple i innymi [firmami - przyp. red.] należącymi do społeczności HTML by rozwijać innowacje w HTML5, aby w najbogatszy możliwy sposób dostarczać najlepsze treści użytkownikom Sieci i sklepów z aplikacjami.

Piękne zapewnienia. Natomiast wszystko wskazuje na to, że Adobe faktycznie będzie zmuszone do postawienia raczej na HTML5, niż na Flasha. Ten ostatni może być obecny jeszcze przez wiele lat w desktopowych Windowsach, ale zabraknąć go wkrótce może na tych komputerach, których w nadchodzących latach będzie więcej i więcej - smartfonach i tabletach.