Proteza tak realna, że aż przerażająca

Powyższe zdjęcie jest dużo mniej makabryczne, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Tak realistyczny wygląd sztuczne dłoni to efekt zastosowania nowego systemu fotograficznego Living Image ("żywy obraz"), który pozwala na stworzenie protez pasywnych (czyli tzw. kosmetycznych) wyglądających niemalże jak prawdziwa ręka. Zaprojektowała go firma Touch Bionics od lat specjalizuje się w ręcznej produkcji protez.

Protezy kosmetyczne tego typu powstają w różnych formach - całego przedramienia, samej dłoni, pojedynczych palców. Są pasywne, nieruchome, jednak można w nie wmontować lekkie przeguby, by dało się je ustawić w różnych pozycjach.

System Living Image pozwala na zeskanowanie skóry pacjenta w symulowanym świetle naturalnym, by jak najlepiej odwzorować jej odcień, fakturę, a także kształt pozostałej części kończyny. Następnie efekty skanowania przesyła do fabryki w Szkocji, gdzie kończyna jest ręcznie malowana, by dokładnie pasować do skóry pacjenta. Skraca to czas robienia protezy - dotychczas potrzebne było 5 tygodni na zrobienie palca i 7 na rękę. Skanowanie zmniejsza ten czas o 2-3 tygodnie.

Jak mówi rzecznik Touch Bionics - metodę z sukcesem przetestowano na ponad 100 pacjentach. Byli bardzo zadowoleni z koloru skóry.

Firma Touch Bionics może być już Wam znana - to ta sama, która wykonała najbardziej zaawansowaną na świecie protezę ręki, dla czternastolatka Matthew Jamesa.

[Daily Mail]