Naukowcy wiedzą co i jak widzi ludzki mózg

W przyszłości chcą podglądać nasze sny i wspomnienia.

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się odwzorować to, co "widzi" ludzki mózg kiedy oglądamy telewizję lub jesteśmy w kinie. Udało się tego dokonać przy wykorzystaniu czynnościowego rezonansu magnetycznego i specjalnego oprogramowania.

Sposób jego działania jest dość interesujący. Badany ochotnik ogląda losowo wybrany materiał filmowy, a naukowcy mierzą w tym czasie aktywność jego mózgu. Następnie do akcji wkracza komputer, na którym znajduje się osiemnaście milionów fragmentów klipów z YouTube. Każdy z nich trwa zaledwie sekundę. Maszyna - wykorzystując napisany w tym celu program - tworzy kolejny plik wideo, który pokazywać ma co "widzi" ludzki mózg w trakcie badania. Sam klip składa się właśnie z tych poszatkowanych fragmentów plików wideo z YouTube.

Wykorzystując tę technikę, naukowcy zamierzają w przyszłości odtworzyć to, co widzimy w trakcie snów i przywołując konkretne wspomnienia. Twierdzą oni, że może to pomóc w badaniu osób niepełnosprawnych umysłowo i tych, które cierpią z powodu zaburzeń neurologicznych.

A jak wygląda końcowy efekt? Tego dowiemy się oglądając materiał filmowy dołączony do tej wiadomości.

Więcej o: